Niedziela, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 10618
Zalogowanych: 44
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Posprzątać miejskie brudy

Sobota, 3 lutego 2007, 0:00
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Posprzątać miejskie brudy
Fot. Krzysztof Knitter
Topniejący śnieg odsłonił to, co starannie kilka dni temu przykrył: najczęściej odpadki i psie łajno. W samym centrum miasta oraz na jego peryferiach.

W szczycie zimowego sezonu turystycznego na reprezentacyjnym trakcie Jeleniej Góry śmieci nie brakuje.
– Porozrzucane papierki, worki, opakowania po chipsach, wyrzucone gumy do żucia, które przyklejają się do butów. No i, za przeproszeniem, psie kupy – wylicza pani Maria z centrum miasta.

Na śródmiejskim trakcie (ponadkilometrowym ciągu ulic Konopnickiej i 1 Maja) jest kilkanaście koszy na śmieci. Mieszkańcom i przybyszom często zdarza się do nich nie trafiać z odpadkami. Nie sprzątają też nieczystości po czworonogach.

– Jak widzą patrol, to na pewno nie śmiecą, ale przecież strażnicy nie mogą być wszędzie o każdej porze dnia i nocy. Mamy tylko 40 funkcjonariuszy – usprawiedliwia się Jacek Winiarski, zastępca komendanta jeleniogórskiej straży miejskiej.
Jeśli stróże miasta natrafią na porozrzucane śmieci, próżno szukać sprawców, z pozoru błahego, wykroczenia. – Za łamanie przepisów o utrzymaniu czystości można zapłacić nawet pięć tysięcy złotych mandatu – usłyszeliśmy w straży miejskiej.

Strażnicy często odbierają telefony od jeleniogórzan, którzy skarżą się na śmiecących sąsiadów. Pytają o dane osoby dzwoniącej, ale ta często pozostaje anonimowa. Sprawdzany jest każdy sygnał. Większość wezwań jest uzasadniona, choć pochodzą one z peryferyjnych dzielnic, a nie z centrum.
Jeśli strażnicy na gorącym uczynku bałaganiarza nie złapią, śledztwa nie przeprowadzają.

Tymczasem za sprzątanie miejskich chodników, zwłaszcza w centrum odpowiedzialne jest Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. – Skoro odgarniają śnieg, mogą także usunąć to, co pod nim jest. Nie robią tego – twierdzi pan Adam z placu Ratuszowego.
Straż miejska nie ma w zwyczaju karać za nieposprzątanie innej jednostki miastu podległej, choć w tym przypadku – raczej powinna. Podobnie jest z nieodgarniętym śniegiem.

Co innego twierdzi samo MPGK. – Sprzątamy, choć przecież nie bałaganimy – potwierdza Michał Kasztelan, prezes przedsiębiorstwa. Zdarza się, że jego pracownicy robią porządki w miejscach, które należą do innych podmiotów.

A ulice jak brudne były tak są. Ten sam scenariusz powtarza się co roku. Jest zimowo i bajecznie, kiedy wszystko przykryje śnieg. Potem znów zaśmiecona rzeczywistość.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Co wolisz: kawę, herbatę czy wodę?

Oddanych
głosów
758
Kawa
39%
Herbata
22%
Woda
30%
Inny napój (np. sok, cola, mleko)
9%
 
Głos ulicy
Lotto – dwa zeta do przodu
 
Warto wiedzieć
Co zostało nam z chłopów pańszczyźnianych?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Aktualności
Uszkodzona sygnalizacja na przejeździe kolejowym
 
Aktualności
Castle Party Bolków – fani zjechali z całej Europy
 
Kultura
W Polsce Czeszka, w Czechach Polka
 
Kultura
Teatry uliczne szalały drugi dzień w strugach deszczu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group