Wtorek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 7031
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Powrót koszmaru tirów

Czwartek, 26 października 2006, 0:00
Autor: TEJO
Prawie trzy miesiące mieszkańcy Szklarskiej Poręby odpoczęli od hałasu i drgań wywołanych przez wielkie samochody. Do środy.

– Czeskie służby dyplomatyczne wydały notę zezwalającą na przejazd tirów przez drogowe przejście graniczne Jakuszyce – Harrachov – poinformowała por. Joanna Woźniak, rzeczniczka prasowa Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej. Do tej pory – mimo remontu krajowej trójki po zniszczeniach spowodowanych przez powódź w sierpniu, przejazd tirów nie był możliwy tylko ze względów formalnych.

Teraz znów suną wąskimi ulicami kurortu pod Szrenicą. Mało ich nie jest: nawet do 400 w ciągu doby. Mieszkańcy Szklarskiej Poręby już kilka razy protestowali przeciwko obecności wielkich ciężarówek w ich mieście. Ostatnio mieli powód do radości, bo krajową „trójką” tiry nie jeździły.

Dla kierowców to oszczędność na czasie przejazdu. Do tej pory musieli korzystać z objazdów w Jędrzychowicach i Kudowie Słonem, co znacznie wydłużało trasę.
Dla szklarskoporębian, zwłaszcza tych, którzy mieszkają przy głównej drodze przejazdowej – koszmar. Tiry jeżdżą niemal przez całą dobę. Powodują drgania budynków i hałas. Odstraszają turystów.

Jednak na razie nie ma możliwości, aby omijały Szklarską Porębę. Wynika to ze zobowiązań Polski do otwarcia właśnie w Jakuszycach granicy dla najcięższych pojazdów. Nastąpiło to podczas negocjacji o akcesji do Unii Europejskiej. Ma tak być do 2010 roku.

Rozwiązaniem jest budowa obwodnicy Szklarskiej Poręby, ale taki projekt istnieje tylko w planach zagospodarowania przestrzennego. Nie ma szans na jego szybką realizację.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group