Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Środa, 29 kwietnia
Imieniny: Bogusława, Hugona
Czytających: 13496
Zalogowanych: 99
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Przemysław Wiater o edukacji regionalnej

Niedziela, 11 marca 2018, 6:32
Autor: WAC
Jelenia Góra: Przemysław Wiater o edukacji regionalnej
Fot. Organizator
Na wykład znanego regionalisty Przemysława Wiatera zaprasza 15 marca o godzinie 12.00 Wszechnica Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze.

Miejscem wykładu pod tytułem „Góry bez Górali. O konieczności edukacji regionalnej w Karkonoszach” będzie sala seminaryjna Biblioteki i Centrum Informacji KPSW.

- Nie wykształciła się w Karkonoszach nasza własna, lokalna tradycja, folklor i dialekt – mówi dr P. Wiater. - Nie ma też czegoś takiego, jak karkonoski strój regionalny czy autentycznie rodzime zespoły tańca, bo nie są według mnie nimi, przy całej sympatii dla tradycji Kresów, sudeckie „Poleszuki” czy „Podlasianie”. Nie zapełni tej pustki zespół "Szyszak". I nie są nią bynajmniej przywożone w ostatnich latach spod Tatr o(!)scypki, góralskie kapelusze czy architektura stylizowana na podhalańską. Poprzez ten sztuczny import nie zapełnimy pustki kulturowej Karkonoszy podkreśla regionalista.

Od czegoś trzeba zacząć. Od czego? Od edukacji regionalnej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Te imiona noworodków królowały w marcu 2026 r. w Jeleniej Górze. Które byście wybrali?

Oddanych
głosów
548
Zofia
34%
Rozalia
14%
Julia
38%
Mia
14%
 
Głos ulicy
Do dziś lubię marchewkę – przypomina mi dzieciństwo
 
Warto wiedzieć
Ile pieniędzy potrzebujesz na emeryturę?
 
Rozmowy Jelonki
Harcerstwo bez telefonów. „Pokazujemy dzieciom, że prawdziwe życie jest poza ekranem”
 
Aktualności
Wiktoria najładniejsza na Dolnym Śląsku
 
Karkonosze
Wypadek w Karkonoszach
 
112
Wymuszenie pierwszeństwa na Wolności
 
Aktualności
W Dołku już grają w kosza i siatkę
Copyright © 2002-2026 Highlander's Group