Wtorek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 6269
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Przeludnione Karkonosze, zadeptane szlaki

Wiadomości: REGION
Sobota, 11 lipca 2009, 8:13
Aktualizacja: 8:18
Autor: TEJO
Fot. www.karkonosze.com
Karkonoski Park Narodowy będzie liczył turystów za pomocą specjalnych urządzeń, które staną u wejścia na teren KPN.

– Maszyny mają liczyć nie tylko ile osób idzie daną drogą, ale sprawdzać też, czy wchodzimy czy schodzimy z gór – podało Polskie Radio Wrocław. Władze Karkonoskiego Parku Narodowego chcą w ten sposób oszacować, w jakim stopniu deptane są górskie szlaki. W przypadku, kiedy turystów jest zbyt dużo, w sezonie na niektórych z traktów może zostać wprowadzony ruch jednokierunkowy.

Rozgłośnia dodaje, że być może goście – kiedy dowiedzą się, że na szlakach bywa tłoczno – wybiorą inną trasę. Najbardziej uczęszczanym miejscem w Karkonoszach jest Śnieżka. Bywa, że w sezonie dziennie przez szczyt najwyższej góry Sudetów przewija się nawet 10 tysięcy ludzi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (42) Dodaj komentarz

~... 11-07-2009 10:05
promocja regionu - hahahhaha. Trzeba to wydrukować w ulotkach !!! To w końcu turystów jest za mało, czy za dużo ?! Zdecydujmy się. Po co marnować pieniądze na dodatkową promocję skoro automatyczna bramka zamknie się nam przed nosem.
~Lustus 11-07-2009 11:39
Jeszcze fotoradary zainstalować na szlaku.
~tech 11-07-2009 11:40
Proponuję wybudować toalety na szlakach turystycznych, będzie większa korzyść.
~knahor 11-07-2009 11:58
pewnie , najlepiej zamknijmy wszystkie szlaki - zrobimy jeden wielki rezerwat a turystom juz podziekujemy - CHORE
~ 11-07-2009 12:13
nic z tego nie rozumiem dopiero pisaliscie ze turystow brak przez powodz a teraz wychodzi na to ze za duzo chłoty sie kreci po szlakach a ruch jedno kierunkowy tez paranoja tz wracac do domu mamy przez czechy hihi haha
ago. 11-07-2009 12:16
do Tech - Popieram, w końcu za wstęp do KPN przyjezdni płacą. Z tych kamer dla nich żadna korzyść, a bez tych przybytków nawet królowi trudno się obejść.
~... 11-07-2009 12:37
może korzystniej będzie umocnić, zmodernizować, czy dostosować do większego ruchu najliczniej odwiedzane szlaki, a nie ograniczać wejścia np. na Śnieżkę...przecież to największy magnes regionu! -KPN niech szuka rozwiązań, a nie ogranicza się do najłatwiejszego - zakazywania!
~drab 11-07-2009 13:10
a to ci parada! Jaki Raj, taki kraj! I jeszcze wprowadźmy ruch lewostronny, zakaz wyprzedzania i ograniczenie prędkości dla pieszych! Bo rowerom nie wolno, paralotniom tym bardziej... A może taniej będzie posadzić Strażnika, niech liczy nogi - jak podzieli przez dwa - będzie wiedział, ilu weszło do parku! Tak będzie bardziej naukowo, materiał na doktorat! Ha, ha! :-)
piipi 11-07-2009 15:05
~TECH ..ma RACJE !! Turysci ..to "robia" w krzaczkach,a tam rosna .. smaczne jagody !!!
~do ago. i piipi 11-07-2009 19:03
Ale Wy głupie jesteście. Toalety w parku narodowym? Śmiechu warte! Nie przesadzajcie, jak ktoś ma potrzebę, to pójdzie w krzaki. Zwierzęta też tak robią i jakoś nic zlego sie nie dzieje. A zbieranie jagód w parku narodowym jest zabronione!
