Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 3169
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Przez aktywność do normalności

Środa, 7 lipca 2010, 8:14
Aktualizacja: 8:14
Autor: Angela
REGION: Przez aktywność do normalności
Fot. Angela
Od minionego poniedziałku trwają warsztaty dla osób niepełnosprawnych. W Świeradowie Zdroju 12 osób poznaje zasady skutecznego szukania i podjęcia pracy. Równocześnie osoby niewidome uczą się korzystania z komputera, posługiwania białą laską, igłą z nitką czy ostrymi narzędziami. Z końcem lipca natomiast ruszą szkolenia z zakresu mowy zastępczej.

Od poniedziałku 12 osób niepełnosprawnych, poszukujących pracy, bierze udział w zajęciach zorganizowanych w Świeradowie Zdroju z dwoma psychologami. Zajęcia z wyjazdem i zakwaterowaniem i wyżywieniem, mają pozwolić uczestnikom poznać swoją wartość.

– Są to warsztaty rozwoju zawodowego oraz grupowego poradnictwa zawodowego z elementami wsparcia, których celem jest wypracowanie poczucia własnej wartości oraz wzrost świadomości własnych kompetencji – mówi Monika Żak z Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, koordynator projektu.

Zajęcia te potrwają do 10 lipca i obejmą łącznie 40 godzin zajęć. Przez najbliższe pięć miesięcy będą realizowane też szkolenie z zakresu orientacji przestrzennej, poruszania się na wózku czy posługiwania się białą laską. Kolejna dziesięcioosobowa grupa bierze udział w szkoleniach z czynności dnia codziennego, na których uczy się zasad bezpiecznego przygotowania posiłków, posługiwania się ostrymi narzędziami kuchennymi, igłą z nitką, korzystania z telefonu czy płynnego liczenia pieniędzy przez dotyk.

Choć zajęcia już ruszyły nie mamy jeszcze kompletu uczestników, więc chętni mogą się jeszcze do nas zgłaszać – mówi Monika Żak.Pięć osób niewidomych i niedowidzących poznaje również obsługę komputera z programem udźwiękawiającym. Szkolenia te odbywają się indywidualnie w domu uczestnika.
Ostatni typ szkoleń, z zakresu nauki mowy zastępczej skierowane jest do osób laryngektomowanych. Zajęcia te poprowadzi wykwalifikowany laryngolog. Zajęcia te ruszą z końcem lipca br. i zakończą się w listopadzie.

Wartość całego projektu to niemal 46 tys. zł, z czego 40 tys. zł stanowi dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego, a pozostała kwota z pochodzi ze środków KSON.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
359
Coraz lepiej
24%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
11%
Wciąż fatalnie
28%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group