Sobota, 27 lipca
Imieniny: Julii, Natalii
Czytających: 6157
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Postawili na kształcenie zawodowe. To ma przyszłość

Sobota, 25 lutego 2012, 8:20
Aktualizacja: 8:21
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Postawili na kształcenie zawodowe. To ma przyszłość
Fot. Agrafka
Targi pracy i prezentacji zawodowych, które odbyły się w piątek w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej, przyciągnęły tłumy gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całego subregionu jeleniogórskiego. Czterdziestu dwóch wystawców prezentowało zalety swoich placówek oświaty i konkretnych zawodów.

Targi zorganizowano w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. – Projekt realizujemy od ubiegłego roku. Podczas targów prezentowało się 15 szkół ponadgimnazjalnych w postaci techników i zawodówek oraz uczelnie wyższe z Dolnego Śląska. Chcieliśmy pokazać bogatą ofertę szkół przygotowujących do zawodu – powiedziała Maria Kobzdej, koordynatorka subregionu jeleniogórskiego.

Nie zabrakło więc m.in. przedstawicieli z Podoficerskiej szkoły Wojsk Lądowych i Wyższej Szkoły Bankowej z Wrocławia, uczelni wyższych z Wałbrzycha. Prezentowały się wszystkie technika, zawodówki i szkoły wyższe z Jeleniej Góry. Takie zawody jak, fryzjer, kucharz, policjant, czy też rzeźbiarz cieszyły się dużym zainteresowaniem. Nie zabrakło instytucji rynku pracy m.in. Powiatowego Urzędu Pracy.

- Technikum Technologii Drewna wchodzi w skład Rzemiosł Artystycznych. Jest to kierunek dla osób, które wiążą swoją przyszłość zawodową z szeroko rozumianym pojęciem drewna. A co ważne nie trzeba mieć talentu artystycznego, żeby uczyć się meblarstwa, renowacji, bednarstwa, tartacznictwo, czy stolarstwa. Jest ogromne zapotrzebowanie na techników drzewnych, nie tylko w Polsce, ale także za granicą, chociażby do zakładów drzewnych, w których brakuje fachowców. Szkoła ma długą tradycję, od 1905 roku szkoli pracowników. Mamy bardzo bogaty warsztat maszynowy – powiedział Ryszard Dudek, nauczyciel z Technikum Technologii Drewna.

A jak najmłodsi zainteresowani postrzegają współczesne szkolnictwo zawodowe? – Mamy świadomość, że lepiej mieć zawód już po ukończeniu szkoły ponadgimnazjalnej i w ogóle teraz na rynku pracy bardziej szukają fachowców w konkretnych dziedzinach niż osoby po ogólniakach, czy po studiach humanistycznych. Podobają mi się klasy lotnicze i policyjne. To właśnie w tych kierunkach chciałbym kontynuować kształcenie, ale czas pokaże na który się zdecyduję – zauważył Marcin, gimnazjalista.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21)

komentarz usunięty
SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
689
Tak, często
16%
Czasami
44%
Nigdy
9%
Nie, wolę autobus
2%
Nie, bo mam samochód
28%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Turystyka
Strzecha Akademicka – chwila wytchnienia w drodze na Śnieżkę
 
Ciekawe miejsca
Tylko dla wytrwałych: Karkonosze w 1 dzień
 
Aktualności
Nie chcą więcej imprezy techno
 
Aktualności
Pełnia w Karkonoszach. Czy komuś przeszkadza księżyc?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group