~olo 11-07-2009 20:31
lepiej niech ten rumosz ze szlaku na Śnieżkę usuną
ago. 11-07-2009 21:03
Do Wrocław - Wiem, że zbieranie jagód w parku narodowym jest zabronione. Nie pisałam o jagodach. O toaletach pisał również internauta Tech, przypuszczam, że jest mężczyzną, to jego wolisz nie ruszać, pani Wrocław.;-) Zwierzęta to zwierzęta - ich prawo. Ja jestem człowiekiem. A Ty nie?
ago. 11-07-2009 21:06
Swoja drogą też się dziwię, że ktoś kto ciągle pisze o chodzenu w góry, a najczęściej na Śnieżkę, nie wie o takiej prostej rzeczy (tj. że w KPN nie można zbierać jagód). Widać w te góry to takie raczej wirtualne chodzenie przez panią poetkę od cytatów.
~Cecylia Hawdios 11-07-2009 21:14
Z jakim zadowoleniem powitałam otwarcie granic. Nareszcie mogę chodzić po Karkonoszach nie patrzac na znaki: STOP- Polakom nie wolno- to było takie upakarzające. W ubiegłym roku przemierzyłam wszystkie szlaki po Czeskiej stronie. Mnogość tras dla piechurów, rowerzystów, narciarzy. W kilku miejscach można autobusem wjechać na sam szczyt Karkonoszy. Miałabym watpliwości, gdyby nie moje doświadczenia po Polskiej stronie. W końcu, dlaczego nie! A możeby tak u nas Panowie Uzurpatorzy tym samym kursem co turysci?! Kiedy szłam ze Spindlerowego Mlyna na Przełęcz Karkonoską, kilka razy minął mnie autobus. Dobrze zrobiona droga, sprawia, że podjazdy nie są strome, za autobusem ciągnie się ledwie wyczuwalna mgiełka spalin. To jest nic w porównaniu z tym co robią po Polskiej stronie Panowie Uzurpatorzy Karkonoskiego Parku Narodowego, w tym niezaprzeczalni "obrońcy przyrody". Przemierzam kilka razy w tygodniu niebieskim szlakiem trasę z Przesieki na Przełęcz Karkonoską dla treningu, i dla czystej przyjemności przebywania w tym pięknie. Od dwóch lat szklak niebieski został zagrodzony rogatką. Obok drugie podejście jest przegrodzone dość wysokim murkiem.Przegrody te dla mnie są nie do pokonania. Walcząc za każdym razem z zasadami i sumieniem schodzę w tym miejscu ze szlaku. Rowerzyści, chociaż są oznaczenia że to trasa rowerowa, również mają do wyboru łamanie kręgosłupów pod rogatką, lub zasad. Natomiast Panowie Uzurpatorzy otwierają rogatkę kluczem i jadą samochodem. Zawsze mija mnie kilka takich samochodów. Jak Panowie, pokonują strome odcinki tej trasy, a silniki chcą wypaść spod maski, to jakby przejechała kolumna trabantów. Smród spalin wchodzi mi do płuc i chce zadusić. Łapię oddech dopiero po kilkunastu minutach, kiedy las z pokorą pochłonie wreszcie ten wyczuwalny ślad zakłamania. Nowe trasy narciarskie nie! Nowe trasy rowerowe- Nie! Nie! Nie! Nie wolno!. A kiedy słyszę, że chcą znacznie ograniczyć ruch pieszych turystów, w imię ochrony przyrody Karkonoszy, to nie pozostaje mi nic innego jak bić brawo. Brawo Panowie Uzurpatorzy!, po co mamy wam przeszkadzać! Już i tak liczne niedogodności sprawiają, że na szlaku czerwonym słychać tylko mowę Czeską i Niemiecką. Żal patrzeć na schronisko Odrodzenie, stojące obok Spindlerowej Boudy, która pieknieje z roku na rok i ciągle jest w rozbudowie. Tam można dowieżć materiały budowlane, tam można dowieżć turystów autobusem. A najefektowniejsze jest to, że po tamtej stronie nie widzę degradacji roślinności i samej góry. Mam fotografie samochodów przemierzających Karkonoskie szlaki, w tym np Kamieńczyk- Szrenica. Często młodzi ludzie z całymi rodzinami, nie koniecznie służbowo.
