Sobota, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 5605
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Protestujący: "Kropla drąży skałę"

Sobota, 28 lipca 2018, 9:04
Aktualizacja: Poniedziałek, 30 lipca 2018, 7:52
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Protestujący: "Kropla drąży skałę"
Fot. Przemek Kaczałko
Mimo zapewnień zastępcy prezydenta, do Jeleniej Góry przyjechał kolejny cyrk ze zwierzętami. W czwartek i piątek grupka mieszkańców, która sprzeciwia się wykorzystywaniu zwierząt do pokazów cyrkowych protestowała w pokojowy sposób, chcąc zwrócić uwagę tych, którzy korzystają z atrakcji.

Przypomnijmy. Na początku czerwca br., gdy w Jeleniej Górze również występował cyrk ze zwierzętami, Jerzy Łużniak zapewniał, że nie było zgody prezydenta, żeby na terenie miejskim stanął cyrk. - W zeszłym roku prosiliśmy, aby instytucji, gdzie jest tresura zwierząt, na tereny miejskie nie wpuszczać - zapewniał Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry, który dodał wówczas, że będzie przeprowadzona rozmowa z urzędnikiem, który taką zgodę wydał.

Minęły niespełna 2 miesiące i kolejny cyrk przybył do Kotliny Jeleniogórskiej. Pierwszy pokaz odbył się na stadionie MOS przy ul. Lubańskiej, a drugi przy al. Jana Pawła II - w obu przypadkach na terenie miejskim. Jeszcze przed występami jedna z mieszkanek na portalu społecznościowym domagała się wyjaśnień od zastępcy prezydenta, który ma być kandydatem na pełnienie funkcji włodarza miasta na przyszłą kadencję - dlaczego mimo jego zapewnień wydano zgodę na występy cyrku ze zwierzętami. Zastępca Marcina Zawiły odpowiedział, że zakaz występu cyrku ze zwierzętami na terenach miejskich obowiązuje i cyrk zobowiązał się do zastosowania do zakazu i będzie występować bez zwierząt.

Jak podkreślają protestujący, nie chodzi o żaden konkretny cyrk, tylko o ideę. Nie chodzi o to, aby w Jeleniej Górze zwierzęta były przetrzymywane w ciasnych pomieszczeniach lub na krótkich linach, bez odpowiedniego wybiegu, lecz o to, aby nie były w ogóle wykorzystywane do rozrywki dla ludzi.

- Wykorzystywanie zwierząt w cyrku jest naszym zdaniem niehumanitarne. To niewłaściwe wychowywanie dzieci, które przez to mają wrażenie, że zwierzęta są zabawką. Cieszą się jak niedźwiedź tańczy, a to jak został tego nauczony lepiej nie pytać - powiedziała protestująca Marysia Surowiec, która jest cyrkowcem i zapewnia, że cyrk może być atrakcyjny bez zwierząt. - Ćwiczę akrobatykę wysokościową, dla mnie to super zabawa, a zwierząt przecież nikt o zdanie nie zapyta - podkreśla.
- Czujemy się w obowiązku, żeby protestować. Liczymy, że nasze działania zmniejszą lub nawet zlikwidują wykorzystywanie zwierząt w cyrkach - dodała Zuzanna Gorczyca, którą bardzo smuci widok, gdy dzieci pytają rodziców przechodząc obok protestujących - o co chodzi, a dorośli je odciągają lub mówią nieprzyjemne rzeczy o obrońcach zwierząt.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (51)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
1076
Tak, regularnie
25%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
24%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
Aktualności
W nocy burze w Jeleniej Górze
 
10 pytań do...
Kulinarnie jestem patriotą
 
112
Potrącenie 13–latki na pasach
 
Kultura
Koncertowe rarytasy na koniec sezonu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group