Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 7505
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Premiera “Końca świata w Deer's Hill City”

Sobota, 20 września 2014, 8:06
Aktualizacja: Środa, 1 października 2014, 14:37
Autor: Manu
Jelenia Góra: Premiera “Końca świata w Deer's Hill City”
Fot. Organizator
Prapremierą “Końca świata w Deer's Hill City” Marii Wojtyszko w reżyserii Jakuba Krofty Teatr im. Cypriana Kamila Norwida otwiera tegoroczne XLIV Jeleniogórskie Spotkania Teatralne. Pierwsze wystawienie spektaklu będzie miało miejsce 27 września (w sobotę) o godz. 19.00 na Dużej Scenie. Punktem wyjścia najnowszego przedstawienia stał się Dziki Zachód.

- To komedia feministyczna w westernowym stylu. Jej bohaterowie i ich problemy są na wskroś współcześni. Nie zabraknie prawdziwych kowbojów, salonowego klimatu i rozśpiewanego Meksykanina Jorge – informują twórcy spektaklu.

Publiczności ubiegłorocznych XLIII Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych bardzo spodobało się czytanie dramatu “Koniec świata w Deer's Hill City” przez aktorów jeleniogórskiego Teatru im. Norwida. Widzowie, podobnie jak i czytający aktorzy, w miarę rozwoju akcji bawili się coraz lepiej. Stąd decyzja, by w tym roku “Koniec świata w Deer's Hill City” na Dużej Scenie zrealizowali: Maria Wojtyszko (scenariusz) i Jakub Krofta (reżyseria), którzy mają na swoim koncie m.in. główną nagrodę w jubileuszowym XX Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (za spektakl “Sam, czyli przygotowanie do życia w rodzinie”).

Deer's Hill City jest niemal wymarłą mieściną, a lada chwila ma tu przybyć prezydent z przedwyborczym orędziem. Lecz zagrożeniem dla niego jest lokalna banda Braci D, która planuje zamach. Rozwiązaniem ma być pewien płatny zabójca Ponury Jim, którego Bracia D wynajmują. Tylko, że ten nie potrafi już dobrze celować. Czy mieszkańcom uda się ochronić prezydenta?

“Koniec świata w Deer's Hill City” Marii Wojtyszko zakwalifikowano do drugiego etapu ogólnopolskiego konkursu na najlepszą sztukę przeznaczoną na scenę dramatyczną, a tym samym tekst ten otrzymał nominację do VII edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2014, w ramach IX Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port.

Maria Wojtyszko - dramaturg, kierowniczka literacka Wrocławskiego Teatru Lalek, autorka scenariuszy telewizyjnych i filmowych oraz tekstów dla teatru, członkini Pracowni Filmowej założonej przy Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. W 2003 r. jako asystent reżysera współpracowała z Pawłem Aignerem przy realizacji “Smutnej królewny” Michała Walczaka. Trzy lata później za tekst “Macica” otrzymała trzecią nagrodę w konkursie na napisanie sztuki współczesnej, zorganizowanym przez Narodowy Stary Teatr w Krakowie i miesięcznik “Dialog”. Jest również współautorką “Kabaretu na koniec świata”, przygotowanego pod opieką reżyserską Piotra Jędrzejasa w Laboratorium Dramatu w Warszawie. Jako dramaturg pracowała przy “Koziołku Matołku“ Kornela Makuszyńskiego (reż. Ondrej Spišák). Jest autorką scenariusza filmu “Zagraj ze mną” Rafała Skalskiego oraz wielu scenariuszy seriali telewizyjnych, m.in.: “Bez tajemnic”, “Miodowe lata”, “Doręczyciel”, “Egzamin z życia”, “Na wspólnej”, “Przystań” czy “Tancerze”. Laureatka XXI Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży za sztukę “Pierwszy człowiek świata”. We Wrocławskim Tetrze Lalek zrealizowała: “Pacan-historia miłości” oraz “SAM - przygotowanie do życie w rodzinie”.

Jakub Krofta - reżyser, autor scenariuszy teatralnych, dyrektor artystyczny Teatru Drak w Hradec Kralove (od 1995), gdzie rozwinął swój własny styl teatru lalkowego, skierowanego zarówno do dziecięcej, jak i młodzieżowej i dorosłej widowni. Studiował reżyserię i dramaturgię na wydziale Teatru Alternatywnego i Lalkowego w Akademii Teatralnej (DAMU) w Pradze. Podczas studiów odbywał również staże w USA, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Francji. Po studiach przez dwa lata pracował jako reżyser programów dla dzieci i młodzieży w radiu w Pradze. W tym czasie wyreżyserował ponad 200 słuchowisk. Jako reżyser teatralny debiutował w 1991 r. inscenizacją bajki “Rybak i jego żona” w Teatrze Drak. Dwa lata później powstała “Spoon River Anthology” wg wierszy Edgara Lee Mastersa w praskim teatrze Dejvice. Przedstawienie nie schodziło z afisza przez pięć kolejnych sezonów i zapewniło Krofcie międzynarodowe uznanie. Wyreżyserował ponad pięćdziesiąt przedstawień, łącząc w nich elementy klaunady i teatru lalkowego, z mocnym akcentem na muzyczną stronę inscenizacji. Wśród najważniejszych jest m.in. “Wszystko lata, co ma pióra” warszawskiego Teatru Guliwer, “Zakochana Alicja”, “Sekretny dziennik Adriana Mole'a” i “Carmen 20:07”. Jego spektakl „Latające Dzieci” został zagrany ponad 600 razy. Krofta współpracuje ze znanymi czeskimi teatrami dramatycznymi (Teatr Klicperovo, Hadivadlo, Teatr Na Zabradli). Zrealizował także “Absolwenta” wg powieści Ch. Webba a jego “Buszujący w zbożu” wg Salingera z Ondrejem Spisakiem w roli głównej został uznany za najlepszą inscenizację roku 2008 na Słowacji. Polskiej widowni Jakub Krofta znany jest przede wszystkim ze spektakli dla dzieci granych w teatrze Lalka (“Daszeńka”, “Złotowłosa”). Krofta był także autorem scenariusza i reżyserem czeskiej części polsko-czesko-słowackiego projektu “Janosik”. Pracuje jako reżyser i pedagog za granicą, m.in. w Australii, Danii, Finlandii, Hong Kongu, Izraelu, Polsce, na Słowacji, w USA i Wielkiej Brytanii.

W spektaklu zagrają prawie wszyscy aktorzy Teatru im. Norwida: Elwira Hamerska–Kijańska, Magdalena Kępińska, Anna Ludwicka–Mania, Elżbieta Kosecka, Iwona Lach, Marta Łącka, Małgorzata Osiej–Gadzina, Bogusław Kudłek, Robert Dudzik, Jacek Grondowy, Andrzej Kępiński, Piotr Konieczyński, Robert Mania, Jacek Paruszyński, Bogusław Siwko oraz Tadeusz Wnuk.

Pełną humoru meksykańską muzykę napisał Michał Górczyński, a scenografię przygotowała Jana Bačová Kroftová.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group