Wtorek, 31 stycznia
Imieniny: Jana, Marceliny
Czytających: 4681
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Powiat jeleniogórski zacieśnia współpracę międzynarodową

Środa, 23 stycznia 2013, 7:38
Aktualizacja: Czwartek, 24 stycznia 2013, 8:27
Autor: Mea
Powiat: Powiat jeleniogórski zacieśnia współpracę międzynarodową
Fot. Archiwum Starostwa
Podpisanie oświadczenia o partnerstwie, współpracy i przyjaźni przez przedstawicieli regionów z Niemiec, Holandii, Belgii oraz powiatu jeleniogórskiego odbyło się 19 stycznia w Monschau, w Regionie Miast Aachen. – Dokument ma rolę polityczno–prestiżową. Weszliśmy w grupę aktywnych regionów europejskich na poziomie samorządów, które chcą ze sobą współpracować – poinformował Jarosław Hajndrych z Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze.

W 1993 r. w Monschau z inicjatywy obecnego prezydenta Parlamentu Europejskiego Martina Schulza, który wtedy był burmistrzem Würselen, w Regionie Miasta Aachen zostało podpisane oświadczenie o partnerstwie, przyjaźni i współpracy europejskich regionów z Belgii, Niemiec i Holandii. - W tym roku wprowadzono też wspólny gospodarczy rynek pracy tzw. starej Unii Europejskiej, czyli jej pierwszych członków. Głównym zamierzeniem strategii rozwoju Unii jest hasło „Europa regionów”, bo to właśnie regiony odgrywają kluczową rolę w integracji europejskiej – mówił Jarosław Hajndrych.

W roku bieżącym rozbudowano tę umowę o region jeleniogórski. – Oświadczenie podpisali przedstawiciele niemieckiego Regionu Miast Aachen, holenderskiego Parkstad Limburg, Wspólnoty Niemieckojęzycznej Królestwa Belgii, a ponieważ jesteśmy wieloletnim partnerem Regionu Miast Aachen, również powiat jeleniogórski przystąpił do oświadczenia – dodał Jarosław Hajndrych.

Na uroczystym podpisaniu dokumentu byli: Martin Schulz - prezydent Parlamentu Europejskiego, Gisela Walsken - prezydent Rządu Północnej Nadrenii – Westwalii, Karl-Heinz Lampert – prezydent Rządu Wspólnoty Niemieckojęzycznej Królestwa Belgii, Helmut Estchenberg – szef Regionu Miast Aachen, Margarete Ritter – burmistrz Monchau, Jacek Włodyga – jeleniogórski starosta oraz Rafał Mazur przewodniczący Rady Powiatu Jeleniogórskiego.

- Warto zaznaczyć, że powiat jeleniogórski już uczestniczy w projekcie Greco, w którym kooperują regiony uczestniczące w podpisaniu tego oświadczenia. W projekcie tym koncentrujemy się na wymianie doświadczeń w oświacie i marketingu regionalnym, a także na pobocznych działaniach, jak dofinansowanie dokumentacji związanej z rozbudową infrastruktury w regionie – zaznaczył pracownik Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu.

- Okres dofinansowywania z Unii Europejskiej kończy się w 2020 r. i do tego czasu oprócz projektu Greco, chcielibyśmy podjąć współpracę i starania w kolejnych międzyregionalnych projektach, a oświadczenie o współpracy ułatwi kolejne przedsięwzięcia – dodał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
970
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group