Niedziela, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 9353
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wrocław: Ptaszarnia odnowiona

Wtorek, 15 czerwca 2021, 10:32
Autor: WAC
Wrocław: Ptaszarnia odnowiona
Fot. zoo Wrocław
Po remoncie otwarto jeden z najstarszych i najpiękniejszych budynków na terenie wrocławskiego ogrodu zoologicznego - ptaszarnię. W pawilonie można ponownie obserwować rzadkie i zagrożone ptaki z Azji Południowo Wschodniej, Ameryki Południowej oraz Nowej Gwinei.

Ara szafirowa, papużka ostrosterna, szpak balijski, amazonka pąsowa czy sójkowiec białoczuby to jedne z najbardziej zagrożonych gatunków ptaków na świecie, które właśnie otrzymały nowy dom. Zamieszkały w wyremontowanym pawilonie ptaszarni we wrocławskim zoo, wraz z innymi rzadkimi gatunkami z Afryki, Ameryki Południowej i Nowej Gwinei.

Remont 132 letniego budynku, o powierzchni 1,1 tysięcy metrów kwadratowych trwał ponad 4 lata i kosztował 6,8 mln zł, z czego 2,6 mln zł ZOO pozyskało z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego, a 170 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Środki unijne wykorzystano na poprawę efektywności energetycznej oraz oprawę edukacyjną. Dotychczas w ptaszarni mieszkało około 60 gatunków ptaków w 38 wolierach zewnętrznych i wewnętrznych.

Po remoncie powstały cztery wielogatunkowe woliery oraz sześć jednogatunkowych, „prywatnych apartamentów”, które można łączyć. W tych ostatnich zamieszkają najrzadsze i najbardziej zagrożone gatunki. Jednymi z takich lokatorów są dzioborożce palawańskie, które już przystąpiły do lęgów – samica zamurowała się w nowym gnieździe. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to pierwszymi pisklętami, tu wyklutymi będą jedne z najrzadszych, najbardziej zagrożonych i najmniej poznanych gatunków ptaków na świecie. W planach jest budowa wolier zewnętrznych, z których będą mogli korzystać lokatorzy „prywatnych apartamentów” i gdzie znajdą też swoje miejsce inne, rzadkie gatunki.

Cały budynek obecnie jest zautomatyzowany – temperatura, wilgotność czy oświetlenie sterowane są wg. programu, który może być dostosowywany do potrzeb ptasich lokatorów. Budynek został przystosowany dla osób z dysfunkcjami ruchowymi – posiada podnośnik (windę). Poza tradycyjnym monitoringiem istnieje możliwość instalowania mobilnych kamer w poszczególnych wolierach, do celów hodowlanych. Dodatkowo w czterech wolierach wielogatunkowych zainstalowano deszczownice, które raz dziennie imitują opady w lasach deszczowych, a w wolierze z gatunkami południowoamerykańskimi powstał wodospad, gwarantujący odpowiednią wilgotność. Temperatura wewnątrz budynku nie spada poniżej 20 stopni C.

Twoja reakcja na artykuł?

15
79%
Cieszy
1
5%
Hahaha
1
5%
Nudzi
1
5%
Smuci
0
0%
Złości
1
5%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
896
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group