piipi 11-07-2009 22:36
~WROCLAW .. Toalety w gorach ..NIE widzialas ? Tatrzanski Park Narodowy posiada ..takie plastikowe ubikacje ! ~WC ..w gorach jest przejawem troski o ochrone zasobow przyrodniczych,jak i ..TURYSTYCZNYCH ! ~Jagod ..w Parku Narodowym nie zbieram ..to jest troska o ZDROWIE zwierzat !
piipi 11-07-2009 22:41
~C.d ...napisalam: .."tam rosna smaczne jagody",ale o zrywaniu i jedzeniu tutaj nie napisalam ! Moze ..zwierzeta brzydza sie czlowieka odchodami, a na pewno Duch Gor !
~KPN 11-07-2009 22:57
Uprzejmie proszę Redakcję o usunięcie postu czytelniczki piipi. Nawołuje ona do zbierania jagód w Karkonoskim Parku Narodowym, co w świetle przepisów jest zabronione i surowo karane! Pozdrawiam, pracownik KPN.
~ale kino 11-07-2009 23:19
Ludzie słyszeliscie na snieżce wylądowało UFO teraz dpiero bedzie problem jak zielone stworki wyjdą na szlaczlki i zadepczą nam wszystkie szlaczki. Ciekawe czy czujniki wyłapią nowych dosci
~gosc niedzielny 12-07-2009 0:14
~Cecylia Hawdios ...Przełęcz Karkonoska pomimo swojego atrakcyjnego położenia jest dla niedzielnych turystów niedostępna od polskiej strony... a szkoda. Droga Sudecka która była budowana bezpośrednio przed wybuchem wojny oraz podczas wojny, zapewniłaby swobodny dostęp do tej przełęczy z Borowic... szeroka, wygodna... Polscy włodarze tych terenów, niestety nie byli i nie są zainteresowania w żadnej mierze na jej kontynuację. Podjazd z Przesieki wprawdzie jest krótszy, ale jest bardzo niebezpieczny... no i najważniejsze, nie pozwala na jakikolwiek czterokołowy ruch turystyczny, jak to ma miejsce po drugiej stronie granicy. ... co do zadeptywania szlaków... niestety nasza część (Polska) Karkonoszy to tylko fragment, bo ledwie 1/8 całego kompleksu parków narodowych, polskiego i czeskiego. Nie ma się więc co dziwić, że pod Śnieżką i Szrenicą jest tłok... dlatego wolę Góry Izerskie ;-)
~zainteresowany naturą 12-07-2009 8:08
Myślę ,że całą winę,za stan turystyki na terenie KPN ponosi bezpośrednio Dyrektor Raj i jego zastępcy, a także promotorzy turystyki w naszym regionie. Uwili sobie ciepłe posadki i czekają do emeryturki. Swoje zaniedbania i niekompetencje zasłaniają programem naturą 2000 i blokadą wszystkie poczynania na rzecz udostępniania turystom poniemieckich szlaków turystycznych. Moim zdaniem powinny odpowiednie władze usunąć go ze stanowiska,bo zarówno KPN jak i naszą turystykę w regionie doprowadzi do całkowitego upadku.Dawno droga na Śnieżkę powinna być odpowiednio przygotowana do masowego ruchu turystycznego.Przykład droga na Przełęcz Karkonoską mało uczęszczana choć góry i widoki znacznie piękniejsze jak ze Śnieżki.Po prostu brak jest przewodników o tym rejonie ,a te które istnieją pochodzą z ubiegłego stulecia i są nieaktualne. Panowie z KPN weźcie się wreszcie do roboty.
