• Niedziela, 20 października 2019
  • Godz. 21:12
  • Imieniny: Ireny, Kleopatry
  • Czytających: 6841
  • Zalogowanych: 10
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Przychodnia zamknięta na bankowo

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 20 listopada 2007, 15:53
Aktualizacja: 17:53
Autor: carioca
Fot. Agnieszka Gierus
Pacjenci, którzy od lat leczyli się w budynku przy ulicy Bankowej, zastają jego drzwi zamknięte na głucho. Wszystkie poradnie wyprowadziły się stamtąd, a obiekt zostanie sprzedany.

O zamiarach właściciela, czyli Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu, było głośno latem. Oburzali się pacjenci. Radni zapowiadali interwencję. Nic z tego nie wyszło, bo przychodni już nie ma. Poniekąd słusznie, bo stan budynku jest marny, a jego przeznaczenie było zupełnie inne. Jedynym jego plusem była niezmienna od lat lokalizacja, do której przyzwyczaiły się setki jeleniogórzan korzystających z usług służby zdrowia.

Teraz wszystkie znajdujące się w budynku przeniesiono w inne części miasta. Informacje o tym wiszą na zamkniętych drzwiach placówki.

Co będzie z budynkiem? Nie wiadomo. Oby tylko nie podzielił losu dawnego szpitala rejonowego w Cieplicach, który niszczał bez właściciela przez prawie siedem lat po przeprowadzce szpitala do nowej siedziby przy ul. Ogińskiego.

Budynek ma bogatą historię. Został zbudowany jako hotel pod koniec XIX wieku. W latach 20. XX wieku przejęły go władze miasta. Urządzono tam kasę oszczędności, urząd opieki społecznej i siedzibę policji kryminalnej. W piwnicach były cele aresztu śledczego. Po 1945 roku budynek stał się siedzibą Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej. Dopiero po przeprowadzce służb mundurowych w latach 50. do komisariatu przy dawnej ul. Armii Czerwonej, na Bankowej powstały gabinety lekarskie i przychodnia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~kmam 20-11-2007 17:03
W artykule nie ma nic o tym kiedy budynek zmienił właściciela tzn na Urząd Marszałkowski we Wrocławiu. Na jakiej podstawie w/w urząd ma we władaniu tyle nieruchomości w Jeleniej Górze? Nie dość że wysysa fundusze, inwestycje, młodzież - to jeszcze ma tytuły własnościowe do różnych nieruchomości.
anerika 20-11-2007 17:29
Nawet nie wiedziałam, że ten budynek miał taka bogata historię.
kazimierzp 20-11-2007 18:19
Społeczna Słuzba Zdrowia jest podległa Marszałkowi Województwa i wszelkie składniki majatkowe dawnej państwowej służby zdrowia w momencie przekazania ich przez Wojewodę Sejmikowi stały się własnością samorządu wojewódzkiego! Było to parenaście lat temu! Szpital Wojewódzki też jest "własnością" Marszałka Województwa. To radni sejmiku wojewódzkiego w swych uchwałach określają co ze składnikami majątku mozna zrobić, podobnie jak radni Rady Miejskiej określają uchwałami co ze składnikami majatku miasta można przeprowadzać.
~Gra-cha 20-11-2007 19:54
Nie powinniśmy się martwić, kto ten budynek zagospodaruje - super miejsce. Przypuszczam, że już jest ktoś kto czeka aby go kupić. Podobnie jak inne w tym rejonie. Może dlatego jest liikwidowana przychodnia?? Nasze władze o tym prawdopodobnie od dawna wiedzą, ale my się dowiemy ostatni.
liczyrzepa 20-11-2007 20:47
czy jest jeszcze jakiś bank ktorego u nas nie ma?
~ale 20-11-2007 21:37
Szkoda że nie ma wiecej info na temat przychodni: pzreniesiono ją na Grottgera, ale jest ona niedostosoawana do osób niepełnosprawnych, strome schody, poręcze - i doszlo do mnie że niektórzy chorzy zmuszeni są wchodzić tam na czworaka by sie nie pzrewrócić.To jest dopiero skalndal. Zrobiono remont ale o zniedołęzniałyc ludzich nie pomyslana.
~cy pisek 20-11-2007 22:08
jasne lepiej zamiast leczyć to przysłać kogoś z karabinem przynajmniej foz będzie misł mniejsze wydatki
~aleks 20-11-2007 22:27
na ulicy Bankowej powinny byc jak sama nazwa wskazuje banki, a na przychodnie na ul...........?
~czytelnik 20-11-2007 23:22
do Anerika... wiedzilabys gdzyby byl bardzij widoczny link do artykulow o dawnej Jeleniej... 'Jelonka wczoraj' kiedys bylo to bardzo fajne i ciekawie rozwija sie ten dzial stronki.. ale od kiedy liczy sie kasa.. juz nikt nie patrzy na to co chca ludzie:( a moze szanowny Pan Tejo, powie gdzie sa w/w artykuly..i jakos je wyeksponuje? <br><br> <i> Ależ są te artykuły, w lewym dolnym rogu.... pozdrawiam - TEJO </i>
~grr 21-11-2007 3:25
aleks, przychodnie w polsce powinny byc na ulicy cmentarnej ;-)
~czytelnik 21-11-2007 11:22
ja ponownie porusze temat artykulow 'Jelonka wczoraj' zarowno ja jaki wielu moich znajomych, kotorzy czesto odwiedzali ten zakatek stony uwazamy ze teraz ten dzial jrest zle zlinkowany, wrecz schowany, aby tylko najwytrwalsi mogli go odnalesc. dlaczego nie wyeksponujecie tego?? odrebna sprawa jest to ze kiedys byly to artykuly cotygodniowe, w kazda niedziele czekalem sie sie ukaza, a treaz.... srednio raz w miesiacu BARDZO szkoda, bo byla to chyba najfajniesza czesc strony p.s. prosze o odpowiedz zarowno w sparwie ekspozycji linka jak i czestotliwosci, dziekuje:)
liczyrzepa 21-11-2007 14:33
przyłączam sie do prośby poprzednika - ten cykl jest wspaniały

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group