• Wtorek, 22 października 2019
  • Godz. 19:16
  • Imieniny: Korduli, Filipa, Halki, Salomei
  • Czytających: 6602
  • Zalogowanych: 13
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Protest przeciwko likwidacji szkolnych bibliotek

Wiadomości: Jelenia Góra/kraj
Środa, 20 lutego 2013, 7:55
Aktualizacja: 7:57
Autor: Angela
Ryszard Kiełek z Jeleniej Góry, Kawaler „Orderu Uśmiechu”, promotor i koordynator kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom”, protestuje przeciwko planom likwidacji szkolnych bibliotek. Apeluje on do Czytelników o przyłączenie się do swojej akcji protestacyjnej. – Proszę o umieszczenie treści protestu na swoich stronach i innych forach, mediach itd. Wszystkich internautów popierających protest proszę też o kliknięcie na FACEBOOK „Lubię to”. Liczę na to , że w tej sprawie zainterweniuje Rzecznik Praw Dziecka – dodaje Ryszard Kiełek. Poniżej publikujemy treść protestu.

„ W związku z kontrowersyjnymi planami Ministra Michała Boniego dotyczącymi likwidacji szkolnych bibliotek pragnę wnieść zdecydowany protest i krzyk sprzeciwu! Nie można dopuścić do realizacji niedorzecznych planów w których nie znajduję racjonalnych przesłanek. Widzę natomiast chęć szukania pieniędzy dla budżetu państwa kosztem edukacji dzieci co jest niedopuszczalne i naganne! Takie pomysły idą w kierunku osłabienia i unicestwienia edukacji i czytelnictwa w Polsce. Szkolne biblioteki to niepodważalne źródło i miejsce zdobywania wiedzy dla wszystkich dzieci, niezależnie od zamożności ich rodzin. Wiadomo, ze książki są bardzo drogie i że, na ich zakup stać jest nielicznych, zatem właśnie biblioteki szkolne umożliwiają bezpłatny do nich dostęp . Poza tym często pełnią rolę kulturalno – oświatową, w których odbywają się różne imprezy, spotkania i konkursy czytelniczo – poetyckie itp. Należy mieć nadzieję, że zarówno Ministerstwo Oświaty jak i Kultury nie dopuszczą do realizacji „chorego” pomysłu pana Ministra M. Boniego!”.

