Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 5104
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

„Przenoszenie gór” przygodą niezapomnianą

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 24 maja 2009, 7:52
Aktualizacja: 7:52
Autor: Angela
Fot. Angela
Czterdziestu pięciu gimnazjalistów i uczniów szkół podstawowych wzięło udział w pierwszym cyklu projektu unijnego „I ty możesz przenosić góry”. Jedenaście wycieczek, podczas których młodzież doskonaliła wiedzę o regionie, uwieczniono na filmie.

– „I ty możesz przenosić góry”: to nazwa dwuletniego projektu unijnego, na który w ubiegłym roku Gimnazjum nr 4 pozyskało ponad milion złotych. Za te pieniądze opłacane były wycieczki, konferencje, spotkania, warsztaty i wyposażenie dla grupy czterdziestu pięciu uczestników z pierwszego cyklu oraz opłacone zostaną zajęcia w cyklu drugim, który ruszy od września.

– Projekt składał się z wielu wykładów, wycieczek, zajęć tematycznych z zakresu historii, geografii, przyrody, regionu, gdzie młodzież zdobywała różne umiejętności i wiedzę – mówi Beata Toczek, dyrektor Gimnazjum nr 4. Wczoraj podsumowano I cykl tego projektu. Była projekcja filmu dokumentującego dokonania uczestników, który zrealizował Piotr Wolski, przewodnik górski.

Jak mówi Agnieszka Uruska, nauczyciel Gimnazjum nr 4, warto było walczyć o te pieniądze na realizację projektu, bo dzięki niemu uczestnicy poznali bogactwo okolic Jeleniej Góry.
– To jest taka próba wiązania ich z tym regionem – podkreśla nauczycielka. – Czasami dorośli ludzie przez całe życie nie zobaczą tyle atrakcji turystycznych, co nasi uczestnicy zobaczyli i poznali przez niespełna rok. Wyjeżdżali bowiem na okoliczne zamki, takie jak Chojnik, Grodziec, Bolków, Książ i inne. Były też wycieczki w góry, na Ślęże czy Śnieżkę.

Odwiedzili również Muzeum Gross Rosen, muzeum produkcji papieru i wiele innych. Poznali wiadomości związane z przyrodą, geologią, historią. Liczymy na to, że zostanie im to wszystko w pamięci, a zdobyte umiejętności wykorzystają w życiu codziennym.

Zajęcia odbywały się w weekendy. W piątki organizowano zajęcia teoretyczne i warsztaty regionalne z przewodnikami sudeckimi, a w sobotę i niedzielę – wycieczki i wykłady. Uczestnicy chwalą sobie cykl. Paweł Sławiński i Zuzanna Kulesiewicz podkreślają, że poza zwiedzaniem zdobyli mnóstwo umiejętności: posługiwanie się mapą, zasady bezpieczeństwa, udzielanie pierwszej pomocy.

– Mnie najbardziej podobała się wyprawa na Śnieżkę, bo lubię chodzić po górach, ale nie tylko – mówi Zuzanna. – Zobaczyliśmy m.in. Wodospad Szklarki, Chatę Walońską. Była wycieczka szlakiem wygasłych wulkanów i wiele innych, których nie sposób nawet wymienić. Gdyby była taka możliwość chętnie skorzystałbym z takiej przygody jeszcze raz – dodaje Paweł.

Katarzyna Dziedziela, nauczyciel gimnazjum nr 4 zdradziła po spotkaniu, że szkoła już pozyskała kolejne fundusze 4 mln złote z programu operacyjnego Kapitał Ludzki priorytet 9, na rozwój edukacji miasta Jelenia Góra. Pieniądze zostaną przeznaczone na zajęcia warsztatowe wyrównawcze przygotowujące gimnazjalistów do testów gimnazjalnych oraz na projekt pomocna dłoń – czyli pomoc pedagogiczną, psychologiczną i medyczną młodzieży na tzw. zakręcie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Meg 24-05-2009 10:18
projekt wypalił, wszyscy są zadowoleni, szkoda , że to juz finał I edycji. Wczorajsza Konferencja a szczególnie wykład znanych podrózników Jasia Meli i Piotra Pogoń pozostanie na długo w pamieci naszej młodzieży! ... małe sprostowanie - wycieczki odbywały sie tylko w soboty, w niedziele dzieci odpoczywały , hihi
piipi 24-05-2009 12:02
*Fajne jedzonko ! ( patrz.zdj.nr.10) Lepiej uwazac,bo dodatkowe calorie moga przyczynic sie do problemu..podniesienia nawet kobiety.
~hmmm 24-05-2009 17:00
brawo! ponad milion na 45 osób, to sie gospodarne wykorzystanie unijnych pieniędzy! koszt przypadający na jednego uczestnika to ponad 20 tys. zl - skandal
~pablosky 24-05-2009 17:59
Na samego uczestnika przypadalo pare tyś mniej, w tym milionie są też pieniądze na wyposażenie szkoły tj. plazmy, nagłośnienie i parę innych dupereli.
~jeleniogórzanin 24-05-2009 18:00
Brawa dla pomysłodawców, świetna sprawa - przenoście góry bez wzglądu na zazdrośników . Jak nauczyciel wykonuje swój zawód z pasją i rozwija się - to i jego uczniowie stają się Wielcy.OK! siemka.
~akuku 24-05-2009 20:39
sprostowanie dla mało pojętnych:ten milion z kawałkiem to na dwie edycje!!!!Druga edycja zaczyna się od września tak więc kolejne 45 osób trzeba wdrożyć i wyposażyć etc.
~JA 24-05-2009 22:25
Ręce opadają ,jak czyta się takie komentarze.Należy się wielki szacunek dla ludzi,którzy robią wielką rzecz dla młodzieży.Jestem bardzo ciekawa,co w jakimś szczytnym celu zrobili ci,którzy tak potrafią innych krytykować i tylko liczyć pieniądze.Organizatorzy projektu-JESTEŚCIE WIELCY

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group