Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 13 lipca
Imieniny: Małgorzaty, Henryka
Czytających: 11563
Zalogowanych: 86
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Przestrzega przed glifosatem

Czwartek, 9 lipca 2020, 11:42
Aktualizacja: Niedziela, 12 lipca 2020, 10:28
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Przestrzega przed glifosatem
Fot. Przemek Kaczałko
Od wielu miesięcy jeleniogórzanin Marcin Bustowski przestrzega przed skutkami zdrowotnymi glifosatu. Przy wielu okazjach stara się dotrzeć do przedstawicieli rządu, opozycji i samorządowców, jednak co najwyżej zostaje wysłuchany, a nie idą za tym działania.
Przekazaliśmy ulotki prezydentowi Dudzie w Jakuszycach - nawet nie wiedział co to jest glifosat. Rozmawiamy z władzami Jeleniej Góry - padły deklaracje ze strony prezydenta, ale na razie to puste deklaracje, ponieważ dyrektorzy szkół nie informują rodziców o zagrożeniu, jakie niesie glifosat, który znajduje się w żywności - powiedział Marcin Bustowski z Konfederacji Konsumencko-Rolniczej. - Pani poseł Czernow również nie zapoznała się z raportem Najwyższej Izby Kontroli dot. e-substancji w żywności, bez kontroli. Posłowie wyrażają zgodę na stosowanie glifosatu, nie wiedząc co to jest i jakie ma skutki negatywne. Chcą zwiększać środki na służbę zdrowia, a obcinają środki na rolnictwo. Za czasów komuny była polska norma na żywność, restrykcyjna. Teraz każdy dorzuca chemię, a konsekwencję ponoszą konsumenci. Trzeba walczyć nie ze skutkiem, a z przyczyną - podkreśla nasz rozmówca.

Na profilu M. Bustowskiego na Facebooku rozpoczęła się zrzutka środków pieniężnych na badania dla dzieci (na obecność glifosatu). Jak zaznacza, codziennie ponad 300 osób umiera na raka, ale tu w przeciwieństwie do katastrof lotniczych i kataklizmów, na miejsce nie przyjedzie premier czy prezydent pokazać się w mediach. - Kropla drąży skałę i docelowo chcemy zbadać 200 dzieci. W ciągu 3 dni zebraliśmy ponad 6 tys. zł - to pozwoli przebadać ponad 40 dzieci - zapowiada M. Bustowski.

Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń. Mamy wyniki badań z laboratorium w Lipsku, są wyroki ze Stanów Zjednoczonych - firma Bayer podpisała ugodę na 11 miliardów odszkodowania dla 100 tys. osób. Dlaczego w Polsce nie badamy ludzi na glifosat? Chcę zebrać w Polsce 100 tys. osób poszkodowanych i wystąpić z roszczeniem odszkodowawczym - zapowiada M. Bustowski, który ubolewa, że władze Jeleniej Góry twierdzą, że w naszym mieście nie stosuje się glifosatu, który występuje m.in. w roundupie. - Sanepid nie bada tego, co pijemy na obecność glifosatu. Wodnik na pytanie o dostępie do informacji publicznej od marca mi nie odpowiedział - to jest sytuacja anormalna, bo płacimy drakońskie stawki za wodę... Dlatego nie płacę Wodnikowi za wodę i czekam na egzekucję. Przebadamy wodę Wodnika i wytoczę też powództwo cywilne o odszkodowanie - dodał jeleniogórski rolnik.

Twoja reakcja na artykuł?

31
30%
Cieszy
7
7%
Hahaha
2
2%
Nudzi
5
5%
Smuci
0
0%
Złości
59
57%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
977
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
28%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
12%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
12%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Kilometry
Bliżej ostatniego odcinka ekspresówki
 
112
Poważne zderzenie trzech aut na Sudeckiej
 
Kultura
Teatry uliczne – Teatr Blackout Paradox
 
Aktualności
Szansa na ciepło spod ziemi dla miasta
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group