Środa, 29 czerwca
Imieniny: Piotra, Pawła
Czytających: 6982
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Projektują trasy Single Track w naszym regionie

Czwartek, 21 grudnia 2017, 7:13
Aktualizacja: Piątek, 22 grudnia 2017, 8:04
Autor: Paweł Guszała
Region: Projektują trasy Single Track w naszym regionie
Fot. Paweł Guszała
W rejonie Jeleniej Góry rozpoczęły się prace przy tworzeniu tras Single Track. Tym samym nasze miasto zaangażowało się w inwestycję, która w ostatnich latach jest hitem aktywnej turystyki chociażby w Świeradowie Zdroju. Mimo śnieżnej aury, obecnie trwają prace projektowe.

Single Track to ścieżki rowerowe, które przebiegają przez obszary leśne. Do ich budowy nie wykorzystuje się materiałów inwazyjnych takich, jak asfalt. Przebiegają zgodnie z ukształtowaniem terenu i mimo to bez większych problemów radzą sobie na nich rowerzyści o różnym stopniu zaawansowania.

Przebieg przyszłych tras wymyślili i obecnie projektują członkowie Fundacji POMBA, którzy mają bardzo bogate doświadczenie przy tego typu zadaniach. W swoim port folio mogą pochwalić się projektami zrealizowanymi w Górach Kaczawskich (50 km tras) czy w Tatrzańskim Parku Narodowym (35 km tras). - Single Track to jednokierunkowe ścieżki rowerowe. Ze względów bezpieczeństwa mają około metra szerokości. Projekt budowy tras w okolicy Jeleniej Góry opiewa na 60 km, z czego 45 to będą stricte Single Track-i. Cała sieć przebiegać będzie przez teren gminy Podgórzyn, Karkonoski Park Narodowy w okolicach Chojnika oraz gminy Piechowice – mówi Jakub Mikita z Fundacji POMBA.

Koszt zadania oszacowano wstępnie na ponad 3 miliony złotych. 85 proc. środków stanowić będzie dofinansowanie z Unii Europejskiej. - Środki na tę inwestycję są już przyznane. Wybraliśmy projektantów, którzy przygotowują całą dokumentację niezbędną do rozpoczęcia robót budowlanych – mówi Tomasz Kowalczyk, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

- Po wstępnie powstałej koncepcji teraz jesteśmy w fazie realizacji projektu wykonawczego. Polega to na wytyczaniu w terenie metr po metrze przyszłych ścieżek Single Track – tłumaczy J. Mikita. Dlatego przemierzając w okolicy leśne dukty można obecnie natrafić na wiszące, kolorowe znaczniki i wetknięte w ziemie małe chorągiewki.

Prace projektowe wrą, mimo zimowej aury. Roboty budowlane mają rozpocząć się wiosną przyszłego roku. Zakończenie całej inwestycji planowane jest na pierwszy kwartał 2019 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group