Wtorek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 7170
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Poznawali tajniki zawodów w „Gastronomie”

Piątek, 1 kwietnia 2011, 8:02
Aktualizacja: 9:16
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Poznawali tajniki zawodów w „Gastronomie”
Fot. Agrafka
W Zespole Szkół Licealnych i Usługowych odbyła się wczoraj 8. edycja „Dnia Przedsiębiorczości” zorganizowana przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości, w ramach której uczniowie z klasy pierwszej odbyli jednodniową praktykę nie tylko w firmach związanych z gastronomią.

Uczniowie ZSLiU gościli także kucharze z Sudeckiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni. Akcja „Dzień Przedsiębiorczości” odbywa się co roku pod patronatem Prezydenta RP. Na Dolnym Śląsku biorą udział 22 szkoły, a w Jeleniej Górze jedynie ZSLiZ. Celem jest pokazanie młodzieży, jak wygląda rynek pracy, jakimi prawami się rządzi i jakie umiejętności trzeba posiadać , aby się w nim odnaleźć.

– Akcja ta odbywa się w naszej szkole już po raz piąty. Ideą tego dnia jest połączenie praktyki szkolnej, z praktyką zawodową. Na jeden dzień uczniowie, którzy sami znaleźli sobie miejsce praktyk idą do pracy na pięć godzin. Ponieważ uczniowie pierwszej klasy technikum nie mieli jeszcze takich praktyk, jest to świetna okazja aby zobaczyć, czy nadal podoba się im zawód, który wybrali – powiedziała Jolanta Mozolewska-Zwatrzko, nauczyciel Podstaw Przedsiębiorczości.

- Niestety zauważamy, że uczniowie wybierając szkołę ponadgimnazjalną nie zawsze są świadomi tego, co chcą w życiu robić. Młodzież, która bierze udział w praktykach, mimo profilu klasy gastronomicznej, wybrała także inne zawody niż kucharz takie jak przedszkolanka, policjant, czy też kaletnik – dodała.
Również dla pracodawców, u których uczniowie odbywają praktyki jest nie lada wyzwaniem w pięć godzin zaprezentować swoją pracę.

Także wczoraj zakończył się w ZSLiU pierwszy etap konkursu „Najlepszy uczeń w zawodzie sprzedawca”, którego finał odbędzie się za miesiąc w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli. Ponadto kucharze z Sudeckiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni zaprezentowali różnorodne makarony oraz przepisy na farsze, z jakimi można je podawać.
– Podczas pokazu i zajęć praktycznych, których tematem są potrawy mączne, zaprezentowaliśmy próbki makaronów niedostępnych jeszcze niestety na polskim rynku. Są to makarony mrożone, ze świeżego ciasta, barwione mątwą i nadziewane różnymi farszami – powiedział Marcin Rygalski, prezes Sudeckiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group