Piątek, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 7031
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Poświęcenie cieplickiego kościoła

Czwartek, 27 maja 2021, 6:03
Autor: WAC
Jelenia Góra: Poświęcenie cieplickiego kościoła
Fot. MT
To była bardzo ważna uroczystość dla wspólnoty Parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze – Cieplicach. Wczoraj (26.05) podczas uroczystej mszy świętej, biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski dokonał poświęcenia kościoła parafialnego wraz z ołtarzem.

Wczorajsza uroczystość była symbolicznym zakończeniem trwającej od 1990 roku budowy kompleksu budynków parafialnych. W ciągu 30 lat przy ul. PCK powstały: kościół pod wezwaniem Matki Bożej Miłosierdzia, dom parafialny i sale katechetyczne, które zostały przekształcone w szkołę katolicką. Pierwszym proboszczem parafii oraz budowniczym kościoła był śp. ks. Józef Stec.

Dzień poświęcenia świątyni został wybrany świadomie i nawiązuje do szczególnie obchodzonego w cieplickiej parafii Dnia Matki.

Uroczystość poświęcenia kościoła oraz ołtarza była już planowana kilka lat temu przez ks. Józefa Steca – mówi proboszcz parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia ks. Mariusz Majewski. - Niestety śmiertelna choroba uniemożliwiła mu dokończenie tego przedsięwzięcia. To jednocześnie najważniejszy dzień w historii danego kościoła. Data tej uroczystości nie została wybrana przypadkowo. Nie ma lepszego dnia niż 26 maja, aby upamiętnić co dobrego robił ks. J. Stec. W wymiarze duchowym był on szczególnym czcicielem Matki Bożej. Dostrzegał również rolę każdej matki, jak mówił „Matki Niebiańskiej i matki ziemskiej”. Od ponad 30 lat w tenże dzień, a dokładnie w pierwszą niedzielę po Dniu Matki w parafii organizowane były też słynne w regionie obchody Dnia Matki w formie festynu, spotkań z ciekawymi ludźmi, wykładów i koncertów.

Na wczorajszą uroczystość poza wiernymi zostali zaproszeni parlamentarzyści oraz władze samorządowe miasta. O jej oprawę muzyczną zadbały chór parafialny oraz orkiestra młodzieżowa złożona z uczniów Szkoły Katolickiej u św. Pankracego i Państwowej Szkoły Muzycznej w Jeleniej Górze.

W mszy świętej uczestniczyli też przedstawiciele grup, które współpracowały z ks. Józefem Stecem m.in. weteranów misji OZN, pszczelarzy i Sybiraków. Najważniejszym akcentem uroczystości było namaszczenie przez biskupa Z. Kiernikowskiego krzyżmem świętym, czyli olejem poświęconym w Wielki Czwartek mensy ołtarza oraz 12. tzw. zacheuszków - kamieni, które rozmieszczone będą na 12 filarach świątyni. Po zakończeniu mszy św. odsłonięto tablicę dedykowaną ks. Józefowi Stecowi.

Twoja reakcja na artykuł?

46
44%
Cieszy
10
10%
Hahaha
7
7%
Nudzi
1
1%
Smuci
9
9%
Złości
32
30%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (129)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wiek 50 lat to już senior?

Oddanych
głosów
82
Tak
15%
Nie
85%
 
Głos ulicy
Drogo czy tanio w Jeleniej Górze?
 
Miej świadomość
Jak REALNIE zmieni się Twoje ciało, gdy odstawisz cukier
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Piłka nożna
Karkonosze w ćwierćfinale [SKRÓT VIDEO]
 
Aktualności
Przedszkolaki poskakały
 
Aktualności
Kto znajdzie złoty bilet?
 
112
Radiowozy na prąd
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group