• Sobota, 23 czerwca 2018
  • Godz. 21:56
  • Imieniny: Wandy, Zenona
  • Czytających: 4667
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Prezentują współczesne Kresy

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 12 listopada 2017, 9:24
Aktualizacja: Poniedziałek, 13 listopada 2017, 6:48
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Wystawa zdjęć "Kresy dzisiaj" prezentowana jest od wczoraj (11.11) w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze. Jak przekonują organizatorzy, powinni ją zobaczyć zarówno ci, którzy przybyli na nasze tereny z Kresów, jak i młode pokolenie zaciekawione swoim pochodzeniem.

- Od 20 lat, co roku jeździmy na Kresy – zaznaczył Stanisław Kańczukowski, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, który przyznał, że w jego środowisku są też osoby, które ze względu na traumę nie chcą tam jeździć. Dzięki tej wystawie między innymi takie osoby mają okazję zobaczyć, jak obecnie wyglądają tereny, na których kiedyś mieszkali ich rodzice, dziadkowie.

Dotychczas w Muzeum Przyrodniczym prezentowane były wystawy z cyklu „Przyroda Kresów”, tym razem postanowiono pokazać jedną z największych aglomeracji. - W tym roku byliśmy we Lwowie i zrobiliśmy trzy wycieczki wokół tego miasta – opowiada S. Kańczukowski zwracając uwagę, że wiele dawnych wsi już nie istnieje. - Staramy się trafić tam, skąd ktoś z nas pochodzi, gdzie wiezie wspomnienia, stare fotografie i chcemy to miejsce odnaleźć – dodał.

Do Jeleniej Góry regularnie przyjeżdżają wycieczki z Niemiec. Dawni mieszkańcy miejscowości Hirschberg zwiedzają w życzliwej atmosferze miejsca, gdzie niegdyś żyli osobiście lub ich przodkowie. Czy na Kresach Polacy również mogą liczyć na życzliwość? - Od tylu lat jeździmy i nie zdążyło się nam, żebyśmy mieli jakieś przykrości. Z nami zawsze jedzie ktoś młody, są studenci. Rodzice czy dziadkowie biorą młodsze pokolenia. Zawsze jest zachowana łączność pokoleniowa i warto zwiedzać te tereny – przekonuje Stanisław Kańczukowski.

Wystawę w Muzeum Przyrodniczym można oglądać do końca roku, a następnie będzie ona prezentowana w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 2 oraz w Zespole Szkół Technicznych „Mechanik”.

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~KLK 12-11-2017 11:16
Spotkanie bardzo dobrze zorganizowane. Uczczenie Niepodległości na wysokim poziomie. Na pochwałę zasługuje Zespół śpiewający, panie i panowie z werwą ładnie śpiewali a słuchacze im wtórowali. Ukłony i pozdrawiam
~Tosia 11 12-11-2017 16:02
Jesteście tzn Kresowiacy niezmordowani i bardzo potrzebni. Trzymajcie się!
~Jork. 12-11-2017 18:42
Jestem synem Kresowiaków.. Urodziłem się już TU. Byłem prywatnie dwa razy na Ukrainie. Bardzo chętnie nawiążę z Wami kontakt. Pozdrawiam serdecznie. Chyba nadajemy na tych samych falach. :-)
~KLK 12-11-2017 21:25
Ja zapisałam się. Jestem zadowolona ze spotkań.
~danka1 12-11-2017 23:00
a gdzie można się zapisać? proszę o namiary

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2018 Highlander's Group