Środa, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 5737
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Pszczeli projekt KPN

Wtorek, 7 lipca 2020, 7:01
Aktualizacja: Środa, 8 lipca 2020, 13:14
Autor: KED
Powiat: Pszczeli projekt KPN
Fot. KPN
Mimo pewnych zmian, wymuszonych pandemią koronawirusa ruszył realizowany przez Karkonoski Park Narodowy projekt mający promować obsadzanie terenów miejskich i przydomowych pożytecznymi dla dzikich zapylaczy (głównie dla pszczół samotnic i trzmieli) gatunkami roślin.

Owady zapylające - zarówno pszczoły miodne, jak i niemiodne pszczoły - samotnice i trzmiele są dla człowieka i przyrody niezwykle cenne. Dzięki nim mamy pożywienie (zapylają większość roślin owocowych i warzyw). Dają także produkty, jak miód czy propolis.

W ostatnich latach niestety obserwuje się wymieranie całych rodzin pszczelicha. Najważniejsze przyczyny tego zjawiska są związane z degradacją wielu siedlisk tych pożytecznych owadów oraz nieumiejętnym stosowaniem pestycydów. Często też sprzedawane i zabudowywane są działki, na których wcześniej występowały bogate przyrodniczo siedliska.

Każdy w miarę możliwości może zrobić coś dla zapylaczy - np. obsadzić swoje okolice dzikimi roślinami miododajnymi- mówi Patrycja Rachwalska z Działu Edukacji Ekologicznej KPN. - Promujemy takie działania szczególnie w szkołach. W Karkonoskim Banku Genów w Jagniątkowie mamy właśnie takie pożyteczne rośliny - dostarczamy je szkołom i wybieramy miejsce na utworzenie grządki, po czym je obsadzamy. Ze strony szkoły, dzieci wraz z nauczycielami przyrody zajmują się zrobieniem domków dla pożytecznych owadów (co ważne dzikie gatunki pszczół nie należą do agresywnych - a niektóre są pozbawione żądeł).
Nasz dział edukacji ekologicznej KPN przygotowuje również warsztaty i prelekcje. Pokazuje jak zbudować taki domek. Współpraca na tym się nie kończy, bowiem KPN dogląda też, już założonych grządek i obserwuje jakie owady się na nich się pojawiają, a także zachęca kolejne szkoły (nawet spoza regionu) do przyłączenia się do akcji.

Do tej pory na propozycje KPN odpowiedziały: Szkoła Podstawowa nr 1 w Szklarskiej Porębie, gdzie stoją już domki dla zapylaczy oraz zostały założone grządki obsadzone roślinami miododajnymi. Podobne grządki powstały przy Szkole Podstawowej nr 6 w Jeleniej Górze i Szkole Podstawowej w Karpaczu. We wrześniu w obu tych szkołach zostaną zamontowane domki dla owadów, a w wszystkich rozpoczną się prelekcje na temat pożytecznej roli zapylaczy dla człowieka i środowiska. Swoje zainteresowanie akcją wyraziły też kolejne placówki oświatowe z regionu.

Twoja reakcja na artykuł?

28
90%
Cieszy
2
6%
Hahaha
1
3%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group