Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 8417
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Przejęcie linii kolejowej do Lwówka Śląskiego

Sobota, 20 lutego 2021, 6:07
Autor: Przemek Kaczałko
Region: Przejęcie linii kolejowej do Lwówka Śląskiego
Fot. użyczone (archiwum)
Linia kolejowa nr 283 z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego, która przebiega m.in. przez słynny most nad Jeziorem Pilchowickim, zostanie przejęta przez samorząd Dolnego Śląska. - To ważna część naszego wielkiego projektu rewitalizacji nieczynnych szlaków kolejowych i przywracania na nich połączeń pasażerskich - informuje Cezary Przybylski, marszałek województwa.
Nieczynną linią nr 283 zarządza obecnie PKP PLK, a nieruchomości w jej obrębie są własnością PKP S.A. Jako samorząd województwa złożyliśmy niezbędne do przejęcia linii dokumenty w obu państwowych instytucjach kolejowych. Aby linia została przekazana samorządowi Dolnego Śląska, PKP PLK i PKP S.A. muszą wypracować między sobą kwestie formalno-prawne, a następnie zgodę na przekazanie linii samorządowi musi wydać Minister Infrastruktury. Oczekujemy, że stanie się to w bliskiej przyszłości, o co sukcesywnie zabiegamy. Jednocześnie już teraz jesteśmy gotowi przejąć od PKP PLK zarządzanie linią nr 283 pod pewnymi warunkami, aby rozpocząć przygotowanie jej do rewitalizacji - zapewnia Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Za zaangażowanie w nasz samorządowy projekt przejmowania linii kolejowych od państwa serdecznie dziękuję Patrykowi Wildowi, radnemu województwa dolnośląskiego oraz Tymoteuszowi Myrdzie, członkowi zarządu województwa odpowiedzialnemu za infrastrukturę kolejową. Rozwój kolei na Dolnym Śląsku jest naszym priorytetem. Linia z Jeleniej Góry przez Wleń do Lwówka Śląskiego jest niezwykle malownicza i to po niej w przyszłości pojadą pociągi Kolei Dolnośląskich - dodał C. Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców.

Z kolei Andrzej Kredkowski (radny Sejmiku Dolnośląskiego z ramienia PiS) poinformował, że Ireneusz Merchel - prezes zarządu PKP PLK S.A., wyraził już zgodę na nieodpłatne przekazanie linii i wkrótce prześle stosowne dokumenty.

Twoja reakcja na artykuł?

157
88%
Cieszy
8
4%
Hahaha
2
1%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
1%
Złości
10
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
429
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
39%
Nie najlepiej
10%
Wciąż fatalnie
28%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group