Niedziela, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 4591
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Piechowice: Pożegnanie Ryszarda Wojnarowskiego

Sobota, 17 września 2016, 20:21
Aktualizacja: Poniedziałek, 19 września 2016, 8:06
Autor: Robert Czepielewski
Piechowice: Pożegnanie Ryszarda Wojnarowskiego
Fot. Robert Czepielewski
Rodzina, przyjaciele i znajomi pożegnali dzisiaj (17.09) Ryszarda Wojnarowskiego na cmentarzu komunalnym w Piechowicach. Podczas ceremonii pogrzebowej laudacje na cześć Ryszarda Wojnarowskiego wygłosili ks. Kubek, Krzysztof Rogacewicz i burmistrz Piechowic Witold Rudolf.

Aktor został odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Medal żonie artysty wręczył dyrektor Teatru im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze Tadeusz Wnuk. Właśnie ten medal aktor miał otrzymać 28 września w Teatrze Norwida.

- Wybitny, nietuzinkowy aktor. Zawsze na posterunku – Ryszard Wojnarowski. Tymi słowami stojąc przy trumnie przyjaciela rozpoczął wspomnienie o nim aktor Krzysztof Rogacewicz.

- Rysiu był człowiekiem pogodnym, życzliwym i z wielkim poczuciem humoru. Jak przystało na mistrza, był skarbnicą anegdot teatralnych. Ci, którzy mieli okazję oglądać go na scenach na pewno zgodzą się, że żadnej z jego ról nie dało się zapomnieć. Publiczność Go uwielbiała, a on odwdzięczał się swoim talentem. Jak mawiał, był aktorem spełnionym, zdobył wszystkie możliwe nagrody teatralne na Dolnym Śląsku, kilkanaście Złotych Iglic i Srebrnych Kluczyków oraz wiele innych nagród przyznawanych w plebiscytach publiczności. Role, które kreował we wszystkich teatrach, w których występował od Tarnowa przez Warszawę i Jelenią Górę, były wybitne – podkreślał Krzysztof Rogacewicz.

Na parę dni przed śmiercią Ryszard Wojnarowski odwiedził Teatr im. Norwida, w którym pracował przez 28 lat.

Ryszard Wojnarowski urodził się 18 maja 1937 roku we Lwowie. Debiutował w 1955 roku w Teatrze im. Solskiego w Tarnowie. Do Jeleniej Góry przyjechał w 1957 roku i do roku 1986 występował w Teatrze im. C. K. Norwida. Od 1987 do 1990 roku grał w Teatrze Polskim w Warszawie. Po powrocie do Jeleniej Góry widzowie oglądali go na scenie Teatru Animacji oraz Teatru Maska. Zmarł 11 września.

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group