Czwartek, 11 sierpnia
Imieniny: Lecha, Zuzanny
Czytających: 7347
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Przejazd przez market przeszkadza mieszkańcom

Niedziela, 25 sierpnia 2013, 7:45
Aktualizacja: Poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 8:28
Autor: Angela
Jelenia Góra: Przejazd przez market przeszkadza mieszkańcom
Fot. Czytelnik
Mieszkańcy ulicy Paderewskiego w Jeleniej Górze walczą o zamknięcie przejazdu przez teren Biedronki przy Al. Jana Pawła II. Narzekają na hałas, spaliny i zakłócanie snu. – Czekamy na decyzję prezydenta miasta – mówi Jerzy Bigus, zastępca dyrektora zarządu dróg i mostów w Jeleniej Górze.

Z apelem o wprowadzenie zakazu przejazdu przez teren Biedronki na ulicę Paderewskiego w imieniu mieszkańców wystąpił Zygmunt Prochowicz, który napisał wniosek do Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze oraz do władz miasta. We wniosku czytamy:

„Ulica Paderewskiego na odcinku między Al. Jana Pawła II i ul. Działkowicza jest osiedlową ulicą lokalną o zabudowie jednorodzinnej, na której w większości przypadków odległość od krawędzi drogi nie przekracza 3 m, ponieważ jest to stara zabudowa pochodząca z lat 30 XX w. w strefie uspokojonego ruchu. Podjęte w czerwcu 2012 roku decyzje dotyczące zmiany organizacji ruchu spowodowały niezadowolenie społeczne mieszkańców ulicy z powodu znacznego nasilenia ruchu i znacznego zwiększenia emisji hałasu i spalin”.

Pisze on również, że przez bezmyślne wykonanie projektu Biedronki, strumień samochodów wyjeżdżających kierowany jest wprost na posesję nr 39, a dawniej wjazd z SIMETU kierował na teren między posesjami nr 38 -39. Przez to w nocy budynek jest intensywnie oświetlony reflektorami samochodów, co w połączeniu z hałasem powoduje zrywanie się lokatorów ze snu.

- Zmiany organizacji ruchu spowodowały przekształcenie spokojnej ulicy osiedlowej, w ulicę o charakterze zbiorczym z ruchem tranzytowym (ul. Różyckiego - Jeżów Sudecki) z wielokrotnym zwiększeniem natężenia hałasu i emisji spalin bez żadnych zmian infrastrukturalnych, wbrew negatywnej opinii mieszkańców, bez zmiany planu zagospodarowania przestrzennego i zgody Rady Miasta – pisze nasz Czytelnik.
Jerzy Bigus, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów wyjaśnia, że problem na tej ulicy występuje od ponad 20. lat.

- Na początku mieszkańcy ulicy Paderewskiego walczyli o wybudowanie drogi koło kościoła i Poczty Polskiej po to, by odciążyć ich ulicę – mówi wiceszef zarządu dróg i mostów. – Kiedy już te drogi wybudowano, mieszkańcy żądali wprowadzenia zakazu wjazdu na ulicę Paderewskiego od strony Zabobrza III i przez kilka lat droga była zamknięta. Problem pojawił się po jej ponownym otwarciu oraz wybudowaniu zjazdu przy Biedronce. Założenie tego zjazdu było takie, by klienci Biedronki wyjeżdżali w kierunku Al. Jana Pawła II. Stąd zobowiązaliśmy przedsiębiorcę stawiającego dyskont spożywczy do wyremontowania tego odcinka jezdni. Taki remont został tam wykonany na koszt Biedronki. Jednak po otwarciu drogi od strony Zabobrza, ludzie zrobili sobie skrót przez Paderewskiego i ruch rzeczywiście poważnie się tam zwiększył. Decyzję o tym, jakie rozwiązanie zastosujemy w tym miejscu, podejmie prezydent. Dotychczas jego stanowisko jeszcze do nas nie wpłynęło – dodaje Jerzy Bigus.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (125) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group