Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 2590
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powrót koszmaru tirów

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Czwartek, 26 października 2006, 0:00
Autor: TEJO
Prawie trzy miesiące mieszkańcy Szklarskiej Poręby odpoczęli od hałasu i drgań wywołanych przez wielkie samochody. Do środy.

– Czeskie służby dyplomatyczne wydały notę zezwalającą na przejazd tirów przez drogowe przejście graniczne Jakuszyce – Harrachov – poinformowała por. Joanna Woźniak, rzeczniczka prasowa Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej. Do tej pory – mimo remontu krajowej trójki po zniszczeniach spowodowanych przez powódź w sierpniu, przejazd tirów nie był możliwy tylko ze względów formalnych.

Teraz znów suną wąskimi ulicami kurortu pod Szrenicą. Mało ich nie jest: nawet do 400 w ciągu doby. Mieszkańcy Szklarskiej Poręby już kilka razy protestowali przeciwko obecności wielkich ciężarówek w ich mieście. Ostatnio mieli powód do radości, bo krajową „trójką” tiry nie jeździły.

Dla kierowców to oszczędność na czasie przejazdu. Do tej pory musieli korzystać z objazdów w Jędrzychowicach i Kudowie Słonem, co znacznie wydłużało trasę.
Dla szklarskoporębian, zwłaszcza tych, którzy mieszkają przy głównej drodze przejazdowej – koszmar. Tiry jeżdżą niemal przez całą dobę. Powodują drgania budynków i hałas. Odstraszają turystów.

Jednak na razie nie ma możliwości, aby omijały Szklarską Porębę. Wynika to ze zobowiązań Polski do otwarcia właśnie w Jakuszycach granicy dla najcięższych pojazdów. Nastąpiło to podczas negocjacji o akcesji do Unii Europejskiej. Ma tak być do 2010 roku.

Rozwiązaniem jest budowa obwodnicy Szklarskiej Poręby, ale taki projekt istnieje tylko w planach zagospodarowania przestrzennego. Nie ma szans na jego szybką realizację.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~ciekawostka 26-10-2006 9:52
http://eugeniusz.piotrowski.w.interia.pl/piotrowski.jpg
~Yanec_BW 26-10-2006 10:15
A czy Czesi negocjowali sprawę otwarcia przejścia granicznego Jakuszyce - Harrachov z polskim Ministerstwem Transportu? Jeśli oni sobie sami wydali to na papierze bez negocjacji z polskim Ministerstwem Transportu to Polska może domagać się wstrzymania ruchu tirów!!!
~D E L F I N A 26-10-2006 15:31
Jestem mieszkanka Szklarskiej i uwazam za smutne to jak promuje sie miejscowosc turystyczna odwiedzana w sezonie przez kilkadziesiad tys.ludzi.Tiry poza tym,ze sa uciazliwe dla mieszkkancow centrum utrudniaja zima ruch w i tak zaniedbywanej pieknej miejscowosci...
~tomek.jg 26-10-2006 16:10
Jest szansa na obwodnicę!! Będzie kosztowałą 50-60mln zł. Tylko szklarskoporębianie muszą zacząć koło tego chodzić bo pieniążki będą! Wrocław potwierdza te infomracje.
~Yanec_BW 26-10-2006 18:30
Jeśli będzie obwodnica dla Szklarskiej Poręby, to którędy będzie ona przebiegać, jeśli można wiedzieć?
~Rondel 26-10-2006 19:16
Najtaniej i najszybciej moznaby rozwiazac problem stosujac prom kolejowy.Remont torow i budowa terminal ładunkowych dla ciezarowek bedzie duzo tansza i bardziej ekologiczna.
~JACEK 26-10-2006 19:37
racja piękna i strasznie zaniedbana ale tiry to tylko jeden problem...
~Krzys 27-10-2006 3:43
Brawo dla Rondla gratuluje.
~Marylka 27-10-2006 8:18
no kilka tirów już uderzyło w domy. ciekawe co się musi stać jeszcze żeby wprowadzono zakaz przejazdu tirów przez SP???? dobry pomysł Rondel
~mieszkanaka 27-10-2006 10:54
Przebieg niby "Nowej obwodnicy",zaklada powtorzenie stary projektu sprzed 20lat czyli jego przerysowanie. To rozwiazanie nie poprawia sytuacji komunikacyjnej, tylko pogarsza, jest on przerysowaniem ze starego projektu i nic nowego nie wnosci ta nieby "nowa" obodnica mialaby przechodzic przez osiedla domkow jednorodzinnych i pesjonatow i ogodkowych przydomowe ict. Obwodnica rozmiana jest jako trasa wyznaczona na obrzezach miasta tak aby rozwiazywala problem komunikacyjny i zaklocala zycia mieszkancom turystom. Taki projekt zagospodarowania przestrzennego na dzien dzisiejszy nie istnieje !!! Moze znajdzie sie biuro projektowe lub myslacy projktanci i wyrysuja obwodnice ktora bedzie miala sesowny przebieg, ale na to trzeba woli i kompetncji. Niestety "projektanci" poszli po najmniejszej lini oporu i na dyletanctowo urbanistyczno-architektoniczne,czego Szklarska jest jaskrawym przykladem. Studium mozna sie zapozanac Urzad Miejski Szklarska Poreba.
~Yanec_BW 5-11-2006 12:49
Jeśli obwodnica miasta miałaby przebiegać przez osiedla domków jednorodzinnych i pensjonatów to wątpię, żeby to przeszło przez Radnych Miasta Szklarskiej Poręby...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group