Sobota, 11 lipca
Imieniny: Karoliny, Olgi
Czytających: 2165
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Przez lenistwo sąsiadów zalana piwnica

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 10 lipca 2009, 8:00
Aktualizacja: 8:01
Autor: Angela
Fot. Angela
Pani Maria Palczak i jej 73–letni mąż już trzecią dobę wylewają wodę z piwnicy, by nie wdarła się do mieszkania. Wzystko przez to, że kilkanaście metrów dalej jest zatkany rów, którym płynie potok z gór. Woda nie mając przepływu w zarośniętym korycie, znalazła sobie podziemne ujście bokiem wpływając do piwnicy Palczaków przy ulicy Konwaliowej.

Wszystko zaczęło się po ostatnich deszczach. Deszczówka spływała do rowu wyremontowanego w 1998 roku za unijne pieniądze. Nie mogła ona znaleźć ujścia w obecnie zarośniętym po pas korycie i zrobiła sobie podziemny odpływ bokiem. W konsekwencji woda wdziera się do piwnicy lokatorów.

- To nie jest życie, jak długo będziemy musieli jeszcze cierpieć – pyta 70 – letnia Maria Palczak. – Od dwóch nocy nie śpimy. W dzień i w nocy ścieramy wodę z podłogi i wynosimy ją na zewnątrz. Wszystko jest już przesiąknięte wilgocią, na suficie, ścianach pojawiły się mokre plamy, w miejscu których lada moment pojawi się grzyb. Ja jestem astmatyczką, duszę się od tego fetoru. Mój mąż ma problemy z kręgosłupem. Nie możemy sobie już z tą wodą poradzić – mówi.

Największy problem jednak w tym, że rów należy do kilkunastu prywatnych osób, które albo zapomnieli o jego czyszczeniu, albo nie widzą takiej potrzeby. Zalewani lokatorzy winą za całe zamieszanie obarczają jednak urząd miasta, za to że w ogóle sprzedał części rowu i obecnie nie ma nad nim nadzoru.

– Jeśli miasto sprzedało ten rów, to niech teraz zadba o to, by każdy z właścicieli go wyczyścił – mówi mąż pani Marii. Jak można było wpaść na pomysł podzielenia rowu na części i jego sprzedaż. Idąc tym tropem, niebawem sprzedają drogę.

Jak usłyszeliśmy w wydziale ochrony środowiska, rowu nikt nie sprzedawał, od wielu lat przynależał on do pobliskich działek i był własnością lokatorów, którzy z nich korzystają. W sumie jest jego 11właścicieli, z których tylko jeden wykosił i oczyścił posiadaną przez siebie część.
– Co prawda za pieniądze unijne w 1998 roku został on wyczyszczony i wyremontowany, ale bieżące utrzymanie należy do właścicieli, którzy są odpowiedzialni za jego stan – mówi Bożena Mazurek, zastępca naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska w Jeleniej Górze.

Na mapach sprawdziliśmy, do kogo on należy i już przygotowaliśmy pisma z przypomnieniem o obowiązku jego oczyszczenia. Na dniach trafią one na ręce właścicieli, którzy zostaną zobowiązani do jego oczyszczenia do końca lipca tego roku. Po tej dacie wyślemy kolejne pisma z informacją o terminie kontroli i zaczniemy kontrolować wykonanie i jakość tych prac.

Jak mówi Bożena Mazurek, ci, którzy nie wywiążą się z tego obowiązku zostaną pouczeni a następnie ukarani. Zgodnie z 193 artykułem prawa wodnego kto wbrew obowiązkowi nie utrzymuje w należytym stanie wód lub urządzeń wodnych albo nie wykonuje lub nie utrzymuje w należytym stanie urządzeń zapobiegających szkodom, podlega karze grzywny.

Koniec lipca, kiedy to rów ma zostać oczyszczony, nie jest jednak zadowalającą datą dla lokatorów, którzy martwią się, że do tego czasu w dalszym ciągu będą musieli wynosić wodę z piwnicy. Proponują oni inne rozwiązanie - zlecenie oczyszczenia rowu przez miasto jednej osobie prywatnej.

Zastępca naczelnika ochrony środowiska, Bożena Mazurek tłumaczy natomiast, że takie rozwiązanie jest nie realne i nie wchodzi w grę. Wydział podlega bowiem ustawie o finansach publicznych i nie może przeznaczać pieniędzy na oczyszczanie prywatnych gruntów.

