Czwartek, 2 lutego
Imieniny: Marii, Miłosławy
Czytających: 8146
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Powstanie deptak w Karpaczu za 15 mln zł. Jaki będzie?

Wtorek, 6 sierpnia 2013, 8:59
Aktualizacja: Środa, 7 sierpnia 2013, 11:15
Autor: UM Karpacz/Mea
Region: Powstanie deptak w Karpaczu za 15 mln zł. Jaki będzie?
Fot. Wizualizacja, UM Karpacz
Do 2015 roku na głównej ulicy miasta zostanie wybudowany reprezentacyjny deptak. Przedsięwzięcie wraz z przebudową całego centrum kosztować będzie 15 mln zł. Część dofinansować ma Unia Europejska. Znane są już pierwsze koncepcje.

Do projektowania przyszłego deptaka zaproszeni zostali urbaniści, projektanci przestrzeni miejskich i specjaliści od architektury. Podczas specjalnych warsztatów współorganizowanych przez Urząd Miasta w Karpaczu i wrocławski oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich powstały 4 koncepcje zagospodarowania centrum. Burmistrz Karpacza Bogdan Malinowski mówi: Trzydzieści lat czekaliśmy na to, aby ten deptak powstał i mam nadzieję, że uda się ten projekt bardzo szybko zrealizować. Według planów, jeszcze w tym roku powstać ma projekt techniczny. Władze chcą, by decydujący głos należał do mieszkańców i turystów. Jeszcze w sierpniu w przestrzeni przyszłego deptaka zostanie ustawiona wystawa z czterema koncepcjami ze wspomnianych warsztatów. Ostateczny projekt zostanie wybrany w drodze otwartego głosowania.

Cały deptak powstać ma do 2015 roku. Szacuje się, że koszt jego budowy wraz z przebudową całego centrum wyniesie ok. 15 mln zł. Oprócz nowej nawierzchni położona zostanie także infrastruktura podziemna - sieci wodno-kanalizacyjne i elektryczne. Część środków na inwestycję Karpacz chce pozyskać w ramach dofinansowania z Unii Europejskiej.

Nowy deptak powstanie w ciągu głównej ulicy miasta - Konstytucji 3 Maja. Karpacz przygotowywał się do tej inwestycji od kilku lat. W ubiegłym roku oddano do użytku nową obwodnicę centrum wraz z tunelem pod czynnym stokiem narciarskim i saneczkowym „Kolorowa”. Koszt budowy nowej drogi, dzięki której wyprowadzono ruch kołowy z centrum, wyniósł ok. 22 mln zł. Zamysłem władz Karpacza jest nie tylko pozyskanie nowych turystów, ale także inwestorów.

- Chcemy tymczasowo zagospodarować deptak w centrum Karpacza, by ta przestrzeń była przyjazna pieszym. Do 20 sierpnia zostanie ustawionych 20 ławek metalowo-drewnianych i 12 donic granitowych. Ponadto pojawi się tu wystawa czterech koncepcji na zagospodarowanie deptaka, by zarówno mieszkańcy, jak i turyści zapoznali się z tymi pomysłami i przekazali nam swoje opinie – powiedział Ryszard Rzepczyński, wiceburmistrz Karpacza.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1138
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group