~maruda 12-07-2009 8:54
Taka uroda tego kraju !! Tutaj NASZE dobra narodowe są w rękach przedziwnych ludzi sterowanych przez tzw "polityków" . Podobnie się mają Parki Narodowe co i Lasy Państwowe , jeziora , rzeki , Rezerwaty ... Wszyscy prześcigają się w tworzeniu zakazów i nakazów na "ich" terenach - oczywiście dla dobra NAS , przyszłych pokoleń itd...itp.. Co dzieje się z zabytkami kultury i historii tych ziem - doskonale widać !! Część za pieniądze międzynarodowych stowarzyszeń lub z prywatnych kieszeni funkcjonuje w dobrym stanie , jakoś wygląda , zarabia nawet ..... A upaństwowione niegdyś dworki , pałace - obecnie pod ochroną Biura Konserwacji Zabytków ??? Jakoś nie wolno ich konserwować , remontować , odbudować - dla dobra kultury i Narodu .... Holenderscy turyści , którzy kochali Polskę za dostępność i otwartość tych dóbr coraz częściej kręcą głowami , dowiadując się o nowych przepisach , zakazach .... a ich kasa chętniej przepływa na stronę Czeską .. A u nas rosną wpływy za mandaty z łamania zakazu wstępu do lasu , wjazdu , schodzenie ze szlaków , rozpalanie ognisk , zaśmiecnie , zbieranie .... Dziwna kraj !! Mam wrażenie że niedługo ośrodki turystyczne na obrzeżach Parków narodowych ogrodzimy drutem kolczastym pod napięciem i będziemy tam zsyłać niepokornych wyrokami Dyrekcji KPN i Lasów Państwowych - aby raz na zawsze oduczyć ich turystyki , wypoczynku i rekreacji ... No cóż ! Skoro w tym kraju można tak zorganizować ruch drogowy - to dlaczego nie wypoczynek ???
~Karkonosze 12-07-2009 12:20
Zadziwiajace, tylko piipi/ago komentarze sa bez IP. Toz to jedna i ta sama osobka,ktora nic tylko pustych zaczepek szuka i poucza komentujacych. Czyzby to prowokacja aby czesciej pisano komentarze do artykulu autora? Pozatym, jak juz kogos sie uswiadamia o toaletach w TPN to nalezy to robic rzetelnie. Toalety stoja owszem (raczej nie w liczbie mnogiej) u wejscia do parku, nie w gorach jak to sugeruje komentatorka(?). Pozatym nie wszyscy maja tyle samozaparcia w sobie, aby pobrodzic w odchodach i nieopisanym fetorze w wyborowym towarzystwie much turystek. Typowe: najwiecej komentow maja do tematow tj. toalety, pieski, spacerki w gorkach itp. Zreszta najlepiej komenty tych 2 zadufanych w sobie adresatow negowac. Poza zwykla wyzywka/wymadrzaniem sie nic nie wprowadzaja do tematu.
Cecylia Hawdios 12-07-2009 13:36
`niedzielny gość...Góry Izerskie tak, bardzo często, ale tam tylko z rowerkiem. Karkonosze to moja pierwsza i na zawsze miłość. Trudno się chodzi w okolicach Śnieżki, Szrenicy, kiedy idą duże grupy całą szerokością trasy. Jest to momentami nie przyjemne, kiedy zmęczony człowiek poszturchiwany jest z każdej strony. Takich sytuacji nie rozwiąże się stawianiem urzadzeń. Edukacja turystyczna i jeszcze raz edukacja- turystów, oraz przewodników. Te grupy mają przecież przewodników, a zasady ruchu pieszego są obowiązujące wszędzie. Równie piękne trasy z Jagniątkowa, z Michałowic świecą pustkami. Dlaczego? Brak jest wyciągów!! Turysta , który jedzie w góry na tydzień, czy dwa nie jest przygotowany na pokonanie takich trudnych podejść, pieszo. Nowe wyciągi dciążyłyby znacznie Śnieżkę i Szrenicę. Dałyby możliwość tworzenia miejsc pracy, przyciągnęły inwestorów, odciążyły by również krajową trójkę. To jest koszmar, kiedy już z Piechowic jedzie się w korku do Szklarskiej Poręby w dłuższe weekendy. Historia budowy Drogi Sudeckiej jest mi znana, posiadam stare fotografie na których są nieistniejące już schroniska, choćby pod Śnieżką. Łza się kręci w oku, kiedy pomyślę, że nawet w Piechowicach na dworcu czekali na turystów przewodnicy, tragarze, a nawet lektyki, `zainteresowany naturą...Jest wspaniały przewodnik po Górach Izerskich, natomiast wiedzę o Karkonoszach, w tym historyczną czerpię z wydawnictw czeskich, niestety. Cały swój rozwój Karkonosze, po Czeskiej stronie zawdzięczają temu, że obszary te podlegają władzy lokalnej. Nie są wyrwaną enklawą spod lokalnej władzy i rzeczywistości, jak u nas. Tak długo, jak długo będą finansowane z budzetu państwa, tak długo nie będą zainteresowane rozwojem regionu.
