Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5395
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Profanacja przy Wolności

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 13 czerwca 2006, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Arek
Niezanani wandale ukradli miedziane elementy pomnika prof. Stanisława Kulczyńskiego, który stoi przy dawnej siedzibie Stronnictwa Demokratycznego w Jeleniej Górze.

Mało znany monument znajduje się przy ulicy Wolności od lat 80-tych. Przedstawia postać wybitnego botanika, rektora uniwersytetu we Lwowie a także działacza demokratycznego w Polsce przed wojną i po wojnie.

Pomnik od kilku lat popada w ruinę. Skwerek, na którym stoi, stał się koszem na odpadki wrzucane tam przez okolicznych mieszkańców.
Został też pomazany sprejem przez pseudo-grafficiarzy.
O postument nie dba także Stronnictwo Demokratyczne, które stało się ostatnio partią kanapową, ale niebiedną (do niedawna jej własnością była willa położona u zbiegu ulic Wolności i Mickiewicza).

Miedziane odlewy z obliczem prof. Kulczyńskiego, cytatem z jego wypowiedzi oraz emblematami SD zniknęły w ubiegłym tygodniu. Najpewniej zostały skradzione przez złomiarzy.

Zdaniem policji złodzieje będą obawiali się sprzedać w punkcie skupu złomu całych elementów. Najpewniej wcześniej zostaną pocięte. – W sumie mogą być warte około 500 złotych – wstępnie oceniają funkcjonariusze.
Wartości historycznej skradzionych miedziowych odlewów nie da się wycenić.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~ma 13-06-2006 12:28
kurka, szkoda tego pomnika, rzadko tamtedy jezdze ale zawsze zwracalam na ten monument uwage... moze przydaloby sie zrzucic na odnowe go?
~jeleniogórzanin 13-06-2006 20:13
drogi Tejo czy tu aby pasuje tytuł profanacja czytałem regułe tego wyrazu i zanic nie pasuje mi do tego monumentu

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group