Piątek, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 6763
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Przetargi drogowe: przyspieszenie!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 28 stycznia 2010, 7:51
Aktualizacja: Piątek, 29 stycznia 2010, 8:23
Autor: Angela
Fot. Angela
W tym roku na czele komisji przetargowych inwestycji realizowanych przez Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Jeleniej Górze stanie zastępca prezydenta Jerzy Lenard. Przyczyna? – Z jednej strony większa kontrola, z drugiej konieczność przyspieszenia procedur przetargowych, by odbyły się one na początku roku – usłyszeliśmy.

Przez ostatnie lata przewodniczącym komisji przetargowych na remonty i inwestycje drogowe był szef miejskiego zarządu dróg i mostów, jego zastępca lub pracownicy wydziału spraw komunalnych. W tym roku decyzją szefów miasta pieczę nad całością będzie trzymał sam zastępca prezydenta Jerzy Lenard.

Początkowo wiceszef miał przewodniczyć tylko w najważniejszych przetargach, jak np. przetargu na obwodnicę południową. W trakcie ustaleń podjęto decyzję, że przyjrzy się wszystkim przetargom. W ciągu roku jest ich ponad 50.
– Każda pomoc jest potrzebna do tego by przetargi były szybko i sprawnie przeprowadzone – mówi Jerzy Lenard. – Kwestią zasadniczą, od której temat wyszedł jest realizacja I etatu obwodnicy południowej i w związku z tym, że miałem być przewodniczącym tej komisji, stwierdziliśmy z prezydentem Markiem Obrębalskim, że będę też przewodniczącym pozostałych przetargów.

– Pod moim przewodnictwem będą realizowane najważniejsze z inwestycji. Nad pozostałymi będę czuwał, ale nie we wszystkich będę uczestniczył. Zajmie się nimi zastępca przewodniczącego komisji przetargowych, którym jest dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów, Czesław Wandzel – dodał Lenard.
– Większość przetargów to sprawy drobne remontowe, mam nadzieję, że nie we wszystkie będę angażowany i że nie zabraknie mi czasu na zadania związane z funkcją zastępcy prezydenta.

Jakie zmiany mają pojawić się w ramach przeprowadzanych przetargów? Zastępca prezydenta planuje przyspieszenie terminów ogłaszania i rozstrzygnięć przetargów. Dzięki temu miasto może zaoszczędzić pieniądze, a wykonawcy mają mieć więcej czasu na realizację zadań.

– Chcemy, by przetargi nie były ogłaszane co miesiąc czy co dwa miesiące, bo wówczas ostanie są rozstrzygane w październiku i nie ma czasu na realizację zadań. Przetargi powinny być rozstrzygnięte najpóźniej na wiosnę. Wówczas większe pole manewru moglibyśmy dać wykonawcom.
Nawet odkładając realizację na późniejsze terminy możemy liczyć na to, że do przetargu zgłosi się więcej chętnych, a co za tym idzie będzie większa konkurencyjność czyli mniejsza cena usług – mówi Jerzy Lenard.

