Sobota, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 7074
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Proces ws. Barona

Sobota, 13 kwietnia 2019, 6:10
Aktualizacja: Poniedziałek, 15 kwietnia 2019, 16:21
Autor: WAC
Jelenia Góra: Proces ws. Barona
Fot. WAC
Przed Sądem Rejonowym w Jeleniej Górze ruszył wczoraj (12.04) proces Grażyny G. – W. oskarżonej o znęcanie się nad owczarkiem podhalańskim o imieniu Baron.

O sprawie psa Barona zrobiło się głośno w lutym 2018 roku po tym, jak został on odebrany przez inspektorów Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt właścicielom z jednego z pensjonatów w Szklarskiej Porębie- Jakuszycach.

Obecny podczas interwencji lekarz weterynarii stwierdził, że Baron cierpi na przewlekłe, nieleczone zapalenie uszu, które powodowało u niego ogromny dyskomfort i ból – informował wówczas Konrad Kuźmiński z DIOZ. - Pies próbując walczyć z ogromnym świądem ocierał się o metalową siatkę, dodatkowo się raniąc. Pod skołtunioną pokrywą włosową na próżno można było szukać tkanki tłuszczowej. Podczas głaskania u zwierzęcia wyczuwalne były kości żeber oraz kręgosłupa, co wskazywało na jego niedożywienie.

Ostatecznie sprawa trafiła do sądu, gdyż właścicielce postawiono zarzut znęcania się nad zwierzęciem poprzez pozostawianie go umyślnie bez stałego dostępu do wody oraz z w stanie nieleczonej choroby zapalenia ucha. Przestępstwo to jest zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Podczas pierwszego dnia procesu odczytano akt oskarżenia, wysłuchano wyjaśnień oskarżonej oraz przesłuchano troje świadków. Grażyna G. - W. nie przyznała się do winy, jednocześnie zaprzeczyła tezom oskarżenia jakoby pies był zaniedbany lub chory. Jak utrzymywała - Baronowi niczego nie brakowało, miał wystarczające ilości jedzenia, ocieplaną, dostosowaną do jego wielkości budę i stały dostęp do wody. Pies wedle jej zeznania był raz do roku badany przez weterynarza i szczepiony. Wtedy też obcinano mu piąty pazur. Przez swoich właścicieli lub ich pracowników poddawany był regularnie zabiegom pielęgnacyjnym m.in. kąpany, czesany oraz wyprowadzany na spacery. W okresie gdy doszło do odebrania zwierzęcia zachowywało się ono normalnie. Grażyna G. - W. nie zauważyła też żadnych niepokojących zmian, które wskazywałyby aby było ono chore. Jak powiedziała, pies był traktowany przez nią jak i jej pracowników jak członek rodziny i byli do niego bardzo przywiązani.

Bardzo chciałabym, aby Baron do nas wrócił, ale wiem że jest to niemożliwe – mówiła łamiącym się głosem oskarżona. - Po fali hejtu jaki wylał się na nas, wiemy że zrobilibyśmy krzywdę sobie i jemu - dodała.

Całkowicie odmienny obraz całej sytuacji przedstawił występujący w roli świadka K. Kuźmiński z DIOZ. Według niego, właścicielka psa w momencie jego odbierania wykazywała wręcz zadowolenie, sprawiając wrażenie jakby pozbywała się problemu. Od czasu, gdy pies przebywa w domu zastępczym nie interesowała się jego losem, nie kontaktowała się, aby się dowiedzieć w jakim jest stanie. Jak mówił - pies w momencie odbioru był apatyczny, brudny, skrajnie zaniedbany, wychudzony. Gołym okiem był widoczny duży wysięk krwawy z ucha. Jak opowiadał świadek, Baron bardzo cierpiał też z powodu wrastającego w ciało piątego pazura i miał olbrzymie problemy z chodzeniem. Wejście do jego budy częściowo było zasypane śniegiem, zaś w kojcu leżało zamarznięte jedzenie wymieszane z odchodami. Jak zeznawał K. Kuźmiński, pies obecnie ma znakomite warunki, jest bardzo przywiązany do nowych właścicieli. Ustąpiła większość objawów chorobowych, na które cierpiał w momencie, gdy zabierano go z Jakuszyc.

W dalszej części rozprawy przesłuchano jako świadków męża oskarżonej oraz jedną z jej byłych pracownic. W większości ich zeznania potwierdzały jej wersję wydarzeń. Kolejny termin rozprawy wyznaczono pod koniec maja. Wtedy zostaną przesłuchani kolejni świadkowie.

Twoja reakcja na artykuł?

2
3%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
3
5%
Smuci
41
66%
Złości
16
26%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (48)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
184
Jest nowy
9%
1-5 lat
12%
5-10 lat
17%
10-20 lat
45%
pow. 20 lat
17%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Wypadek w Podgórzynie
 
Aktualności
Gruzu coraz więcej
 
Aktualności
O niepełnosprawnych
 
Aktualności
Lodowisko na Mikołaja
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group