Niedziela, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 2228
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Prapremiera “Karmelka” w Zdrojowym Teatrze Animacji

Środa, 10 stycznia 2018, 8:37
Aktualizacja: 9:35
Autor: Manu
Jelenia Góra: Prapremiera “Karmelka” w Zdrojowym Teatrze Animacji
Fot. Archiwum Zdrojowego Teatru Animacji
“Karmelek” pióra Marty Guśniowskiej w reżyserii Bogdana Nauki to najnowszy spektakl i pierwsza w tym sezonie artystycznym premiera Zdrojowego Teatru Animacji. Pierwsze polskie wystawienie sztuki będzie miało miejsce w niedzielę (14.01) o godz. 16.00. Po przedstawieniu rozpocznie się wyjątkowa licytacja lalek teatralnych, z której dochód trafi na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Marta Guśniowska jest autorką kilkudziesięciu sztuk teatralnych dla starszych i młodszych dzieci, najchętniej grywanych w teatrach lalkowych. Studiowała filozofię. Porównywana jest do Jana Wilkowskiego czy Jeremiego Przybory. Jej bajki i baśnie są zaskakujące, dowcipnie pouczające, poetyckie i mądre, a do tego zwięzłe. To atrakcyjne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych utwory. Laureatka wielu literackich nagród i wyróżnień. Jej tekst “Karmelek” otrzymał II nagrodę w 28. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Karmelek to - jak pisze Marta Guśniowska – “Piesek. Malutki. Wiejski Kundelek Lecz jaki słodki!...” Tytułowy bohater żyje w wiejskiej zagrodzie, gdzie każdy ma swoje zadania i obowiązki. Karmelek też chciałby być potrzebny. Próbując znaleźć cel w życiu, szczeniak przeżywa kolejne rozczarowania. Krowa uświadamia mu, że pies nie może dawać mleka; dzięki owcy pojmuje, że z jego sierści nie uprzędzie się wełny; a kura nie pozwala, by szczeniak wysiedział choć jedno jajko. Dopiero kogut zgadza się, aby kundelek wyręczył go w porannym budzeniu. Doprowadza to do małej katastrofy, bo piesek nie umie piać, więc wszyscy następnego dnia... śpią do południa. Karmelek jest zrozpaczony, bo czuje się niepotrzebny i gorszy od innych zwierząt. Dopiero gospodarz wyjaśnia mu, że łącząca ich przyjaźń, jest najcenniejszym darem, którym obdarza go Karmelek.

Prosta, napisana wierszem sztuka, adresowana jest do najmłodszych widzów. W niezwykle przystępny sposób ukazuje, że przyjaźń, oddanie i wierność są więcej warte niż materialne dobra.

Muzykę przygotował Jacek Szreniawa, a scenografię opracowały: Marzena Pliszka i Monika Pasternak.

Wystąpią: Dorota Fluder, Diana Jonkisz i Sławomir Mozolewski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group