Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 7089
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Próbowali przeszmuglować zabytek na kółkach

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Wtorek, 9 września 2008, 8:58
Aktualizacja: 9:05
Autor: TEJO
Fot. ŁOSG
Pogranicznicy udaremnili wywiezienie z kraju zabytkowego pojazdu marki Jeep Willys. To „kultowa” maszyna pamiętająca jeszcze czasy II Wojny Światowej.

Samochód znajdował się na lawecie i „jechał” ku granicy z Niemcami. Transport zatrzymali strażnicy graniczni patrolujący drogi dojazdowe do Zgorzelca.
W trakcie czynności funkcjonariusze ustalili, że znajdujące się na lawecie auto to zabytkowy , pochodzący z 1943 roku Jeep Willys.

- Mężczyzna – mieszkaniec województwa wielkopolskiego - który zamierzał wywieźć jeepa z kraju, nie miał dokumentów wymaganych ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Do czasu dostarczenia przez przewoźnika pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków na wywóz pojazdu z kraju lub zaświadczenia, iż takie pozwolenie nie jest wymagane – Jeep Willys został zabezpieczony przez funkcjonariuszy w placówce SG. Szacunkowa wartość pojazdu wynosi 4000 euro – poinformowała kpt. Joanna Woźniak, rzeczniczka Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

HankaOdRumcajsa 9-09-2008 10:09
bez sensu.... chce to niech sobie wywozi....
~turysta 9-09-2008 10:33
Takie jepy z Wielkiej Brytanii mozna przywieśc w dobrym stanie kupujac po 800 funtow, ostatno przywiózl znajomy terenowego z 46 roku wykonanego z blachy aluminiowej pochodzacej z rozbiórki samolotów.Ciekawa konstrukcja bo nitowana .Jest w Jel.Górze zarejesteowaqny jako zabytkowy. Dziwię sie tym rozmaitym rzecznikom , i innym granicznikom że nie wiedza o tym że jest wolna europa i kazdy decyduje o swojej wlasności .A trzymanie na garnku podatników tych formacji to marnotrastwo pieniędzy , lepiej aby za tą forsę wydana na tych utrzymankow granicznych , corocznie wybudowali 3 km autostrady. Mój znajomy ostatno kupil w Belgii i Niemczech meble z przelomu 19- 20 wieku i przywiózl do Polski i co się stalo są one w Europie dalej , a jak będzie chcial je wywieśc to jego sprawa a nie pogranicznikow.Niech myslenie posocjalistyczne pójdzie do lamusa wraz z etetami mundurowych. Pokazywanie takich akcji z samochodem jest dowodem na próżnośc , brak zajęcia i udawanie pracy pograniczników za znakomite pobory ktore powiększają inflację.
~Rekson 9-09-2008 10:39
Jaki to szmugiel ?- przecież on oficjalnie i legalnie jechal samochodem i ciągnąl willisa na lawecie , odrestaurowanego . Czy on ten samochod ukradl ? Co to znaczy pogranicznicy zabezpieczyli ? czy jesteśmy w zwyczajach rosyjskich ? czy w unni ?
~ 9-09-2008 13:58
Bo do pojazdów z blachami zabytkowymi, potrzebna jest w/w zgoda, inna sprawa gdyby miał rejki normalne, wtedy do woli może wywozić auta z takimi papierami. Gdy rejestracje sa zabytkowe nie może nawet centymetra wyjechać poza granice bez zgody. Tak jest, ale ludziwe powinni być świadomi ograniczeń jakie nakłada rejestracja zabytkowego pojazdu i gdy mu nie pasuje to niech rejestruje na zwykłe białe tablice.
~hugo 9-09-2008 20:51
ot cały polski klimat ,do wszystkiego się doj....ebią aby tylko uprzykrzyć żywot...cała polska
~Sabath 9-09-2008 21:55
na zabytkowych pojazdach można dużo zarobić
panet 14-09-2008 9:45
Co to za nienormalny kraj w srodku Europy?
~zniesmaczony 15-09-2008 12:55
Chory kraj i chore przepisy. Jaki to zabytek??? Bo banda oszołomów se tak wymyśliła??? A gdzie ŚWIĘTE PRAWO WŁASNOŚCI???
~Max 15-09-2008 20:04
Panowie,jesli cos jest wyprodukowane przed 1945 rokiem to jest zabytkiem !! I po co ten placz ? Jesli gosc chcial to wywiesc za granice to musial uzyskac odpowiednie zezwolenia.A dlaczego ? A dlatego zeby cos jeszcze zostalo w tym kraju.
~ 16-09-2008 11:00
czy wszystkim ciężko jest zrozumieć że prawa nie ustalają f-sze publiczni którzy je egzekwują , z wszystkimi mądrymi postulatami typu (auto jest moją własnością i zrobię z nim co zechcę... itp.) zapraszam do warszawy na wiejską. i jeszcze jedno czy szanowny ogół oburzonych zachowaniem f-szy podczas wyborów prezydenckich i parlamentarnych nie wiedział kogo wybiera do rządu jakich ludzi i jakie prawo będą ustanawiać? jeśli się zawiódł to tak jak niektórzy pisali żyjemy w otwartej europie i nikt nie zmusza do życia w tym kraju .
panet 19-09-2008 23:13
Panie Max jest Pan w bledzie twierdzac ze" jesli cos jest wyprodukowane przed 1945 rokiem to jest zabytkiem".Czasy PRL-u zagniezdzily sie nie tylko w przepisach ale glownie w glowach ludzi myslacych jak za PRL.
panet 20-09-2008 23:21
Dobrze ze go zatrzymali.To niebezpieczny bandyta który okrada polskie pastwo z jego skarbów narodowych.W tym kraju hitlerowski zardzewialy helm jest skarbem kultury narodowej,dla którego tylko patrzec wybuduja dodatkowe skrzydlo w muzeum narodowym.
panet 20-09-2008 23:22
Dobrze ze go zatrzymali.To niebezpieczny bandyta który okrada polskie pastwo z jego skarbów narodowych.W tym kraju hitlerowski zardzewialy helm jest skarbem kultury narodowej,dla którego tylko patrzec wybuduja dodatkowe skrzydlo w muzeum narodowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group