Niedziela, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 7852
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Przygarnij psiaka z Jelonką.com

Sobota, 17 września 2016, 7:30
Aktualizacja: Niedziela, 18 września 2016, 8:20
Autor: Anna Kaczmarczyk/Angelika Grzywacz– Dudek
Jelenia Góra: Przygarnij psiaka z Jelonką.com
Czoki
Fot. Schronisko dla Małych Zwierząt w Jeleniej Górze
Malutki Czoki, sympatyczny Rufik oraz piękny biały Reston – to kolejny trzy psiaki ze Schroniska dla Małych Zwierząt w Jeleniej Górze, które z utęsknieniem czekają na nowy dom wierząc, że ich smutny los w końcu się odwróci. O tych czworonogach tradycyjnie opowiada Anna Kaczmarczyk, oddana wolontariuszka schroniska.

Czoki to malutki, 3-letni pies o czekoladowej, krótkiej sierści. Dał się poznać bardzo szybko od dobrej strony, ponieważ akceptuje wszystko i wszystkich. Czoki nie ma problemów, by poznawać nowe osoby, lubi się z innymi psami, każdego traktuje jak dobrego kolegę. To pozytywne nastawienie do świata jest siłą napędzającą jego działania i daje mu mnóstwo pozytywnej energii. Czoki jest zawsze w ruchu, niestrudzenie przeistacza wszystkie wydarzenia w doniosłe i radosne chwile. Do tego posiada umiejętność dzielenia się swoimi momentami szczęścia i choć w schronisku są to dosłownie okruszki chwil, to obserwując jak cieszy się np. ze spaceru dzielimy z nim tą radość. Czoki wśród innych, bardziej reprezentacyjnych psów w boksie, nie jest już tak zauważalny. To wielka szkoda bo poznając go lepiej, wiemy jak wiele ma w sobie wspaniałych, dobrych cech. Energia i radość życia to bardzo istotne składowe jego charakteru. Czoki będzie pasował do każdej rodziny, i tej z innymi psami, ale również takiej, która posiada dzieci. Szczególnie dla nich byłby doskonałym kompanem, umiłowanie do zabawy ma we krwi i chętnie przyłączy się do figli najmłodszych mieszkańców nowego domu. Choć stara się być dzielny i nie okazuje swojego smutku. wręcz eksploduje euforią gdy ktoś zwraca na niego uwagę. Bardzo chce przynależeć do człowieka, bez tego nie jest kompletny. Natomiast jako pupil rodziny będzie najszczęśliwszym psem na świecie.

Podrostki takie jak niespełna roczny Rufik nie mają łatwo. Ich uroda jest na razie przysłonięta przez pewną nieporadność, specyficzną niezdarność spowodowaną wzmożoną fazą rozwoju. Rufik rośnie, jego ruchy są jeszcze niespójne, zbyt długie łapki zdają się być nieskoordynowane z resztą ciała. Dla mnie ten etap rozwoju psa jest niezwykle interesujący, obserwuję i wiem, że takie młodziki są teraz najbardziej chłonne wiedzy. Pragną również wiele miłości i czułości. Jednak dla wielu osób odwiedzających schronisko Rufik nie jest atrakcyjny - nie jest już szczeniakiem, ale nie jest jeszcze psem dorosłym. Nie trafia więc w potrzeby ludzi poszukujących pupila co niestety sprawia, że jest on w stanie zawieszenia. Warto jednak obalić mity dla osób, które chcą zabrać psa do domu ponieważ młodziki takie jak Rufik szczególnie potrzebują pomocy. W okresie dorastania, a nie tylko w wieku szczenięcym kształtuje się ich charakter, gdyż są one teraz na etapie poznawania i doświadczania. Spędzenie tego okresu w schroniskowym boksie znacznie zuboży ich świat, wzmagając jednocześnie wielką tęsknotę za bliskością i obecnością człowieka. Oczywiście proces nauki młodego psa będzie przebiegał wolniej niż u szczeniaka, który od pierwszych tygodni życia będzie uczony nowych zachowań. Również będzie odrobinę trudniej, Rufik jak i inne młode psy bywa czasami niepokorny, ma już swoje zdanie na różne sprawy. Lecz równowagą dla tych nieco negatywnych aspektów jest fakt, że psy w innym wieku nie mają tak mocnych potrzeb związanych z bliskością i akceptacją. By je zaspokoić Rufik zrobi naprawdę wiele. Bardzo się stara, szybko przyswaja nową wiedzę. Dlatego gorąco polecamy do adopcji naszego uroczego młodzika o wiecznie uśmiechniętym pyszczku, który ma w sobie wiele nadziei na odmianę losu.

Reston to przepiękny, młody pies o białej sierści. Jego szlachetny wygląd łączy się z nieco niedostępnym charakterem. Zwłaszcza na początku znajomości ciężko jest dotrzeć do tego tajemniczego, ale i przez to niezwykle intrygującego psa. Reston ma w sobie wielką niezależność, która nie łączy się z wygórowaną pewnością siebie. Wprost przeciwnie, to bardzo delikatny i nieśmiały pies, który po prostu mocno ceni sobie wolność i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Wiemy to na pewno ponieważ Reston został oddany przez właściciela, który nie mógł już sobie poradzić z jego ucieczkami z posesji. Oprócz tego Reston nie sprawiał kompletnie problemów wychowawczych. Kiedy zaprzyjaźni się z człowiekiem daje wiele od siebie. Pięknie chodzi na smyczy, wykonuje podstawowe komendy. Wniosek z tego jest jeden. Reston musi mieć zapewniony aktywny tryb życia, wędrówki na długiej lince powinny zaspokoić jego potrzebę ruchu. Jest psem, który potrzebuje czasu, aby poznać i zaufać człowiekowi. Konieczna jest odrobina determinacji, aby przebić się przez jego mur niedostępności. Ale warto, bo jest to pies o wspaniałym charakterze, a jego odrobinę wilcza natura może szybko zostać zmodyfikowana tak, aby dobrze przyjął się w nowej rodzinie. Ma on zaledwie 2 lata, jest bardzo młody i być może nie nauczony pewnych zachowań. W schronisku przyswaja wiedzę z zakresu bliskości i współdziałania z człowiekiem. Widać, że podobają mu się takie relacje. W nowym domu, jeśli ta praca będzie kontynuowana, Reston stanie się szczęśliwym psem, który doświadczy w końcu miłości od człowieka i nie będzie miał potrzeby uciekania i szukania przygód na zewnątrz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group