Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 8980
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Przez powtórki do sukcesu

Piątek, 10 lipca 2009, 14:38
Aktualizacja: Sobota, 11 lipca 2009, 7:18
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Przez powtórki do sukcesu
Fot. TEJO
Budowaniem pierwszych scen, które złożą się na spektakl „Histeryja”, zajęli się dziś uczestnicy warsztatów „Lato w teatrze”. Pierwszy ich turnus trwa w Jeleniogórskim Centrum Kultury. Ale nie tylko praca nad przedstawieniem skupia uwagę adeptów sceny.

Wspólna rozgrzewka będzie do końca trwania warsztatów „pobudzać” do życia uczestników imprezy. Instruktorzy dbają, aby nie była to banalna gimnastyka, czy też ćwiczenia ruchowe. Dziś Daniel Jacewicz poprowadził grę z akompaniamentem połączoną z gonitwą po scenie i wspólnym śpiewaniem.

Tadeusz Rybicki usiłował pokazać młodym ludziom potencjał, jaki drzemie w ich kreatywności. Zadaniem uczestników było opracowanie krótkiego programu pięciominutowych zajęć i poprowadzenie ich. I tak młodzież udawała odgłosy wsi, miasta, dyskoteki. Wcielała się w środki lokomocji. Jedna z uczestniczek, Basia, zaproponowała naukę krótkiego układu tańca. – Chodzi o to, że nawet banalną scenę można pogłębić i wykorzystać w naszym spektaklu – mówił Tadeusz Rybicki, który – poprzez niezwykle przyjacielskie podejście do młodych – sprawia, że wierzą w swoje możliwości.

Daniel Jacewicz skupił się na śpiewie. Wczoraj uczestnicy jego grupy ćwiczyli pieśni w języku starogreckim i fińskim. Zajęcia prowadzone przez Daniela są pełne skupienia, ale jednocześnie pozwalają na wyzwolenie w sobie mocy pozytywnej energii. Oprócz śpiewów są tańce oraz ćwiczenia ruchowe sprzyjające skupieniu się i refleksji. Młodzi adepci sceny często rozmawiają ze swoim instruktorem, ten zaś w swoich zajęciach stosuje zasadę teatru antycznego, gdzie wszystkie elementy: słowo, ruch i śpiew, są jednakowo ważne.

Z kolei Łukasz Duda pracował ze swoją grupą nad pierwszymi scenami do przedstawienia „Histeryja”. Epizody nawiązują do antyku i do postaci Achillesa oraz Parysa. Sceny są żywe, pełne ruchu i ekspresji. Łukasz Duda dbał dziś o dopracowanie szczegółów: mimiki aktorów i rytmu całości. Dla postronnego obserwatora powtarzanie niemal w nieskończoność pewnych fragmentów sztuki może wydać się zbędne. Ale ludzie związani z teatrem doskonale wiedzą, że rzymska zasada „repetitio mater studiorum est” (powtarzanie jest matką uczących się), jest przy pracy nad sztuką najważniejsza.
Na razie sceny ćwiczone są bez podkładu muzycznego: opracowuje go dźwiękowiec „Lata w teatrze” – Kacper Ziemianin.

Ciąg dalszy warsztatów – jutro. Impreza odbywa się dzięki Instytutowi Teatralnemu im. Raszewskiego w Warszawie przy wsparciu urzędu miasta w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group