Wtorek, 18 czerwca
Imieniny: Elżbiety, Marka
Czytających: 11146
Zalogowanych: 29
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Przejdą i przebiegną 137 kilometrów

Piątek, 18 września 2015, 13:51
Aktualizacja: Poniedziałek, 21 września 2015, 7:29
Autor: Leszek Kosiorowski
Region: Przejdą i przebiegną 137 kilometrów
Fot. Archiwum Organizatora
137 kilometrów wokół Kotliny Jeleniogórskiej przejdą i przebiegną uczestnicy Przejścia Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej im. Daniela Ważyńskiego i Mateusza Hryncewicza oraz Biegu Dookoła Kotliny. Początek tego wydarzenia w piątek, 18 września.

Trasa wiedzie szczytami czterech pasm otaczających Kotlinę Jeleniogórską: Karkonoszy, Rudaw Janowickich, Gór Kaczawskich i Gór Izerskich. Początek i koniec znajduje się w Szklarskiej Porębie przy dolnej stacji kolei linowej na Szrenicę. W tym roku - z powodu decyzji Karkonoskiego Parku Narodowego mającej na celu ochronę przyrody - trasa ominie szczyt Śnieżki. Uczestnicy pójdą Drogą Jubileuszową poniżej wierzchołka najwyższej góry Sudetów.

Przejście odbędzie się po raz dwunasty, a jego celem jest uczczenie pamięci ratowników górskich, którzy w 2005 roku zginęli w lawinie w Karkonoszach: Daniela Ważyńskiego i Mateusza Hryncewicza. Pierwszy z nich był pomysłodawcą okrążenia Kotliny Jeleniogórskiej górami i uczestnikiem pierwszego Przejścia w 2004 roku, razem z kolegami z GOPR-u. Nie doszli do celu, ale obiecali sobie, że uczynią to za rok. Niestety, 8 lutego 2005 Daniel zginął w lawinie.

Jego ideę realizują co roku we wrześniu ludzie z całej Polski i innych krajów. Przyciąga ich idea i charakter Przejścia: wolny od komercji i rywalizacji. W Przejściu nie ma klasyfikacji według szybkości dotarcia do celu, nie ma zwycięzców ani nagród. Organizatorami są koledzy zmarłych ratowników z pomocą wielu ludzi - miłośników gór.

Dla tych, którzy chcą się ścigać i lubią konkurować, organizowany jest równolegle Bieg Dookoła Kotliny - na tej samej trasie, z nieco innymi zasadami, klasyfikacją końcową według czasów ukończenia i nagrodami. Przejście rozpoczyna się w piątek o godz. 20, a Bieg w sobotę o godz. 8 rano. Limit czasu Przejścia wynosi 48, a Biegu - 36 godzin.

Jeśli ktoś woli krótszy dystans, może wziąć udział w Połowie Przejścia - początek w sobotę o godz. 20 na Przełęczy Widok, dystans 65 km, limit czasu 24 godziny, koniec wędrówki w Szklarskiej Porębie. Dla rodzin i innych osób towarzyszących uczestnikom Przejścia, Biegu i Połowy Przejścia, Szklarska Poręba przygotowała Małe Przejście - pełną rabatów wycieczkę na Szrenicę.

W Przejściu bierze udział około 400, w Biegu 50, a w Połowie Przejścia - 100 osób.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
956
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
24%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
Kultura
Groby wojowniczek
 
Kultura
Zakończenie sezonu w Filharmonii w Jeleniej Górze
 
Aktualności
Duet ratowniczy blisko podium
 
Kultura
30 lat Leniwca
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group