Cień 12-07-2009 14:10
Przyjdą wandale, zniszczą maszynki i pieniądze pójdą w błoto.
~KPN 12-07-2009 15:48
Szanowny redaktorze TEJO (to Pan chyba jest moderatorem tego forum) - czyzby Pan również popierał łamanie przepisów w parku narodowym? Jeszcze raz proszę o usunięcie wpisu niejakiej piipi o zrywaniu jagód, który stanowi zachętę do łamania prawa! <br><br> <i> Proszę skorzystać z możliwości zgłoszenia postu do usunięcia - moderator </i>
piipi 12-07-2009 16:03
..do - [~Karkonosze ..] ... mam*fajny POMYSL ! Moze zaproponujemy tutystom ..pompersy ! Taka fajna "osobista toaleta" ! ~PA.*piipi (..tylko)
ago. 12-07-2009 16:58
Jesteś w błędzie, Panie Karkonosze. Jesteśmy dwiema różnymi osobami. Spróbuj się zalogować, to i przy Twoim nicku nie będzie IP. To bardzo proste. Spójrz w prawy górny róg - tam należy się zarejestrować, aby być potem móc się logować i nie mieć IP. Internauta "Cień" również nie ma IP przy komentarzu. Ja nie wymagam, aby ktoś komentował to co ja napiszę. Jak się to Tobie nie podoba, to po prostu tego nie czytaj i sam napisz coś ciekawego. Reszty twojego postu nawet nie komentuję.
~~~ 12-07-2009 18:16
KPN ma rację nie możecie zrywać jagód w górach bo wtedy zabraknie ich dla pracowników KPN-u
~KPN 12-07-2009 18:50
Redaktorze TEJO, zrobiłem to dwukrotnie, jak widać - bez skutku. Cóż, wiele to mówi o Panu i Pańskim serwisie! Obyśmy nie musieli korzystać z innej drogi w celu wyegzekwowania praworządności. Z poważaniem, pracownik KPN.
piipi 12-07-2009 19:11
..do - [~autora postu z godz.18:16 ..] ..wiesz,widzialam Pana Lesnika .. ktory ma zawsze *fajne slodko-jagodowe usta ! Myslisz,ze to skutek jedzenia "zakazanego" owocu ?
TEJO 12-07-2009 19:17
Szanowny Panie KPN! Nie sądzę, aby Pan był rzeczywiście z Karkonoskiego Parku Narodowego. Po pierwsze - nie pracują tam tchórze, którzy boją się podpisać własnym nazwiskiem, a po drugie raczej są tam zatrudnieni ludzie myślący z umiejętnością czytania. Jelonka daje możliwość zgłoszenia postu do usunięcia poprzez kliknięcie "znaku zakazu" nad jego treścią - to gwoli wyjaśnienia:-) Pozdrawiam prawdziwych pracowników Karkonoskiego Parku Nardowoego - Konrad Przezdziek
kwakwa 12-07-2009 20:17
...po to mamy nicki, żeby z nich korzystać, poważnie to pracownicy KPN powinni się chyba zająć pilnowaniem turystów a nie wirtualnym łapaniem "za jagody", jak jest was mało to zaprzęgnijcie do roboty straż graniczną której to f-sze z upodobaniem kontrolują pojazdy na lubańskiej, zgorzeleckiej itp, co do zwiększenia ilości koszy na śmieci i postawienia "wygódek" na szlakach turystycznych to taki najgłupszy pomysł nie jest i zgodzę się z postami o głupocie liczenia turystów i ruchu jednokierunkowym w górach, one dla turystów są przecież...
