Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 6921
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: Pościg za tajemniczym konwojem w Kowarach

Wtorek, 21 kwietnia 2015, 7:41
Aktualizacja: 11:25
Autor: Angela
Kowary: Pościg za tajemniczym konwojem w Kowarach
Fot. Organizatorzy
Czołówka amerykańskiej 3. Armii generała Pattona w pościgu za tajemniczym konwojem spod znaku czarnego krzyża zawita 2 maja br. po raz pierwszy do Kowar. Jeden z komponentów rekonstrukcyjnych, tworzących Rajd Arado 2015, przed południem pojawi się przy budynku Urzędu Miejskiego oddając klimat ostatnich dni niemieckiego Schmiedeberg.
Jako pierwsi, około godz. 9.00 do Kowar wjadą żołnierze niemieccy. Kawalkada pojazdów wojskowych w pośpiechu wpadnie na ul. 1 Maja. Zaaferowani żołnierze będą starali się ukryć w okolicznych budynkach dokumenty związane z tajnymi technologiami, w tym opracowywaną w najściślejszym sekrecie bombę atomową – ostatnie narzędzie w rękach narodowych socjalistów, które mogłoby odmienić niekorzystny dla III Rzeszy bieg wojny.

O godz. 9.15 żołnierzy Wehrmachtu zaskoczy czołówka amerykańskiej 3. Armii generała Pattona, która dotrze do Schmiedeberg. Na znak wystrzelonej w niebo racy, ze słynnych samochodów terenowych marki Dodge, wysypie się piechota US Army. Po wymianie ognia z broni czterotaktowej i automatycznej Niemcy złożą broń. Czy do tego czasu uda się im ukryć bezcenne dla następców Adolfa Hitlera dokumenty i plany? Przekonamy się w pierwszą sobotę maja. Po batalistycznej części pokazu przewidziana została prezentacja pojazdów biorących udział w przedsięwzięciu, uzbrojenia oraz umundurowania z czasów II wojny światowej. Całość opatrzona zostanie narracją historyczną, w której nie zabraknie wątków związanych z Kowarami AD 1945.

Plan godzinowy:
Godz. 9.00 – Wjazd kolumny niemieckiej na ul. 1 Maja.
Godz. 9.15 – Wjazd kolumny amerykańskiej na ul. 1 Maja.
Godz. 9.30 – Zakończenie pokazu batalistycznego.
Godz. 9.35-10.00 – Statyczna prezentacja pojazdów, uzbrojenia oraz umundurowania.

Pojazdy historyczne biorące udział w pokazie to: niemiecki samochód ciężarowy steyr, niemiecki samochód ciężarowy mercedes, amerykańskie samochody terenowe dodge, niemiecki samochód terenowy volkswagen kűbelwagen oraz niemiecki motocykl marki BMW R12.

Miasto Kowary jest jednym z przystanków Rajdu Arado, który w dniach: 30.04-3.05 przetoczy się przez dolnośląskie miasta. Szczegółowy plan rajdu znajduje się na stronie: http://arado.pl/rajd/. W długi majowy weekend militarne atrakcje odbędą się w Karpaczu (1.05), Szklarskiej Porębie (01.-02.05), Kamiennej Górze (01.-02.05) i Jeleniej Górze (1-3.05).

Zachęcamy do śledzenia tego niezwykłego historycznego widowiska!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group