Wtorek, 28 czerwca
Imieniny: Ireneusza, Leona
Czytających: 4103
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Przed ustawą śmieciową: W Jeleniej Górze rozpoczęła się akcja selekcji odpadów

Środa, 13 marca 2013, 7:31
Aktualizacja: Wtorek, 26 marca 2013, 11:59
Autor: Mea
Jelenia Góra: Przed ustawą śmieciową: W Jeleniej Górze rozpoczęła się akcja selekcji odpadów
Fot. Mea
„Recykluj z nami” to hasło próbnej selekcji odpadów, która potrwa w Jeleniej Górze do końca czerwca. – Mieszkańcy domków jednorodzinnych w dziesięciu dzielnicach miasta otrzymali worki w trzech kolorach, w których umieszczają odpowiednio: szkło, plastik i papier – powiedziała Anna Szymion, specjalistka do spraw marketingu Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Jeleniej Górze. Najlepiej idzie to w osiedlu Czarne i na Widoku.

Niebieskie worki są na papier, żółte na plastik, a zielone na szkło. Na każdym znajduje się informacja co należy do niego wrzucać. – Do każdego worka trzeba wrzucać jedynie odpady wymienione w tabeli, np. do szkła - jedynie butelki i słoiki. A plastikowe pojemniki po jogurtach należy myć przed wyrzuceniem – mówiła Anna Szymion.

- Mieszkańcy, którzy otrzymali książeczkę abonencką, ulotki informacyjne z kalendarzem oraz worki, powinni składować w nich odpady, a w zaznaczone na odpowiedni kolor czwartki, wystawiać obok śmietnika worki z odpadami z tym samym kolorem – dodała.

Próbna selekcja prowadzona jest w osiedlach: Czarne, Kosmonautów, Skowronków, Widok, Panorama, Łomnickie, Pomorskie, Maciejowa, Żeromskiego, Jagniątków oraz na ul. Świerkowej w Sobieszowie.
– Najlepiej recykling na nowych zasadach wychodzi mieszkańcom Czarnego i Widoku. Oni najszybciej pojęli zasady selekcji odpadów – stwierdziła Anna Szymion.

Do worków niebieskich należy wrzucać: papier, tekturę, gazety, czasopisma, zeszyty, książki, prospekty reklamowe, jednak makulatura nie może być mokra i zanieczyszczona mechanicznie, chemicznie czy mikrobiologicznie. Nie wolno wrzucać m.in. papieru foliowego, papieru zabrudzonego, kalki maszynowej, kartonów po sokach i mlekach, papierów ściernych, opakowań po chemikaliach itp.

Co wrzucamy do worków żółtych? M.in. butelki plastikowe (PET) po napojach, butelki po kosmetykach, folie i torebki z tworzyw sztucznych, kubeczki plastikowe po jogurtach czy śmietanie. Odpady musza być czyste, zgniecione, butelki z odkręconymi nakrętkami lub oderwanymi wieczkami. Nie wolno wyrzucać opakowań po medykamentach, opakowań i butelek po olejach samochodowych i smarach, opakowań po środkach chwasto- i owadobójczych.

Do worków zielonych wrzucamy jedynie butelki szklane i słoiki. Nie wolna do nich wkładać szkła zabrudzonego i potłuczonego, a także szyb, luster, szklanek, kieliszków, szkła kryształowego, naczyń żaroodpornych, żarówek, kineskopów, szklanych opakowań farmaceutycznych, itp.

Planowane jest również wprowadzenie worków czerwonych na metale ( puszki po napojach i konserwach, drobny złom żelazny, metale kolorowe czy kapsle) oraz worki brązowe na bioodpady (obierki, resztki warzyw i owoców, fusy po kawie i herbacie, skorupki jajek, łupiny orzechów, ścięta trawa, połamane gałęzie drzew itp.)
Warto podkreślić, że w MPGK można kupić stelaż z pokrywami na trzy rodzaje odpadów, na który zakłada się worki. Koszt stelaża to 115 zł. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej MPGK.

- Jeśli segregacja ma zapewnić czystość i zwiększyć ochronę środowiska, to trzeba w domu trochę więcej czasu poświęcić na tę selekcję. Odpady zajmują więcej miejsca więc trzymam je w piwnicy, ale czego nie robi się dla ochrony środowiska – powiedziała mieszkanka Osiedla Widok.

Worki w próbnej selekcji są darmowe, ale nie wiadomo jeszcze, jak to będzie po wprowadzeniu w całym mieście takiego systemu segregacji (ma wejść w życie w lipcu tego roku). – Chcemy, by mieszkańcy bloków, mimo że na podwórkach są ustawione kontenery na konkretne odpady, oprócz tego segregowali je w domu ii wystawiali worki w odpowiednie dni tygodnia – podkreślała Anna Szymion.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (70) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group