Piątek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 8367
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Pszczelarze porządzili Cieplicami

Poniedziałek, 14 września 2009, 7:56
Aktualizacja: Wtorek, 15 września 2009, 7:28
Autor: rylit
JELENIA GÓRA: Pszczelarze porządzili Cieplicami
Fot. rylit
Do historii przeszły X Międzynarodowe Warsztaty Pszczelarskie, które wczoraj zakończyły jubileuszową edycję. Drugi dzień imprezy zaowocował kilkoma uroczystymi momentami. Dopisała też pogoda – kapryśna w pierwszym dniu święta.

W niedzielę przed południem poczty sztandarowe okręgów Polskiego Związku Pszczelarzy, delegacje członków oraz zaproszeni goście, wzięli udział w mszy świętej w cieplickim kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia. Po nabożeństwie – przy akompaniamencie orkiestry dętej Filharmonii Dolnośląskiej nie zabrakło tradycyjnego przemarszu pszczelarzy do Muzeum Przyrodniczego w Parku Norweskim.

Tu biskup legnicki, ksiądz Stefan Cichy poświęcił ekspozycję uli pasieki figuralnej, która została uroczyście otwarta. Honory gospodarza pełnił Stanisław Firszt, dyrektor MP. Był także obecny wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk.

Na pomysł odtworzenia zniszczonej po 1945 roku nietypowej pasieki według posiadanych zdjęć i dokumentacji wpadł poprzednik Stanisława Firszta Andrzej Paczos. Pasieka „12 Apostołów” przed II wojną światową należała do największych w Europie i była usytuowana w miejscowości Dworek (niem. Höfel) koło Lwówka Śląskiego. Nie przetrwała do naszych czasów. Zachowane ule trafiły do zbiorów różnych muzeów w Polsce. Trudnego zadania odtworzenia pasieki podjął się Mieczysław Grabuńczyk.

Korzystając ze słonecznej pogody w pszczelarskim święcie wzięło udział wielu mieszkańców i turystów, którzy odwiedzili kiermasz produktów pszczelich połączony z prezentacjami ekologicznymi i artystycznymi. Do późnych godzin wieczornych trwała zabawa plenerowa pod hasłem „Pszczoły też tańczą”, która odbyła się przy Muzeum Przyrodniczym.

Następne warsztaty pszczelarskie za rok, ale już w nadchodzącą sobotę część wystawców pszczelarzy rozstawi swoje miodowe stragany na Jarmarku Ekologicznym na placu Ratuszowym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group