• Niedziela, 21 kwietnia 2019
  • Godz. 8:37
  • Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa
  • Czytających: 2670
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Premiera Teatru Verbum

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 5 lutego 2019, 8:10
Aktualizacja: Czwartek, 7 lutego 2019, 10:48
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W poniedziałek (4.02) w Sali Novej Jeleniogórskiego Centrum Kultury przy ul. 1 Maja 60 licznie zgromadzona publiczność była świadkiem premiery teatru "superseniorów" prowadzonego przez Krzysztofa Rogacewicza. Na tapetę poszedł utwór Juliana Tuwima "Bal w operze", który bardzo rzadko pojawia się na deskach teatrów.
W Teatrze Verbum oręż sceniczny to słowo. Spektakl został przygotowany na bazie bardzo wymagającego utworu – „Bal w operze” Juliana Tuwima. To utwór niełatwy do czytania, a teatralnie - niesceniczny - podkreślają organizatorzy.
Dla zawodowca jest to bardzo trudne do zagrania, a co dopiero dla człowieka, który teatrem zajmuje się dorywczo, w wolnych chwilach - podkreślił reżyser spektaklu Krzysztof Rogacewicz.
Łatwiej się gra jak jest rola "odtąd - dotąd" i jest dialog, a ten tekst jest zupełnie nieteatralny - powiedziała Nina Znamienkiewicz, aktorka Teatru Verbum, która wraz z zespołem zaprasza również na środę.

Utwór jest uznawany za geniusz poetycki okresu międzywojennego. Groteska, satyra na sytuację w ówczesnej Polsce jest zaskakująco aktualna w dzisiejszych czasach. Tuwim obnaża wszystkich i wszystko, co kryje natura człowieka. Język poematu jest trudny, a Tuwim bawi się słowem. To słowo jest największą wartością utworu. Teatr Verbum korzysta ze słów Tuwima tworząc „swój osobisty Bal”. Dla zespołu jest to kolejne doświadczenie ze słowem w roli głównej - tym bardziej, że w tekście nie ma klasycznych dialogów. Osiem osób na scenie próbuje wprowadzić widza w swoisty klimat balu - dodają organizatorzy.

Jak zaznaczył reżyser, aktorzy nie byli w pełni zdrowia, więc tym bardziej jest zadowolony z efektów.

Jak na te warunki i możliwości, udało nam się zrealizować to, co zostało założone. Mam nadzieję, że w środę będzie jeszcze lepiej, bo premiera rządzi się specjalnymi warunkami zarówno w teatrze zawodowym, jak i amatorskim - powiedział Krzysztof Rogacewicz.

Występują: Joanna Dawidowicz, Alicja Granda, Iwona Skoblińska, Alicja Solik, Nina Znamienkiewicz, Andrzej Gwiaździński, Janusz Jachnicki, Krzysztof Witkowiak. Koncepcja, reżyseria i opieka artystyczna – Krzysztof Rogacewicz.

Kto nie zdołał zdobyć bezpłatnej wejściówki na premierę, może ją odebrać w sekretariacie JCK przy ul. 1 Maja 60. Drugi pokaz "Balu w operze" zaplanowano na środę (6.02) o godz. 18:00 - również w Sali Novej.

Twoja reakcja na artykuł?

5
71%
Cieszy
1
14%
Dziwi
1
14%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wszystkie torby foliowe powinny być płatne?

Oddanych
głosów
221
Tak
69%
Nie
28%
Nie wiem
3%
Głos ulicy
Foliówki płatne?  
TV Dami
19.04.2019 r. Serwis Informacyjny TV Dami Jelenia Góra  
Miej świadomość
Mamy zdjęcie czarnej dziury  
Dialogi Jelonki
Krew (zawsze) potrzebna od zaraz
Aktualności
Czego dotyczył Dolnośląski Kongres Samorządowy?  
Aktualności
Triduum Paschalne  
Copyright © 2002-2019 Highlander's Group