Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 2424
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pszczelarze porządzili Cieplicami

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 14 września 2009, 7:56
Aktualizacja: Wtorek, 15 września 2009, 7:28
Autor: rylit
Fot. rylit
Do historii przeszły X Międzynarodowe Warsztaty Pszczelarskie, które wczoraj zakończyły jubileuszową edycję. Drugi dzień imprezy zaowocował kilkoma uroczystymi momentami. Dopisała też pogoda – kapryśna w pierwszym dniu święta.

W niedzielę przed południem poczty sztandarowe okręgów Polskiego Związku Pszczelarzy, delegacje członków oraz zaproszeni goście, wzięli udział w mszy świętej w cieplickim kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia. Po nabożeństwie – przy akompaniamencie orkiestry dętej Filharmonii Dolnośląskiej nie zabrakło tradycyjnego przemarszu pszczelarzy do Muzeum Przyrodniczego w Parku Norweskim.

Tu biskup legnicki, ksiądz Stefan Cichy poświęcił ekspozycję uli pasieki figuralnej, która została uroczyście otwarta. Honory gospodarza pełnił Stanisław Firszt, dyrektor MP. Był także obecny wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk.

Na pomysł odtworzenia zniszczonej po 1945 roku nietypowej pasieki według posiadanych zdjęć i dokumentacji wpadł poprzednik Stanisława Firszta Andrzej Paczos. Pasieka „12 Apostołów” przed II wojną światową należała do największych w Europie i była usytuowana w miejscowości Dworek (niem. Höfel) koło Lwówka Śląskiego. Nie przetrwała do naszych czasów. Zachowane ule trafiły do zbiorów różnych muzeów w Polsce. Trudnego zadania odtworzenia pasieki podjął się Mieczysław Grabuńczyk.

Korzystając ze słonecznej pogody w pszczelarskim święcie wzięło udział wielu mieszkańców i turystów, którzy odwiedzili kiermasz produktów pszczelich połączony z prezentacjami ekologicznymi i artystycznymi. Do późnych godzin wieczornych trwała zabawa plenerowa pod hasłem „Pszczoły też tańczą”, która odbyła się przy Muzeum Przyrodniczym.

Następne warsztaty pszczelarskie za rok, ale już w nadchodzącą sobotę część wystawców pszczelarzy rozstawi swoje miodowe stragany na Jarmarku Ekologicznym na placu Ratuszowym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

piipi 14-09-2009 10:50
~Hi .. Nasz *Fajny Rylit musial wypic sporo miodu pitnego,aby zrobic fotke nr.1 .~Podziwiam Pana *odwage ! ~PA.*piipi
~eh;[ 14-09-2009 12:57
wielka szkoda, ze to nie w JG tylko w cieplicach ;[
~do eh 14-09-2009 15:41
Pocieszenie jest takie, że Jelenia Góra to też Cieplice.... :)
~ Ciepliczanka 14-09-2009 20:18
Impreza byla przednia , i moim skromnym zdaniem powinna zawsze odbywac sie w Cieplicach, park to dobre miejsce na taka impreze . w latach piedziesiatych w tym samym parku odbywaly sie targi rolnicze jak na tamte lata z wielkim rozmachem do dzis pamietam imprezy ktore trwaly kilka dni .
~do Ciepliczanki i nie tylko 14-09-2009 22:13
Impreza nie była przednia i fatalna organizacja była. Dla wystawców nie było przenośnych toalet ,,TOJKI". Wszystkie lokale pozamykały na cztery spusty toalety.Tylko jeden właściciel brawa dla niego z domku myśliwskiego udostępnił WC. Kolejki do WC były jak to kiedyś za chlebem aż na zew.Trzeba było zanieczys...ć ,, Krzaki". Organizator za szybko chciał się dorobić i żądał chorendalnych kwot za wystawowe. Dopiero po negocjacjach opuszczał o 1/2. nie ładnie , nie ładnie .Jeżeli będzie impreza za rok prosimy o poprawę lub zmianę organizatora .
~do Piipi 14-09-2009 23:31
Nie wiadomo czy będzie impreza w przyszłości bo jak ogrodzą park , to nawet pszczółką zakażą ,,bzykania" i jazdy na wrotkach itp historii (zgromadzeń)
~ 15-09-2009 5:37
W Zdrojowej też nie wpuszczali do toalety? Ani w pobliskim Hotelu Caspar lub Pod Różami? Swoją drogą faktycznie w całych Cieplicach nie ma publicznego przybytku.
~ 16-09-2009 6:02
Ostatecznie na plebanii przy Kościele pod wezw. Św. Jana Chrzciciela też są toalety. Trzeba wejść od zachrystii.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group