Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 2644
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Lwówek Śląski, Jawor, Gryfów Śląski: Profilaktyka osteoporozy

Niedziela, 17 kwietnia 2022, 6:02
Autor: Ewa Fit
Lwówek Śląski, Jawor, Gryfów Śląski: Profilaktyka osteoporozy
Fot. organizatorzy
27 kwietnia w Jaworze, a 28 kwietnia w Gryfowie i Lwówku Śląskim pojawi się mobilna pracownia densytometryczna, w której wykonać będzie można badanie potwierdzające bądź wykluczające osteoporozę.

Osteoporoza jest chorobą, na którą cierpi coraz więcej ludzi. Rozwija się bezobjawowo, a w Polsce choruje na nią prawie 2,7 miliona osób. Ta podstępna choroba powoduje zmiany w strukturze kości, przez co stają się bardziej podatne na złamania. Statystyki podają, że na osteoporozę choruje co trzecia kobieta po 50. roku życia. Zapadają na nią także mężczyźni oraz osoby młode. Również osoby palące papierosy, spożywające duże ilości kawy bądź unikające dostarczającego wapnia (podstawowego budulca kości) nabiału są na nią narażone.

Podstawowym badaniem umożliwiającym rozpoznanie osteoporozy jest densytometria. Metoda pozwala zmierzyć masę kostną z dokładnością do jednego procenta. Badanie jest bezbolesne i nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Polega na radiologicznym pomiarze gęstości tkanki kostnej z kości szyjki udowej lub kręgosłupa lędźwiowego.

Źródło: MD Multi Diagnostica

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group