Środa, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 9791
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KRAJ JELENIA GÓRA: Prezydent w czołówce

Poniedziałek, 17 maja 2010, 8:08
Aktualizacja: Wtorek, 18 maja 2010, 7:50
Autor: TEJO
KRAJ JELENIA GÓRA: Prezydent w czołówce
Fot. TEJO
Siódme miejsce w ogólnopolskim rankingu „Niezależni, samorządni” zajął prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski. Szef miasta awansował: w ubiegłym roku na liście podanej przez tygodnik „Newsweek” uplasował się na dziewiątej pozycji.

Ranking opublikowano na łamach dzisiejszego „Newsweeka” w 20 lat po pierwszych wyborach samorządowych, które odbyły się wiosną 1990 roku. Co brano pod uwagę przy układaniu listy? Redakcja pisma opracowała specjalną ankietę, którą wysłano do 106 prezydentów miast w Polsce. Pojawiły się tam pytania z zakresu poziomu inwestycji, bezpieczeństwa i pozyskiwania środków z Unii Europejskiej. – Pytaliśmy o sposób komunikowania się z wyborcami, o inicjatywy zmierzające do poprawy warunków życia mieszkańców, o to, jak radzą w czasach kryzysu – czytamy. Dziennikarze „Newsweeka” ruszyli też w teren, aby porozmawiać z szefami miast.

Ostatecznie oceniono ich w trzech kategoriach: gospodarka, atmosfera w urzędzie oraz zdolność do przekonywania do swoich pomysłów i do pozyskiwania ludzi. Na łamach pisma przedstawiono piętnastkę najlepszych szefów miast każdemu poświęcając dłuższą lub krótszą notkę. Wygrał Rafał Dutkiewicz, któremu „Newsweek” poświęcił aż trzy kolumny. Obrębalski jest siódmy i po prezydencie Wrocławia jest jedynym w pierwszej dziesiątce przedstawicielem Dolnego Śląska. 12. miejsce zdobył Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

W notce poświęconej Markowi Obrębalskiemu i Jeleniej Górze nasze miasto określa się mianem „Stolica Sudetów”. – Jelenia Góra chce postawić na turystykę, rekreację i sport – czytamy. Dziś miasto robi wszystko, aby stać się kurortem na europejską miarę – pisze „N”. Podkreśla się bliskość naszego miasta do ważnych miast europejskich, uroki krajobrazu i klimatu oraz zamierzenia i osiągnięcia prezydenta, wśród których wymienia się plany rewitalizacji i rewaloryzacji Parku Zdrojowego jako „jeden z elementów strategii ożywienia nieco sennego dziś uzdrowiska”.

W czołówce rankingu są – prócz Dutkiewicza – prezydenci Rzeszowa i Krosna. Czwarty jest Jacek Karnowski, szef Sopotu. Marka Obrębalskiego wyprzedził także Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia. Za naszym prezydentem jest włodarz Białegostoku Tadeusz Truskoskalski.

Tygodnik „Newsweek” uważany jest za pismo opiniotwórcze mocno ideologicznie związane z Platformą Obywatelską.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group