Inna kwestia to taka, że chcemy nie dopuszczać do sytuacji kiedy zadania nie są zrealizowane w danym roku i przechodzą w zadania nie wygasające na rok następny. Mieszkańcom utrudnia to funkcjonowanie, ponieważ często przez całą zimę są rozkopy a inwestycji nie można zakończyć tylko dlatego, że prace rozpoczęto zbyt późno.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~strzelam... 28-01-2010 8:41
Grochala, Chrożnowski...
~toja 28-01-2010 9:57
Ciekawe, kto odpowie za fuszerkę przy inwestycji drogowej w Maciejowej, nowa droga a jest w ciągu roku kilkakrotrnie naprawiana. Kto będzie płacił za następne usuwanie usterek po wygaśnięciu umowy.
~Kontroler 28-01-2010 10:52
Albo wjazd do Jeżowa Sudeckiego i hopa pozostawiona na krzyżówce przez wspaniałe KR z Siedlęcina. Czy ktoś sprawdza wykonanie prac, czy ma w d..ie! :( Lub dziury, które powstają w bardzo krótkim czasie i wykonaniu nawierzchni?! Ale jak się robi w temp. oscylującej koło 0-5 st.C, to nic dziwnego :o POLSKA
~ tomek al 28-01-2010 11:07
Oj panie Lenard....patrz dobrze na tych przetargach....i wnikliwie. A w tym wydziale warto sprawdzić kulturę osobistą niektórych urzędasów i kompetencje.Warto mieć oko na tego kto później odbiera te "fuszerki" które są w naszej kochanej Jelonce czynione. Panie Lenard.......wybory już niebawem.....
~R2 28-01-2010 11:14
Mam prosbe do drogowców nauczcie sie osadzać studzienki w jezdnii, to co robicie to jest koszmar, nowa droga w Maciejowej, Kostrzycy a studzienki albo wystają albo są wklęsłe to samo na Wolności, i wielu innych ulicach wokół każdej studzienki widać zerwany asfalf i chęć zrównania płyt studzienek z poziomem asfaltu. Trzymam kciuki może w końcu Wam się uda.
~Aha 28-01-2010 11:27
Wybory tuż tuż...
~ 28-01-2010 11:37
Drodzy Państwo !! Szanowni Jeleniogórzanie !! Oto mamy nowego NACZELNIKA MZDiM -u ! Potrzebujemy jeszcze w pozostałych jednostkach budżetowych Miasta !!! To wszystko /jak widac/, załatwi nam Pan Jerzy Lenard ! On bowiem WIE, że tam dzieje się ZLE !!! I dlatego SAM to zrobi !O tym , że w MZDM-ach, MZK , PECU- u , MZDiM , dzieje się żle - wie kazdy KOWALSKI tego Miasta !!!! Ale Pan LENARD , zamiast zrobic tam porzadek i wyrzucić na ZBITY PYSK , zasiedziałych DYREKTORÓW I NACZELNIKÓW, postanowił osobiście ZA NICH PRACOWAĆ !!!! Kompetencje Pana z-cy Prezydenta w kwestii remontu dróg, miałem okazje poznać przy odbiorze ulicy KARKONOSKIEJ !! Kiedy /jako społeczni członkowie komisji/, wraz z Panem Tadeuszem z Sobieszowa, wskazaliśmy elementarne błędy w realizacji tej inwestycji, to poprostu nas z niej wyrzucił i umożliwił partaczom wzięcie KASY !!! Jak realizowane były dalsze inwestycje drogowe w Miescie, wiemy wszyscy. Skutki w postaci zapadających się studzienek, chodników, dziur etc. widzimy na codzień !!! Przykładem wyrzucenia pieniędzy podatnika w błoto, jest remont chociażby ulicy Saneczkowej w Jagniątkowie ! Nie pomogło dziesiątki pism i protestów mieszkańców. Zafundowano im bowiem /zgodnie z nazwą/, TOR SANECZKOWY !!!! Kiedy teraz słyszę , że Pan Lenard stanie na czele Komisji Prztargowych, to nie wiem - smiać się czy płakać. Bo lepiej nie bedzie,ale śmieszniej NAPEWNO !!!! Bo ON zapomniał o starej zasadzie, że JAK INTERES NIE PROSPERUJE - TO ZMIENIA SIĘ DZIEWCZYNY A NIE ŁÓŻKA !!!!! Wielu z Państwa być może dziwi się, że oto nasi włodarze Miasta, zapałali checią przyspieszenia " przetargów " drogowych ?! Kochani - pamietajcie, że w Jeleniej Górze jest /aktualnie/ , tylko jeden WAŻNY przetag !!!! OBWODNICA POŁUDNIOWA !!!!!! Tam jest 125 Baniek do wzięcia !!!! Tego nie można puścic na żywioł !!! Tego trzeba poprostu dopilnować - JASNE ??? Pozdrawiam : Józef Gajewski .....
rymcycymcy 28-01-2010 12:57
To się nazywa "sezon truskawkowy" i występuje zazwyczaj pod koniec kadencji :) ...trzeba szybko rwać, bo się niedługo skończy. Stąd takie nerwowe ruchy :)
~Tofik2 28-01-2010 14:27
Jak się weźmie za te procedury Pan Prezydent Lenard to gwarantuje, że przetargi zamiast przyśpieszonych terminów realizacji będą przeprowadzone o wiele później. To główna zaleta Pana Prezydenta :-). Zamiast 2 lub 3 wariantów zostanie opracowanych co najmniej 15 a na końcu żaden nie będzie się nadawał do realizacji. Pełne oblicze Pana J. Lenarda. Panie Prezydencie proponuje jednak z Pana przechwalstwem i grubiaństwem wykładać filozofię a nie zarządzać miastem. Przecież zawsze jest Pan najmądrzejszy z wszystkich a wszystko co zrobili inni jest jednym słowem \"do du..\".