- Przypominam, władzom Rzeczpospolitej, że dzieci mają prawo do źródeł rozwoju i edukacji w szerokim spektrum, to zapewnia im Konstytucja i Konwencja Obrony Praw Dziecka.Zwracam się do ludzi dobrej woli którym na sercu leży czytelnictwo i dobra edukacja dzieci o poparcie tego protestu – dodaje Ryszard Kiełek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~Bibliotekarz 20-02-2013 9:01
Popieram, czasem jest to jedyne miejsce, z którego dziecko, czy młodzież nie jest przeganiana. Może porozmawiać, wyżalić się czy po prostu opowiedzieć o przeżyciach związanych z książką, sytuacją rodzinną lub problemach w szkole. Biblioterapia jest codziennie wykorzystywana w pracy bibliotekarza, szkoda, że władze nie zdają sobie sprawy jak ważne jest to miejsce a osoba bibliotekarza niezbędna w prawidłowym rozwoju człowieka.
~ 20-02-2013 9:29
zniszcza polskie biblioteki , potem bedzie palenie polskich ksiazek a na koniec zapelnianie półek torą, i innymi dzielami pochodzenia obcojezycznego
~Czytelnik 20-02-2013 9:32
Kolejny " Genialny pomysł " tego chorego rządu - zlikwidować bibloteki dla dzieci i dorosłych - sobie nagrody - tylko w tym roku jak donoszą media Kancelaria Pana premiera D. Tuska - wydała na trunki w / tym również alkohol / ponad 100.000 zł ! - następnie przyznali sobie premie /
~JELENI_OGÓR 20-02-2013 9:42
tak klikajcie piszcie sobie nie ruszając się z przed kompa a złodzieje w garniturach i tak zrobią swoje TU TRZEBA FIZYCZNYCH CZYNÓW TACZEK POCHODNI ITD A NIE WIRTUALNEGO NARZEKANIA gdyby podczas 2-j wojny św był taki dostęp do internetu jak teraz to niemcy/ruscy wzieli by nas bez żadnego oporu bo jedyna walka to by polegała na tym że ludzie by pisali na forach "że im się to nie podoba"
~do ed 20-02-2013 9:44
nosisz jarmułkę?
~18 sqandal 20-02-2013 10:10
bibloteki to potrzebne są , choć z drugiej strony kto to teraz w dobie internetu czyta ksiązki . Lektury ktore tak były popularne w szkołach kiedyś się czytało , teraz .... teraz wchodzimy na internet czytamy skrót i ... no i to wszystko. Czasy sie zmieniają a pan R. Kielek chce zaś zaistnieć ( może drugi medal chce dostać ) więc zaczyna swoją kampanie na cudzych plecach ( czytaj biblotekach )
~ 20-02-2013 10:27
biblioteka szkolna nie jest tylko wypożyczalnią - i tego zdają się nie wiedzieć decydenci
~do 9:44 20-02-2013 10:56
a nawet gdyby to co ci do tego?
THX1138 20-02-2013 12:23
no to tak wirtualnie to sobie protestujcie dalej każdy ponarzeka największe co potraficie to zrobić atak ddos na stronę rządu, a jeszcze śmieszniejsze jest to że do walki z kapitalistycznymi absurdami wykorzystujecie kapitalistyczne narzędzie (stworzone przeciw wam) facebook i to nieudolnie na dodatek przecież wiadomo że każdy kto m,a choć trochę oleju w głowie nie używa ryj-zbuka a swoją stronę ciężko zrobić ? A czy tak trudno kupić TACZKĘ KILKA WIDEŁ I COŚ CO MOŻE BYĆ JAKO TARAN GDYBY zawilec SCHOWAŁ SIĘ ZA DRZWIAMI to na kilka osób groszowy wydatek więc można się zebrać i zacząć pod własnego podwórka (zawilca i papaja) no ale wy wolicie wirtualną walkę tylko szkoda że efekty też są wirtualne więc żal mi was ale tylko wirtualnie
~klklndsv 20-02-2013 12:50
Ludzie ale to nie chodzi i likwidację biblotek szkolnych, tylko w przekształcenie ich w bibloteki bubliczne. W buibliotece szkolnej zatrudniony jest nauczyciel na karcie nauczyciela. W publicznej pracownik zatrudniony na podstawie kodeksu pracy. Mi to rybka, kto poda mi ksiązke- nauczyciel czy pracownik, ale dla budzetu niekoniecznie. Nauczyciel więcej kosztujeA zresztą czy bibliotekarza szkolnego można uznac za nauczyciela?
~bs 20-02-2013 13:33
No tak...przybywa nam specjalistów od finansów, od szkolnictwa, etc" ...kto mi książkę poda..." Otóż szanowny Przedmówco: tak, bibliotekarz szkolny jest nauczycielem, bo taką specjalizację posiada, uczył się onegdaj psychologii i pedagogiki, posiada bardzo często wykształcenie wielokierunkowe i dzięki temu wie i rozumie jakie procesy zachodzą w głowie młodego czytelnika, jak rozbudzić jego zainteresowania czytelnicze i wreszcie podejmuje wiele działań by wtórny analfabetyzm nie zjadał naszego społeczeństwa. Sadzę, że likwidacja biblioteki szkolnej i zastąpienie ją publiczną utrudni dostęp najmłodszym i ich rodzicom do książki. Strach pomyśleć o braku dostępu do słowników i encyklopedii podczas lekcji... no ale skoro "nauczyciel kosztuje" to można pokusić się o uczenie się on-line...?
~beee 20-02-2013 14:01
jeleniogórze,thx1138, gdzie was można spotkać z tymi taczkami i popatrzeć na wasz czynny opór, nie żebym zaraz się do słusznej sprawy przyłączała, ale po prostu chciałabym zobaczyć "jak się to robi ", no bo wiecie za moich czasów to czynnie wysikiwało się wywrotowe hasła na śniegu za drzewkami w głębokim lesie, z zadowoleniem rozsadzającym serce," zrobiłem to, naprawdę zrobiłem"
~mama Jasia 20-02-2013 19:43
cyt.Sadzę, że likwidacja biblioteki szkolnej i zastąpienie ją publiczną utrudni dostęp najmłodszym i ich rodzicom do książki. Strach pomyśleć o braku dostępu do słowników i encyklopedii podczas lekcji... no ale skoro "nauczyciel kosztuje" to można pokusić się o uczenie się on-line...? Czy aby nie przesadzas? Zastąpienie biblioteki szkolnej publiczną zwiekszy dostęp do ksiązki!!!!!Taka biblioteka bedzie czynna przez cały rok w godzinach znacznie wydłużonych niż szkolna. Który rodzic może skorzystac z biblioteki szkolnej? Tylko ten który nie pracuje, nie mówiąz już o tym że okres ferii, wakacji jest zamknięta. Mam wrażenie, ze bronisz tylko swojego nosa. Ja jestem za zmianą bo sa one dobre zarówno dla ucznia jak i rodzica
~Bibliotekarz 1-03-2013 13:04
ODPOWIEDŹ MAMIE JASIA: Każdy rodzic może korzystać z biblioteki szkolnej.
~nauczyciel 17-03-2013 16:31
Biblioteka szkolna i nauczyciel tam pracujący zapewni wszechstronny rozwój młodego człowieka.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group