Poniedziałek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 3738
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Premiera “Audiencji III czyli Raju Eskimosów” Schaeffera

Niedziela, 8 listopada 2015, 8:15
Aktualizacja: 16:34
Autor: Manu
Jelenia Góra: Premiera “Audiencji III czyli Raju Eskimosów” Schaeffera
Fot. Archiwum Teatru
Na Scenie Studyjnej jeleniogórskiego Teatru im. Cypriana Kamila Norwida trwają ostatnie przygotowania do spektaklu “Audiencja III czyli Raj Eskimosów” pióra Bogusława Schaeffera w reżyserii Wojciecha Ziemiańskiego. Premiera zaplanowana jest na 20 listopada, dzięki uprzejmości dyrektora teatru Piotra Jędrzejasa.

Będzie to swoisty benefisowy spektakl Renaty Pałys i Macieja Tomaszewskiego, pary aktorów teatralnych, filmowych i telewizyjnych, którzy 35 lat wstecz – za dyrekcji Aliny Obidniak - debiutowali na deskach jeleniogórskiego Teatru im. Norwida w dramacie austriackiego pisarza Ödöna von Horvátha “Opowieści Lasku Wiedeńskiego” w reżyserii Włodzimierza Nurkowskiego. Renata Pałys wcieliła się wówczas w postać niepozornej, chorej umysłowo panny Emmy, a Maciej Tomaszewski wystąpił wtedy jako artysta z zespołu kabaretu.

Renata Pałys telewidzom kojarzy się jednak przede wszystkim z rolą złośliwej Heleny Paździoch w sitcomie Polsat “Świat według Kiepskich”, w którą wciela się od roku 1999. A Maciej Tomaszewski, aktor wrocławskiego Teatru Współczesnego, powszechnie stał się znany jako Marek Żukowski, lekarz ginekolog w Szpitalu Kolejowym we Wrocławiu, z opery mydlanej “Pierwsza miłość”, emitowanej przez telewizję Polsat od roku 2004.

Spektakl reżyseruje Wojciech Ziemiański, który w latach 1978-79 i 1986-87 związany był z jeleniogórskim Teatrem im. Norwida, a od roku 1987 jest aktorem wrocławskiego Teatru Polskiego. Co ciekawe, w 1986 roku na Scenie Studyjnej Teatru im. Norwida Wojciech Ziemiański pod opieką artystyczną Krystiana Lupy wraz z Ewą Sobiech był współrealizatorem i wykonawcą “Audiencji III (Raj Eskimosów)” Schaeffera.

“Audiencja III czyli Raj Eskimosów” została napisana dla dwójki aktorów, którzy mają przedstawić powierzchowność dialogu dwojga ludzi. On – prelegent, profesor, kochanek, mężczyzna, aktor... otrzymuje w tym utworze partnerkę: nieznajomą, uczennicę, przyjaciółkę, towarzyszkę życia, kochankę, wroga, autorka... – zależnie od sceny.

W sztuce dominującym tematem staje się dialog kontrast między płciami. Autor rozpisał na dialogowe partie niejednolity emocjonalny związek profesora i uczennicy, ujawniający czasem swoje miłosne zabarwienie. Kobieta jest tutaj postacią, która za sprawą cech przypisanych przez przewrotną naturę żeńskiej płci potrafi zburzyć nawet racjonalną sytuację i rozbudzić kreatywną siłę fantazji. Mężczyzna nie znajduje w sobie na tyle silnej woli, by oprzeć się wyobraźni i – co tu ukrywać – biologicznej przewadze swojej partnerki. Sztuka pełna dynamiki scenicznych sytuacji składa się z wielu błyskotliwych dialogów, często o filozoficznym charakterze i o dowcipnych puentach.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group