ago. 12-07-2009 21:03
Kosze na śmieci też nie byłyby od rzeczy, pracownicy KPN przecież nie chodzą na piechotę po KPN, a jeżdżą tam samochodami, więc mogliby je po prostu opróżnić od czasu do czasu zabierając śmieci do jakiegoś pojemnika. Wprawdzie porządni turyści nie zostawiają śmieci w parku, ale trafiają się różni ludzie.
ago. 12-07-2009 21:15
Do ~KPN - Nie ściemniaj "KPN", można samemu usunąć posta, tylko trzeba być zalogowanym. Zaloguj się, to nic nie kosztuje. Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta w portalu Jelonka - zarejestruj się! To się robi pod okienkiem do wpisywania komentarzy. To takie proste!
~KPN 12-07-2009 21:24
Ze swej strony dodam jeszcze, że jako członkowi Rady Naukowej Parku szczeglnie lezy mi na sercu dobro karkonoskiej przyrody i czuję sie zobowiązany do reagowania w takich sytuacjach. Mam nadzieję, że Pan też rozumie, że propagowanie zrywania jagód bardzo przyczynia się do dewastacji roślinności i wpis zostanie jednak usunięty. Z poważaniem, pracownik KPN.
~ 12-07-2009 22:17
do 12-07-2009 21:24 | ~KPN. Jak pan jesteś z KPN to ja jestem ksiądz. Chyba, że pana ktos oddelegował na sobotę i niedzielę z miasta WROCŁAW do Sobieszowa, a wtedy wszystko klarowne. Jutro będziesz pan we Wrocławiu i będziesz pan pisał o wyżach i niżach, he, he!
Cień 12-07-2009 22:57
Ja też nie wierzę, że ten KPN, jest z KPN. Jeżeli tak, to pilnuj pan szlaki, bo niebawem wybieram się na Śnieżkę rowerem i mam w nosie zakazy tego typu. Ps. Skoro pan twierdzi, że wpis Piipi jest nawołujący do łamania regulaminów, to może pan kulturalnie pouczyć i przestrzec innych o konsekwencjach takich występków a nie prowokować innych, do robienia na złość, takim jak pan.
~Michał Makowski - KPN 13-07-2009 9:59
Szanowni Państwo, Chciałbym sprostować, iż owe „maszynki” do liczenia turystów nie staną przy wejściach do Karkonoskiego Parku Narodowego. Będą umiejscowione na szlakach turystycznych i pozwolą na określenie ile osób przemieszcza się poszczególnymi szlakami. Nie rozumiem skąd tyle niechęci przecież od dawna wszyscy jesteśmy liczeni na autostradach, ścieżkach rowerowych, przejściach dla pieszych i w innych miejscach (oczywiście nie wszystkie miasta posiadają takie systemy). Takie rozwiązania stosuje się w Tatrzańskim Parku Narodowym i wielu innych parkach na całym świecie. Nie widzę nic złego w regulacji ruchu turystycznego, np. wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na Śnieżkę sprawdziło się bardzo dobrze w zeszłym sezonie letnim, a konsekwencją takiego rozwiązania była poprawa bezpieczeństwa! Jak zwykle spektrum poruszanych w komentarzach spraw jest bardzo szerokie, na wszystkie pytania odpowiemy, chętnie podyskutujemy przedstawiając swój punkt widzenia a może nawet kogoś przekonamy do naszych racji. A może przy pomocy JELONKI zorganizować spotkanie, na którym w toku (jak mniemam) gorącej dyskusji wyjaśnimy wszystkie drażniące Państwa kwestie. Z poważanie Michał Makowski – Karkonoski Park Narodowy Ps. W ciągu ostatnich 5 lat Karkonoski Park Narodowy wydał na remonty szlaków turystycznych kwotę 5 771 000 (w zaokrągleniu). W tym roku rusza remont 10 kilometrowego odcinka Ścieżki nad Reglami (od Petrowki do Mokrej Przełęczy) i szlaku czarnego do Czarnego Kotła Jagniątkowskiego (ze środków unijnych). Złożone są kolejny projekt na trzy szlaki w rejonie Karpacza i jeden w rejonie Szklarskiej Poręby (projekt w trakcie oceny merytorycznej I stopnia). I na deser szkody spowodowane ulewnymi deszczami na terenie Parku zostały wycenione na prawie 1 milion złotych i to Park musi zdobyć te środki, nikt nam ich nie da&#8230;
