Czwartek, 22 lutego
Imieniny: Marty, Magłorzaty, Piotra
Czytających: 9497
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Prezentują współczesne Kresy

Niedziela, 12 listopada 2017, 9:24
Aktualizacja: Poniedziałek, 13 listopada 2017, 6:48
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Prezentują współczesne Kresy
Fot. Przemek Kaczałko
Wystawa zdjęć "Kresy dzisiaj" prezentowana jest od wczoraj (11.11) w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze. Jak przekonują organizatorzy, powinni ją zobaczyć zarówno ci, którzy przybyli na nasze tereny z Kresów, jak i młode pokolenie zaciekawione swoim pochodzeniem.

- Od 20 lat, co roku jeździmy na Kresy – zaznaczył Stanisław Kańczukowski, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, który przyznał, że w jego środowisku są też osoby, które ze względu na traumę nie chcą tam jeździć. Dzięki tej wystawie między innymi takie osoby mają okazję zobaczyć, jak obecnie wyglądają tereny, na których kiedyś mieszkali ich rodzice, dziadkowie.

Dotychczas w Muzeum Przyrodniczym prezentowane były wystawy z cyklu „Przyroda Kresów”, tym razem postanowiono pokazać jedną z największych aglomeracji. - W tym roku byliśmy we Lwowie i zrobiliśmy trzy wycieczki wokół tego miasta – opowiada S. Kańczukowski zwracając uwagę, że wiele dawnych wsi już nie istnieje. - Staramy się trafić tam, skąd ktoś z nas pochodzi, gdzie wiezie wspomnienia, stare fotografie i chcemy to miejsce odnaleźć – dodał.

Do Jeleniej Góry regularnie przyjeżdżają wycieczki z Niemiec. Dawni mieszkańcy miejscowości Hirschberg zwiedzają w życzliwej atmosferze miejsca, gdzie niegdyś żyli osobiście lub ich przodkowie. Czy na Kresach Polacy również mogą liczyć na życzliwość? - Od tylu lat jeździmy i nie zdążyło się nam, żebyśmy mieli jakieś przykrości. Z nami zawsze jedzie ktoś młody, są studenci. Rodzice czy dziadkowie biorą młodsze pokolenia. Zawsze jest zachowana łączność pokoleniowa i warto zwiedzać te tereny – przekonuje Stanisław Kańczukowski.

Wystawę w Muzeum Przyrodniczym można oglądać do końca roku, a następnie będzie ona prezentowana w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 2 oraz w Zespole Szkół Technicznych „Mechanik”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
1274
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
10%
Lewice
8%
PiS
23%
PO
35%
Trzecią drogę
8%
Innych
7%
 
Głos ulicy
Zjadłem 6 pączków z nadzieniem owocowym
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Maliny polskie kontra ukraińskie
 
Piłka nożna
Karkonosze – Moto–Jelcz w obiektywie
 
112
Zderzenie Toyoty i Renault
 
Aktualności
Trwa remont mostu nad polderem
 
Aktualności
Czytelnik: grota solna nie dla dzieci?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group