Niedziela, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 7654
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Przedszkolaki świętowały

Wtorek, 20 września 2016, 17:21
Aktualizacja: Środa, 21 września 2016, 14:08
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Przedszkolaki świętowały
Fot. Przemek Kaczałko
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka to okazja, aby oprócz Mikołajek czy Dnia Dziecka wyróżnić najmłodszych i pokazać, jak ważną częścią społeczeństwa są maluchy z przedszkoli. Dzieci z jeleniogórskich placówek odwiedzały dzisiaj (20.09) m.in. jednostki kultury oraz bawiły się na jeleniogórskim Placu Ratuszowym.

Od godzin porannych grupy przedszkolne odwiedzały Teatr im. C.K. Norwida, gdzie miały okazję obejrzeć spektakl dla Najnajów pt. „Łódeczka”. Przywitał tam ich prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła, który przybył z naczelnikiem Wydziału Edukacji i Sportu Pawłem Domagałą oraz posłanką Zofią Czernow. Ponadto Grzegorz Rybarczyk ze Straży Miejskiej, którego młodzi jeleniogórzanie doskonale znają z festynów promujących bezpieczeństwo, otrzymał tytuł Przyjaciela Przedszkoli 2016.

- Bez dzieci wszystko nie ma sensu. Sam jestem dziadkiem 4-letniej Martynki i wiem jaka to radość dla rodziców i bardzo się cieszę, że tak to świętujemy – mówił prezydent Marcin Zawiła życząc najmłodszym przede wszystkim, aby się uśmiechały. Wyjątkowi goście w Teatrze Norwida to również radość dla aktorów i dyrektora placówki. - Gościmy naszych wspaniałych widzów – tych najmłodszych, po czym oni dorastają i stają się widzami, którzy nas odwiedzają na spektaklach dla dorosłych – powiedział Tadeusz Wnuk.

Przed rozpoczęciem spektaklu pt. „Łódeczka” tytuł Przyjaciela Przedszkoli 2016 otrzymał st. insp. Grzegorz Rybarczyk. Strażnik miejski z 21-letnim stażem, który od 15 lat pracuje przy organizacji olimpiady bezpieczeństwa malucha, a także edukuje najmłodszych w przedszkolach, szkołach i na festynach.

Jak mówi naczelnik Paweł Domagała, obecnie do jeleniogórskich przedszkoli uczęszcza ok. 2,5 tysiąca dzieci, z czego ok. 1200 w publicznych, a ok. 1300 w niepublicznych. Jak się okazało, wystarczyło miejsca dla wszystkich dzieci w placówkach na terenie Jeleniej Góry. - Był to dosyć duży kłopot, ale dzięki ofiarności dyrektorów i pracowników przedszkoli udało się otworzyć kolejnych 5 grup, gdzie mogliśmy pomieścić dzieci 2,5 oraz 3-letnie, co z kolei skutkowało tym, że dzieci 2,5-letnie opuściły żłobek i dały miejsce najmłodszym – powiedział Paweł Domagała, naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Dzieci bardzo cieszyły się z okazji święta. - To święto jest fajne. W przedszkolu jest fajnie, bo śpiewamy, tańczymy, możemy się bawić, są zajęcia – mówiła Kinga z Okrąglaczka podczas zabawy na Placu Ratuszowym.

Z inicjatywą ustanowienia Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka wystąpił w czerwcu 2013 roku Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Idee tę poparło Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Sejm, który uchwałę ustanawiającą ten szczególny dzień przyjął w ubiegłej kadencji. Sama inicjatywa powstała jednak w 2010 roku w łódzkich przedszkolach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group