~Ted 28-01-2010 14:52
Tak,tak widać ewidentnie,że zbliżają się wybory i trzeba pokazać mieszkańcom jak się sumiennie pracuję. Dlaczego pan Lenard nie był tak sumienny i dokładny w czasie odbioru właśnie tej nieszczęsnej Karkonoskiej? Czyżby przy końcu swojej kadencji wyciągnął wnioski i nagle w tej chwili go oświeciło !!! Pożyjemy zobaczymy - dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane...
~toja 28-01-2010 14:57
Przyspieszenie i Jelenia Góra to słowa, które wzajemnie się wykluczają.
~Tomy M. 28-01-2010 16:16
Może w tym czasie Pan Prezydent Obrębalski zajmie się bardzo ważną sprawą jaka jest korekta w nazwie naszego miasta. Nie widzę powodu dla którego Jeleni Góra ma być GÓRĄ ... przecież to miasto położone jest w DZIURZE ... więc nich nazywa się zgodnie z geografią: JELENIA DZIURA. Stan dróg również potwierdza konieczność zmiany tej nieszczęsnej nazwy!
~ 28-01-2010 16:19
BĘDZIE TAK ZAMO JAK Z POPRAWIANIEM ULICY LUBAŃSKIEJ . SPIERNICZONA BUDOWA - DO POPRAWKI ALE KIEDY?
~AP 28-01-2010 17:23
Wszyscy komentujący sa najlepszymi fachowcami od krytyki i maja recepte na wszystko.Prosze doradzcie!!!Jak w przetargu wylonic najleprzych fachowcow ,jak ich dopilnowac aby nie zrobili fuszerki gdy jedynym kryterum oceny to NAJNIZSZA C E N A. Wygra ten kto zatrudni najtanszego geodete, ludzi przypadkowych na czarno,najtanszego podwykonawce i wynajety sprzet z naklejonym wynajmujacej firmy logiem . Fachowcy sie cenia to niech ida na bezrobocie.Solidne firmy nie mają szans -do likwidacji. CENA.CENA CENA.
~oj,oj tak tak 28-01-2010 20:06
ja naiwnie myślę że Prezydent miasta to MENAGER, ktoś od zarządzania zasobami ludzkimi i majątkiem miasta, kierowania urzędnikami, opracowania koncepcji rozwoju miasta. Pomyłka to gość który za nieudaczników i cwaniaków Wandzla i Bigusa będzie robił ,zamiast wyrzucić ich z tej roboty. Proponuję panie Lenard tyrać za prezesa Kasztelana, bo miasto brudne, zimą z odśnieżaniem sobie nie radzi. Tyrać jeszcze za prezesa Woźniaka, bo sobie nie radzi. W wolnych chwilach robić jeszcze za dyrektorki ZGL.W weekend przejąć sprawy \\\"WODNIKA\\\"od prezesa Jastrzębskiego. Potem wypić kubeł zimnej wody, pomysleć i zastanowić się albo przeczytać co piszą zwykli mieszkańcy .Będzie git>>>
rymcycymcy 28-01-2010 23:54
17:23 | ~AP | ...podpowiem: rzetelnie zrobić SIWZ ...i tyle. A obecność Lenarda w komisji wiadomo do czego służy ;) Najlepiej od razu olać procedury i poprosić o wskazanie wykonawcy.
~do ~Tomy M. 28-01-2010 23:54
To najlepiej wyprowadź się z tego regionu. Za Uralem jest dość miejsca aby przyjąć takich jak ty. Do tego dziennikaarze jelonki przedstawiają tendencyjnie wydażeniaa jakie mają miejsce w naszym mieście i prowwokują Was do jałowej dyskusji.
~krzysiekM 29-01-2010 8:24
Do filozofa,który pisał do Tomy M. A Ty Widzisz w Jeleniej Górze wszystko w różowych kolorach i nic cię tutaj nie razi? Nikt nie musi się wyprowadzać jeżeli coś mu się tutaj nie podoba i ma do tego pełne prawo,żeby czegoś oczekiwać od władz samorządowych,które powołane są właśnie po to aby dbać o interesy mieszkańców a nie traktować tej funkcji jako prywatny interes.
~isiek 29-01-2010 8:25
Do Tomy M., - koleś....no !! Może i JG leży w kotlinie (dla Ciebie w dziurze) ale to JELENIA GÓRA !! !! ha ha ha
~do AP 29-01-2010 8:27
Problem nie leży w wyborze wykonawcy tylko w odbiorze prac i konsekwencji zamawiającego. Wystarczy konsekwentna i NIEZALEŻNA komisja odbiorów. Droga nie odebrana - pieniądze nie przelane. Koniec kropka. A jak firma nie jest w stanie kredytować minimum połowy inwestycji, to trzeba znaleźć taka co może. Będzie 10% drożej, ale żadna szanująca sie firma nie zaryzykuje kasy poprzez sparataczone wykonanie. A tu co mamy? Ulice ewidentnie źel zrobione ALE KTOŚ ODIÓR PODPISAŁ i pieniądze są wypłacone. Niesolidny wykonawca odchodzi z uśmiechem, a URZĘDNIK KTÓRY PODPISYWAŁ ODBIÓR nie ponosi ŻADNYCH konsekwencji. Gdzie tu sens a gdzie logika? Ano, na przetargach można zarobić a konsekwencji nie ma. I dopóki to się nie zmieni będziemy jeździć dziurawymi drogami. P.S. A Polskie firmy umieją robić drogi. Przykładów masa za granicą. Tylko tam fuszery nikt nie odbierze i kasy wtedy nie zapłaci.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group