Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6537
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Pożegnanie Słońca w Budnikach

Poniedziałek, 28 listopada 2016, 7:42
Aktualizacja: Wtorek, 29 listopada 2016, 8:21
Autor: Paweł Paliga
Region: Pożegnanie Słońca w Budnikach
Fot. Użyczone/Paweł Paliga
W sobotę (26.11) odbyło się w dawnej osadzie Budniki doroczne „Pożegnanie Słońca”, które zorganizowała grupa Miłośników Budnik. Byli turyści z Wrocławia, Poznania, Karpacza, Kowar, Jeleniej Góry i okolic. Miłośnikom Budnik towarzyszyła spora grupa młodzieżowej straży pożarnej.

Imprezę rozpoczęła wspólna wędrówka do Budnik w dwóch grupach – jedna wyruszyła z Karpacza, a druga z Kowar. Po drodze uczestnicy podziwiali panoramę Kotliny Jeleniogórskiej i inne napotkane atrakcje.

Kiedy obie grupy przybyły do centrum Budnik, wszyscy uczestnicy zostali powitani przez osadników Pawła i Krzysztofa, a po odczytaniu legendy zjawił się Wołogór. Nastąpiło wygaszenie lampy, symbolu Pożegnania Słońca.

Podczas spotkania odbyło się inauguracyjne otwarcie wystawy w wiacie pt. ”Historia Budnik”. Był konkurs z nagrodami na temat wiedzy historycznej o Budnikach.

Na wszystkich żurek z jajkiem i pieczywem oraz herbata góralska z sokiem malinowym. Wszystko to, jak co roku, ufundowali i przygotowali Kornelia i Zygfryd Szygula, prowadzący pensjonat „U Musa” w Karpaczu.

Było też ognisko, nad którym mieli pieczę strażacy z Karpacza, którzy jak zawsze pomagają przy organizowaniu spotkania w Budnikach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group