Niedziela, 26 czerwca
Imieniny: Jana, Pawła
Czytających: 5068
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Postawili na kształcenie zawodowe. To ma przyszłość

Sobota, 25 lutego 2012, 8:20
Aktualizacja: 8:21
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Postawili na kształcenie zawodowe. To ma przyszłość
Fot. Agrafka
Targi pracy i prezentacji zawodowych, które odbyły się w piątek w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej, przyciągnęły tłumy gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całego subregionu jeleniogórskiego. Czterdziestu dwóch wystawców prezentowało zalety swoich placówek oświaty i konkretnych zawodów.

Targi zorganizowano w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. – Projekt realizujemy od ubiegłego roku. Podczas targów prezentowało się 15 szkół ponadgimnazjalnych w postaci techników i zawodówek oraz uczelnie wyższe z Dolnego Śląska. Chcieliśmy pokazać bogatą ofertę szkół przygotowujących do zawodu – powiedziała Maria Kobzdej, koordynatorka subregionu jeleniogórskiego.

Nie zabrakło więc m.in. przedstawicieli z Podoficerskiej szkoły Wojsk Lądowych i Wyższej Szkoły Bankowej z Wrocławia, uczelni wyższych z Wałbrzycha. Prezentowały się wszystkie technika, zawodówki i szkoły wyższe z Jeleniej Góry. Takie zawody jak, fryzjer, kucharz, policjant, czy też rzeźbiarz cieszyły się dużym zainteresowaniem. Nie zabrakło instytucji rynku pracy m.in. Powiatowego Urzędu Pracy.

- Technikum Technologii Drewna wchodzi w skład Rzemiosł Artystycznych. Jest to kierunek dla osób, które wiążą swoją przyszłość zawodową z szeroko rozumianym pojęciem drewna. A co ważne nie trzeba mieć talentu artystycznego, żeby uczyć się meblarstwa, renowacji, bednarstwa, tartacznictwo, czy stolarstwa. Jest ogromne zapotrzebowanie na techników drzewnych, nie tylko w Polsce, ale także za granicą, chociażby do zakładów drzewnych, w których brakuje fachowców. Szkoła ma długą tradycję, od 1905 roku szkoli pracowników. Mamy bardzo bogaty warsztat maszynowy – powiedział Ryszard Dudek, nauczyciel z Technikum Technologii Drewna.

A jak najmłodsi zainteresowani postrzegają współczesne szkolnictwo zawodowe? – Mamy świadomość, że lepiej mieć zawód już po ukończeniu szkoły ponadgimnazjalnej i w ogóle teraz na rynku pracy bardziej szukają fachowców w konkretnych dziedzinach niż osoby po ogólniakach, czy po studiach humanistycznych. Podobają mi się klasy lotnicze i policyjne. To właśnie w tych kierunkach chciałbym kontynuować kształcenie, ale czas pokaże na który się zdecyduję – zauważył Marcin, gimnazjalista.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group