Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 8714
Zalogowanych: 30
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Posłanki PO o polityce senioralnej

Wtorek, 13 lutego 2018, 8:26
Aktualizacja: Piątek, 23 marca 2018, 6:26
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Posłanki PO o polityce senioralnej
Fot. Przemek Kaczałko
W poniedziałek (12.02) w wielu miastach na Dolnym Śląsku odbywały się spotkania parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej z seniorami. Politycy opozycji w ten sposób prezentowali założenia programu „Polska Seniora”. Spotkanie w Jeleniej Górze miało miejsce w Książnicy Karkonoskiej.

Jak zaznaczyły posłanki: Zofia Czernow, Krystyna Szumilas, Ewa Kołodziej i Mirosława Nykiel program jest oparty na trzech filarach. To aktywne, godne i zdrowe życie. Wśród pomysłów posłanek PO są m.in. Rady Seniorów w każdym mieście, całodobowy telefon zaufania dla seniorów Wśród najważniejszych kwestii podnoszonych na spotkaniu było także zwolnienie emerytur z podatków. Pracujący emeryci również mają mieć wynagrodzenie zwolnione z podatku. - Część składki emerytalnej płaciłoby państwo, natomiast każdy odprowadzałby podatek na ubezpieczenie zdrowotne – powiedziała Krystyna Szumilas, była minister edukacji, która zapowiada również „czek opiekuńczy” dla osób pracujących za opiekę medyczną czy pielęgniarską, a dla osób zajmujących się seniorami przez cały czas - „urlop wytchnieniowy”. - Jeżeli ktoś zajmuje się rodzicami wymagającymi stałej opieki, to obowiązki przejmuje państwo, a ta osoba ma czas dla siebie – dodała posłanka PO.

- Państwo polskie musi się zaangażować w pomoc seniorom – podkreśliła Ewa Kołodziej, posłanka z Katowic. - Chcemy wprowadzić stałe monitorowanie zdrowia seniora od 60. roku życia, czyli bezpłatny bilans. Badanie wykonywane byłoby każdego roku, a koszt ma ponosić państwo – zapowiada posłanka, która mówiła też o stałej kontroli rehabilitantów, dostępie do basenów, sal gimnastycznych, a także dla przykutych do łóżka – o dostępie do telemedycyny. - Od dwóch lat obserwujemy zwijanie się geriatrii w Polsce – to przeraża. Geriatria nie weszła do nowej sieci szpitali - mówiła E. Kołodziej.

- Przygotowaliśmy się dobrze do tej debaty – zapewniała Zofia Czernow, posłanka ziemi jeleniogórskiej. Na pytanie o koszt pomysłów zawartych w programie już nie potrafiła odpowiedzieć. - To jest policzone w taki sposób, że jesteśmy przygotowani na pełne wdrożenie wszystkich pomysłów, aby nie oszukiwać społeczeństwa – mówiła Zofia Czernow, nie podając żadnej kwoty.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (118)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group