~Michał Makowski - KPN 13-07-2009 10:40
Aby wyjaśnić wiele nieporozumień, jakie powstały w około urządzeń liczących pieszych na szlakach turystycznych pragnę wyjaśnić, że nie mają one postaci bramek, kamer itp. konstrukcji. Są to niewidoczne dla turysty urządzenia, które w sposób bezkolizyjny dla samych turystów wykonują swoją pracę. Komentarze, które w sposób jawny namawiają do łamania prawa czy jawne deklarację o chęci złamania prawa pozostawiam bez odpowiedzi, każdy z nas powinien ocenić takie postępowanie. Z poważaniem Michał Makowski – Karkonoski Park Narodowy
kwakwa 13-07-2009 21:46
może starczy tych cyrków i zaczniecie państwo pić do artykułu...
~znam to 14-07-2009 21:00
jak kpn zdobywa pieniadze(z budzetu panstwa)czyli ja , ty ,on .oni i reszta za to wszystko ponosimy koszta
~Cecylia Hawdios 14-07-2009 23:46
Do Pana Michała Makowskiego KPN. ..Nie to mnie bulwersuje, że zamierzacie montować liczydła, a to, że zamiarem waszym jest ograniczenie ruchu turystycznego. Słyszałam już przed dwoma laty na antenie TV, taką wypowiedż waszego przedstawiciela, że zamierzacie w znacznym stopniu ograniczyć ruch turystyczny w Karkonoszach, szczególnie w okolicy Kamieńczyka. Ja chciałabym uzyskać odpowiedż dlaczego rogatka powyżej parkingu w Borowicach jest wykonana tak, że ani rowerzysta , ani turysta pieszy nie może iść po szlaku niebieskim. Jest zmuszany do chodzenia po lesie? Drugie pytanie brzmi, dlaczego tę rogatkę otwierają rodziny z dziećmi, jadą w górę i biwakują na kocykach, na terenie ścisłego rezerwatu.Trzecie pytanie: Dlaczego nastolatki wożą się furami, na trasie Kamieńczyk- Szrenica?. Jest tam wasza strażnica, strażnik. Działania w celu ograniczenia ruchu turystycznego podczas, gdy na trasach spotyka się samochody, jest dla mnie nie zrozumiałe. Do końca też nie rozumiem, dlaczego służbowo nie można chodzić- tylko się jeżdzi. Na wyremontowanych szlakach widać dbałość o naturę i człowieka. A co z trasą Przełęcz Karkonoska- Słoneczniki? Podstawowe pytanie brzmi: Na czym polega zadeptywanie Karkonoszy, zadeptywanie szlaków?. Czy chodzi wam o ścieranie podeszwami szlaku? Chciałabym wiedzieć ilu turystów musi przejść, żeby wyrządzić szkody równe przejazdowi jednego samochodu osobowego, lub terenowego? Zamiast wytaczać armaty o karaniu, za zbieranie wirtualnych jagód, co jest ewidentnym prowokowaniem do odwetu i głupich zachowań, powinien Pan od razu wyjaśnić na czym polega problem. Dlaczego tak ważne jest by tych jagód nie zbierał człowiek? Nie mówiąc już, że nie można jeść jagód w lesie, nie zależnie od tego czy rosną w Parku, czy gdzieś indziej, ponieważ można trafić na takie które zawierają larwy grożne dla zdrowia. Tylko obróbka termiczna sprawia, że spożywanie jagód jest bezpieczne dla naszego zdrowia!. Dlaczego nie ma takich informacji na szlakach, przy wejściach do lasu?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group