Palczakom pozostaje więc czekać, aż ich sąsiedzi przypomną sobie o swoim obowiązku i rów wyczyszczą. Nieobowiązkowi sąsiedzi natomiast powinni być świadomi tego, że woda lubi zmieniać swój bieg i pewnego dnia zamiast w piwnicy Palczaków, może pojawić się w mieszkaniu każdego z nich.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

HankaOdRumcajsa 10-07-2009 9:03
Zrobić zdjęcia i sprawę przedstawić tym co to unijnymi funduszami się zajmują. Niech widzą na co pieniądze idą i jak to teraz wygląda.
~Anda 10-07-2009 9:22
Niech Państwo Palczakowie podadzą do publicznej wiadomości nazwiska owych niedbaluchów,którym się wydaje,że nie mają żadnych obowiązków - zadziała na bank! Zaprosić też kogoś z prasy - m.in. z "Nowin",zaprosić kogoś z radnych naszych,niech mają pole do diałania. Państwo muszą poruszyć co się da i kogo się da,jeśli urząd nie wie,że ma przynajmniej kontrolować pewne sprawy - a nie męczyć się w tym wieku wylewaniem wody z piwnicy "Zgodnie z 193 artykułem prawa wodnego kto wbrew obowiązkowi nie utrzymuje w należytym stanie wód lub urządzeń wodnych albo nie wykonuje lub nie utrzymuje w należytym stanie urządzeń zapobiegających szkodom, podlega karze grzywny". A ja mam pytanie : czy pani Mazurek kiedyś kontrolowała jak wyglląda realizacja tego zapisu? Słucham... A dlaczego pisma mają trafić "na dniach" ? Mają trafić - przez gońca - najlepiej dzisiaj !!! Deszcz wisi w powietrzu !!!
~elf 10-07-2009 9:53
... "Po tej dacie wyślemy kolejne pisma z informacją o terminie kontroli i zaczniemy kontrolować wykonanie i jakość tych prac". Ło matko ! A deszcz nie będzie czekał,aż rów udrożnią ! Nie da się wydać decyzji administracyjnej z rygorem jej natychmiastowej wykonalności /art.100 kpa - podpowiadam.../ ??? Pani Naczelnik! To śmiech na sali wzbudza,co bredzi Pani zastępczyni!
piipi 10-07-2009 10:22
.. a DLACZEGO w tej piwnicy nie ma konfitur ? Co byli juz tam ..zlodzieje ?
~ 11-07-2009 23:36
Wezwac straz miejska zlozyc doniesienie na sasiadow i szybciutko zakasaja rakawy ,wsplczuje tym ludziom za f...rskie sasiedctwo
~ann 12-07-2009 18:28
Biedni ludzie.Starsi zapewne nie zdrowi zostali sami z problemem.Zanim tzw.góra się za coś weźmie to upłynie trochę czasu.A upublicznianie nazwisk " niedbaluchów " jedynie zaskutkuje nieprzyjemnościami za opublikowanie danych osobowych ot prawo.Szlag czlowieka trafia na bezmyślność tzw.społeczeństwa.Wystarczy się tylko wczuć w sytuację co bym zrobił gdyby mnie coś podobnego spotkało.A jeżeli nie pomyślałeś jeden z drugim o utrzymaniu w porządku przynależnego tobie rowu to może pofatyguj się do tych starszych ludzi z pomocą, zakasaj rękawki
~ 15-07-2009 20:35
Jeżeli zależało by im, na tym by ich nie zalewało to sami by sobie wyczyścili ten kilkunasto metrowy odcinek rowu.. Znam tego pana i wcale nie jest schorowany bo dzień w dzień ma siły aby zadbać o dość bogatą roślinność w swoim ogrodzie ..;// dla mnie ta sprawa jest żałosna
~# 17-07-2009 16:12
Z sąsiadami trzeba żyć w przyjaźni a nie od leni publicznie wyzywać, wtedy wspólnymi siłami można coś zdziałać !!!
~nnn 19-07-2009 22:54
nikt ich nie lubi bo szuje z nich takie;/ wszystkich pozalewało ale nikt nie nazeka a poza tym kara i tak ich spotkala bo pan palczak umarł w niedziele.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group