Wtorek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 11365
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Powstała poradnia covidowa

Środa, 6 stycznia 2021, 8:07
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Powstała poradnia covidowa
Fot. Przemek Kaczałko
W Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej wydzielono miejsce na poradnię dla pacjentów, którzy przechorowali covid-19. To czwarta tego poradnia w regionie, po otwieranych w ostatnich tygodniach we Wrocławiu, Legnicy i Wałbrzychu.

Przy Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej rozpocznie działalność specjalistyczna Poradnia Opieki nad Pacjentem po COVID-19. Poradnia skierowana jest do pacjentów, którzy przebyli zakażenie SARS-CoV-2 i borykają się ze skutkami choroby. W wielu przypadkach infekcja pozostawia uszczerbek na zdrowiu, nie tylko w zakresie schorzeń fizycznych, ale także w sferze emocjonalnej.

Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej pełni bardzo ważną rolę w leczeniu pacjentów na wielu poziomach, nie tylko z subregionu jeleniogórskiego, ale także pozostałych mieszkańców naszego województwa. Utworzenie poradni dla pacjentów po przebytym zakażeniu koronawirusem było zatem konieczne, aby zapewnić im specjalistyczną opiekę medyczną i w tym zakresie – powiedział marszałek Cezary Przybylski. - Samorząd województwa dolnośląskiego wspiera działania jeleniogórskiego szpitala, przyczyniając się tym samym do polepszenia jakości usług medycznych na Dolnym Śląsku. Specjalistyczna poradnia to kolejne ważne przedsięwzięcie realizowane przez placówkę w ostatnim czasie – dodał marszałek.
Poradnia dedykowana pacjentom po chorobie COVID-19 w obecnej sytuacji epidemicznej jest niezbędna. Zakażenie koronawirusem, nawet bezobjawowe, może powodować w późniejszym okresie zdrowotne powikłania różnej natury. Co więcej, może dochodzić także do intensyfikacji chorób, z którymi już borykał się organizm. Stąd, w trosce o zdrowie pacjentów, uruchomiliśmy specjalistyczną poradnię, w której pod okiem lekarzy specjalistów, rehabilitantów, dietetyka i psychologa możliwe będzie rozpoznanie powikłań i wdrożenie odpowiedniego leczenia – powiedział Nikolaj Lambrinow, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej.

Dodatkowo pacjenci będą również kierowani do jednostki zamiejscowej „Wysoka Łąka” w Kowarach, gdzie prowadzone będą stacjonarne turnusy rehabilitacji pulmunologicznej dla osób po covid-19.

Cieszę̨ się̨, że przy kolejnym szpitalu marszałkowskim uruchamiamy ośrodek dla pacjentów, którzy przechorowali koronawirusa. To niezwykle ważne, by osoby te znajdowały kompleksową opiekę̨ w leczeniu dolegliwości, jakie są̨ skutkiem choroby. U wielu pacjentów, zwłaszcza tych, którzy przechodzą̨ chorobę̨ najciężej, koronawirus pozostawia poważne powikłania. Często potrzebna jest pomoc specjalistów w zakresie pulmonologii, kardiologii, neurologii czy psychiatrii. Naszym celem jest tworzenie miejsc, w których mieszkańcy znajdą kompleksowe wsparcie we wszystkich tych specjalnościach. Jelenia Góra to kolejne tego typu miejsce na mapie Dolnego Śląska – dodał Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
Będziemy mogli zabezpieczyć pacjentów, którzy leżeli w naszym szpitalu (do których mamy bogatą dokumentację radiologiczną i nie tylko), ale też do wszystkich innych, którzy by takiej pomocy potrzebowali - powiedział dr n. med. Juliusz Bokiej, prowadzący poradnię covidową.

Aby trafić do poradni covidowej, pacjent powinien uzyskać skierowanie od lekarza POZ, bądź na podstawie skierowania poszpitalnego, a następnie zarejestrować się w WCSKJ.

Zobaczymy jakie będzie zapotrzebowanie - poradnia będzie czynna codziennie - zaznaczył J. Bokiej.

Twoja reakcja na artykuł?

28
65%
Cieszy
7
16%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
2%
Smuci
1
2%
Złości
6
14%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (69)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group