Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 7360
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Prezes JTBS wyjaśnia i odpiera zarzuty

Środa, 3 lutego 2016, 10:10
Aktualizacja: Piątek, 19 lutego 2016, 16:48
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Prezes JTBS wyjaśnia i odpiera zarzuty
Fot. Przemek Kaczałko
W kontekście podwyżki taryf za wodę i ścieki powrócił temat udzielonej przez spółkę „Wodnik” pożyczki Jeleniogórskiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego w kwocie 3,5 mln zł., tym bardziej, że Marek Wojnarowski zwrócił się do prezydenta o kolejne 2 miliony na ratowanie spółki. Opozycyjni radni nie pozostawiają suchej nitki na władzach Wodnika i JTBS...

Przy ul. Elewów w Jeleniej Górze powstało 40 mieszkań o powierzchni od 28 do 128 mkw., największą liczbę stanowią lokale o pow. 50-55 m kw. - Złożyłem wniosek do Prezydenta Miasta Jeleniej Góry, aby Miasto pożyczyło pieniądze TBS-owi w celu dokonania zakupu od Taniego Mieszkania 10 lokali – przyznaje prezes Marek Wojnarowski, który pozyskane środki chciałby przeznaczyć na spłatę połowy zadłużenia spółki-córki w banku komercyjnym – termin spłaty kredytu to czerwiec 2016 r. - Jeżeli mieszkania nie będą się sprzedawać, może nam grozić problem złożenia wniosku o upadłość w Tanim Mieszkaniu, co skutkuje na JTBS – przestrzega były kandydat PO na prezydenta Lubina.

Spółka-córka JTBS-u, czyli Tanie Mieszkanie wybudowała mieszkania, których część (10 lokali) chce teraz kupić po cenie rynkowej Jeleniogórskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Stanowczo sprzeciwiają się temu radni, którzy w poniedziałek również oglądali mieszkania przy ul. Elewów, a przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Wrotniewski opublikował na portalu społecznościowym zdjęcia sugerujące kiepskie wykonanie robót. Zarzuty te odpiera kierownik budowy: - Można odnaleźć drobne zarysowania, ale mówimy o obiekcie, który został bardzo poważnie przebudowany, dobudowano klatki schodowe, zmieniono więźbę dachową. Obiekt jest od nowa obciążony i ma prawo w okresie 2-3 lat wykonywać ruchy konstrukcyjne. Cała konstrukcja się układa i mogą występować drobne mikropęknięcia, rysy – tłumaczy budowlaniec z Lubina.

Jak mówi prezes, w TBS-ie jest obecnie około 80 wniosków o przydział lokalu w tym systemie, z czego ok. 40 bardzo aktywnie interesuje się, czy są już wolne mieszkania. - Zbyt małe zasoby TBS-u powodują, że nie generujemy na tyle dużych przychodów, żeby uzyskiwać zyski ze swojej działalności – argumentuje M. Wojnarowski dodając, że miniony rok zakończył się minimalnym zyskiem.

JTBS w tej formule w jakiej jest, przy tych zasobach mieszkaniowych jakimi dysponuje, nie jest w stanie w latach następnych generować zysków. Generując straty, po kilku latach kapitał zakładowy JTBS zostanie zjedzony przez stratę z kolejnych lat, co będzie skutkowało koniecznością podjęcia decyzji o likwidacji lub wniosku o upadłość – przestrzega Marek Wojnarowski podkreślając, że konieczne jest zwiększenie zasobów mieszkaniowych spółki, aby tego uniknąć. Zdaniem prezesa zarządu, aby normalnie funkcjonować, potrzebne jest ok. 200 lokali, a obecnie spółka posiada 72 mieszkania. - Ze strony prezydenta mam ustne zobowiązanie, że jeżeli przejdziemy pozytywnie drogę przez komisje Rady Miejskiej, to wsparcie zostanie zrealizowane – dodał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (70)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group