Czwartek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 9622
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: “Przez park na bosaka” premierowo u Norwida

Wtorek, 22 marca 2022, 10:41
Aktualizacja: 10:42
Autor: Manu
Jelenia Góra: “Przez park na bosaka” premierowo u Norwida
Fot. Archiwum Teatru
W przededniu Międzynarodowego Dnia Teatru, czyli w sobotę (26.03) w jeleniogórskim Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida będzie miała miejsce premiera spektaklu “Przez park na bosaka” (tytuł oryginalny: “Barefoot in the Park”) autorstwa Neila Simona w tłumaczeniu i reżyserii Andrzeja Nejmana.

Bohaterami sztuki “Przez park na bosaka” są młodzi małżonkowie z 6–dniowym stażem. Właśnie wprowadzają się do nowego mieszkania na piątym piętrze i dotarcie tam jest równie wyczerpujące jak zdobycie K2 zimą. Młodzi skrajnie różnią się od siebie charakterami. Zaczynają się prawdziwe problemy. Dokąd te wszystkie przeciwności życia ich zaprowadzą?

Neil Simon (1927–2018), dramaturg, komediopisarz i scenarzysta filmowy, nazywany “Królem Broadwayu”, w swoich komediach, często zbywanych przez krytyków jako zbyt lekkie i banalne, opowiadał o prawdziwym życiu: ludzkich słabościach, błędach i lękach, ale robił to, z talentem wykorzystując poczucie humoru i dowcip słowny, które zapewniły mu pozycję jednego z najbardziej popularnych dramaturgów w USA. Zresztą, jego dzieła grają na całym świecie. A zaczynał od tekstów dla radia i telewizji. Jest on autorem ponad 30 scenariuszy filmowych – głównie komedii i tyleż samo sztuk i musicali, a za scenariusz do filmu “Dziewczyna na pożegnanie” zdobył Złoty Glob. Był też nominowany do nagród – Oscara i Emmy. Jako pierwsza uznanie przyniosła mu właśnie urocza komedia romantyczna nieco w amerykańskim stylu – “Przez park na bosaka”, rozsławiona dzięki ekranizacji z 1967 z Robertem Redfordem w roli Pana Poważnego i Jane Fondą jako jego młodą żonę, która ponad wszystko przedkłada dobrą zabawą. Sztuka, choć napisana w 1963, nic nie straciła na aktualności. W 1991 otrzymał Nagrodę Pulitzera za dramat “Zagubieni w Yonkers”.

Scenografię do spektaklu opracował Wojciech Stefaniak, za kostiumy odpowiada Małgorzata Nejman, zaś za muzykę – Adam Sztaba.

Obsada: Ewa Dobrucka (Corie Bratter), Iwona Lach (Ethel Banks), Jakub Głukowski (Paul Bratter), Jacek Grondowy (Instalator) i Piotr Konieczyński (Victor Velasco).

Twoja reakcja na artykuł?

4
80%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
20%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group