Sobota, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 7438
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Przedszkolaki z Kowar stawiają na zdrową żywność

Sobota, 23 lutego 2013, 8:18
Aktualizacja: Niedziela, 24 lutego 2013, 7:42
Autor: Mea
Region: Przedszkolaki z Kowar stawiają na zdrową żywność
Fot. Mea
Pokaz umiejętności przygotowywania przez dzieci zdrowych posiłków oraz demonstracja mistrza kucharskiego Krzysztofa Gawlika z Krakowa możliwości wykorzystania pieca konwekcyjno–parowego odbyły się wczoraj (22.02.) w Przedszkolu nr 1 w Kowarach. – Kupiliśmy piec w ramach drugiego etapu projektu „Zdrowe dzieci – Zdrowa Polska”, by zapewnić naszym podopiecznym wysoką jakość spożywanych posiłków – powiedziała Mariola Tatowicz, dyrektorka przedszkola.

W pierwszym etapie projektu, który został zrealizowany w ubiegłym roku, wyposażono salę zabaw w specjalne miękkie maty eliminujące bakterie, kurz i roztocza oraz w sprzęty na zabawki.

Celem drugiego etapu jest wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci przedszkolnych, w którym ma pomóc zakup pieca konwekcyjno-parowego do przygotowywania zdrowych posiłków w przedszkolu. Podczas spotkania najpierw Unkas Gałek, pomysłodawca programu „Zdrowe Dzieci – Zdrowa Polska”, przedstawił rodzicom powody, dlaczego zdrowe żywienie i brak smażonego jedzenia jest tak ważne w rozwoju dzieci.

Później odbył się zdrowy poczęstunek, który przygotowały dzieci dla swoich rodziców, by w domach również wprowadzali nowe nawyki żywieniowe. – Zrobiłam sałatkę owocową z kiwi, bananów, jabłek i gruszek, które sama kroiłam. Fajnie samemu robić jedzonko, bo wtedy lepiej smakuje. W domu też zrobię sałatkę dla mamy - powiedziała 4-letnia Ania Szczepańska.

- Żadnych chipsów czy fast foodów, tylko zdrowa żywność i tego trzeba uczyć dzieci już od przedszkola. Dlatego cieszę się, że placówka do której chodzi moja córka bierze udział w takim programie. Sama w domu też staram się uczyć prawidłowego żywienia, jemy dużo warzyw, córka pomaga mi w pieczeniu ciast, czy lepieniu pierogów – mówiła Agata Szczepańska, mama Anny.

- Przygotowałam kanapeczki z ogórkiem, papryką i rzodkiewką. Takie zdrowe przekąski są bardzo smaczne – powiedziała Kalinka Śmiałek.

- Bardzo dobre jedzenie, również propagujemy zdrową żywność wśród rodziny – dodała Karolina Śmiałek, mama Kalinki.

Ponadto Krzysztof Gawlik w parowym piecu konwekcyjnym przygotował na ciepło warzywa, mięso drobiowe w różnych postaciach, makaron z serem, a nawet frytki. Wszystko zdrowe i bez smażenia.

– Zachęcam do odrzucenia patelni i smażonego jedzenia. Posiłki przygotowane w piecu konwekcyjno-parowym są bardzo wartościowe, pełne witamin, delikatne i soczyste. Każda placówka oświaty, serwująca jedzenie powinna posiadać taki sprzęt właśnie dla zdrowia dzieci, by w przyszłości nie miały problemów z otyłością – zaznaczył Krzysztof Gawlik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
1076
Tak, regularnie
25%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
24%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
Aktualności
W nocy burze w Jeleniej Górze
 
10 pytań do...
Kulinarnie jestem patriotą
 
112
Potrącenie 13–latki na pasach
 
Kultura
Koncertowe rarytasy na koniec sezonu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group