Środa, 1 lutego
Imieniny: Ignacego, Seweryna
Czytających: 6829
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Produkty spod Śnieżki – piękne i smaczne!

Sobota, 6 września 2014, 8:19
Aktualizacja: Poniedziałek, 8 września 2014, 11:05
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Produkty spod Śnieżki – piękne i smaczne!
Fot. Przemo
Ponad stu wystawców, w tym kilkunastu z rejonu Jablonca prezentowało 5.09. swoje wyroby na jeleniogórskim Rynku w ramach 15. Wystawy Produktów Regionalnych "Wyprodukowano pod Śnieżką".

Wyroby spożywcze, rękodzieła, a także drużyna reprezentująca Jelenią Górę w Superlidze piłkarek ręcznych – składały się na wystawę zorganizowaną przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego. Tradycyjnie odbyły się dwa konkursy: na Najciekawszy Produkt Karkonoski oraz na Karkonoski Produkt Spożywczy. W pierwszej kategorii nagrodzono trzy produkty. To:

- "Anioł Karkonoskich Pól i Łąk" pracowni artystycznej Alter Ego Beaty Grzesiak,
- "Buusy Karkonoskie" (drewniane autka zdobione ręcznie) w wykonaniu Rafała Espenszyta,
- "Mydło Kunegundy" ręcznie robione i "Anioł Grani" - pomocnik Liczyrzepy z wytrzymałej karkonoskiej sosny, które wyprodukowano w Domu Pomocy Społecznej "Pogodna Jesień".

Spośród produktów spożywczych wyróżniono konfiturę z płatków róży ("Karkonoskie Smaki"), szynkę tradycyjną ze starej spiżarni (Zakłady Mięsne Niebieszczańscy) oraz sery pleśniowe z przerostem błękitnej pleśni (Spółdzielnia Mleczarska KaMos).

- Z jednej strony impreza jest adresowana do producentów, z drugiej do mieszkańców Jeleniej Góry i turystów. Odwiedzając supermarkety nie zdajemy sobie sprawy, że na naszym terenie są wytwarzane ciekawe, niebanalne przedmioty dostępne za całkiem banalne pieniądze - stwierdził prezes KARR Grzegorz Rychter.

Sporym zainteresowaniem zwiedzających i kupujących cieszyły się produkty spożywcze: mięsa i wędliny, sery czy konfitury, a także wyroby artystyczne, w tym rzeźbione świece. - Wykonuję je metodą nakładania gorących warstw parafiny. Jedna świeczka powstaje około 45 minut, rzeźbiona jest różnymi narzędziami, ale najlepszymi narzędziami są palce - powiedziała Maria Romel. - To jest moja pasja, wykonuję to hobbystycznie po pracy, dla relaksu - dodała artystka ze Zgorzelca, która powiedziała, że jest to jej odskocznia od codziennej pracy (jest informatykiem).

Jako lokalna marka zaprezentował się zespół KPR-u Jelenia Góra. Piłkarki ręczne promujące stolicę Karkonoszy w wielu polskich miastach od Szczecina po Lublin i Elbląg, wzorem z mistrzów Polski z Vive Kielce, którzy są marką regionu świętokrzyskiego - zadebiutowały na wystawie organizowanej przez KARR. Na scenie odbyła się prezentacja drużyny mającej w swojej historii sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej.
- Promujemy nasz region, jesteśmy jedyną ekstraligową drużyną w Jeleniej Górze. W tym roku nie zauważono nas, ale może w przyszłym roku się uda - powiedział wiceprezes Klubu Piłki Ręcznej Jan Biłyk.

Wiosną grupa lokalnych przedsiębiorców weźmie udział w podobnym kiermaszu w Jabloncu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1030
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group