Środa, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 7705
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra - Podgórzyn: Przełamywanie barier na sportowo

Poniedziałek, 10 maja 2010, 13:04
Aktualizacja: 13:12
Autor: Gabi
Jelenia Góra - Podgórzyn: Przełamywanie barier na sportowo
Fot. Gabi
W minioną niedzielę odbył się I Karkonoski Bieg Integracyjny. Akcja miała na celu zintegrowanie pełnosprawnych i niepełnosprawnych sportowców. Była to także próba przełamywania barier i stereotypów dotyczących niepełnosprawności i sportu.

W ramach wyścigu odbyła się także I edycja Kolarskiego Pucharu Polski Niepełnosprawnych. Pomysłodawcą zorganizowania pucharu Polski jest pan Jarosław Rola, który na handbike’u zdobył Kilimandżaro i był także reprezentantem Polski na igrzyskach paraolimpijskich w Vancouver.

Organizatorami imprezy byli także Klub Uczelniany AZS Politechniki Wrocławskiej ZOD w Jeleniej Górze oraz Izersko – Karkonoskie Towarzystwo Kolarsko – Narciarskie. Patronat honorowy nad imprezą objął Polski Związek Lekkiej Atletyki, Jarosław Duda – sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, pełniący również obowiązki pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Przed startem zaplanowanym na godzinę 12 uczestników zawodów przywitał zastępca prezydenta Jeleniej Góry Miłosz Sajnog oraz dyrektor Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego Politechniki Wrocławskiej w Jeleniej Górze Maciej Pawłowski. Po części oficjalnej sportowcy wybiegli na trasę spod budynku Politechniki w Cieplicach. Byli wśród nich biegacze, rowerzyści oraz zawodnicy startujący na handbike’ach. Meta wyścigu znajdowała się w Podgórzynie na ulicy Nowej. Sportowcy do przebycia mieli 20 kilometrów. Trasa nie była prosta: Park Zdrojowy- ulica Podgórzyńska- ul. Nowa w Podgórzynie- kościół w Sosnówce- ulica Nowa w Podgórzynie. W początkowej fazie wyścigu wziął również udział Miłosz Sajnog.

Od 10:00 przewidziano atrakcje dla kibiców. Jeleniogórska Policja przygotowała tor przeszkód dla rowerzystów. Każdy chętny mógł oznakować swój rower. Policjanci w specjalnym namiocie prezentowali broń, która mają lub mieli do dyspozycji. Nie zabrakło policjantów na motorach, z psem. Każdy mógł sam przekonać się o tym, że nawet 0,5 ‰ alkoholu może utrudnić funkcjonowanie. Wystarczyło założyć specjalne gogle. Całością zarządzał asp.sztab. Jan Kiżuk. Było bardzo milo i przyjemnie. Wszyscy dobrze się bawili.

Na trasie wyścigu natomiast panowała sportowa rywalizacja. Wśród pań w swoich kategoriach zwyciężały Monika Grygorcewicz z UKK Piątka Polkowice oraz Anna Stelmaszak. W rywalizacji mężczyzn poszczególne kategorie wygrali: nadzieja polskiego biathlonu Mateusza Zawół z MKS Karkonosze Jelenia Góra, Piotr Holly z teamu Montrail CW-X, który wygrał także klasyfikację open, Piotr Paciejewski oraz Mieczysław Sala z KB TP.

Wśród zawodników niepełnosprawnych startujących na handbike’ach najlepszy był Bogdan Król z IKS Smok Lotos Apotex Orneta. Rywalizację niepełnosprawnych startujących na rowerach wygrał Grzegorz Guz z Polkowic, a klasyfikację open zwyciężył Dariusz Beszczyński z Kujawsko Pomorskiego Okręgowego Związku Sportu Osób Niepełnosprawnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
403
Tak
28%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group