Sobota, 27 czerwca
22°C Jelenia Góra
CZYTAJ RÓWNIEŻ
Ciekawe miejsca Otworzyli kolejne tajne przejście w Zamku Czocha. To dopiero początek zmian Edukacja Świadectwa odebrane, czas na wakacje! Aktualności Kurtyna wodna w centrum Jeleniej Góry i w Cieplicach 112 Kolizja na Karola Miarki Inwestycje Wodnik ma pieniądze na odbudowę oczyszczalni Aktualności Szybkie zdjęcia bez wychodzenia z urzędu Kilometry KD Retro wraca na trasę Jelenia Góra – Karpacz Wiadomości z miasta Prezydent Jeleniej Góry z wotum zaufania i absolutorium Edukacja Zmarła Jadwiga Dąbrowska Kryminał Groził śmiercią kobiecie i dzieciom Uzdrowisko Cieplice Nowość w Uzdrowisku Cieplice – kąpiel perełkowa w basenie termalnym Aktualności Wyrobiska Góry Wapiennej skrywają historię sprzed wieków Pogoda Popadało mało, a zniszczenia duże Aktualności Złoto dla KANS! Kuba Smolarek najlepszy w Gdańsku Piłka nożna Karkonosze z nowym trenerem Pogoda Balon nad Jelenią Górą. Tak wygląda pierwszy dzień lata z góry 112 Samochodem w drzewo Sport Ala ogrywa starsze koleżanki Aktualności Setki podpisów Inwestycje Powódź zostawiła ślady. Trwa odbudowa szkoły
reklamy

Porządzą i podzielą

Audio

Czytaj na głos

Autor: TEJO 2 min czytania

Najwięcej Miłosz Sajnog – najmniej Tomasz Rola. Jakie poparcie zyskali poszczególni kandydaci w wyborach na prezydenta miasta? Kto zasiądzie w ławach rajców?

reklamy

Na zwycięzcę pierwszej tury Miłosza Sajnoga ze Wspólnego Miasta głosowało 9757 jeleniogórzan. Marka Obrębalskiego z Platformy Obywatelskiej poparło 7878 wyborców. Józef Kusiak przekonał do swojego programu 5666 mieszkańców miasta.

Dalsze pozycje zajęli: Ireneusz Łojek z Prawa i Sprawiedliwości (2731), kandydat niezależny Eugeniusz Piotrowski (2197), Roman Kwaśnicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego (684), Ryszard Gronowski z Samoobrony (323) oraz Tomasz Rola z Ligi Rodzin Polskich (299).

26 listopada w drugiej turze wyborów zmierzą się Marek Obrębalski (PO) oraz Miłosz Sajnog (WM) – w alfabetycznej kolejności nazwisk.

PO górą
Jak już wspominaliśmy, wybory do rady miasta wygrała Platforma Obywatelska. Jej klub będzie liczył siedmiu radnych. W ławach rajców PO zasiądą: Zbigniew Sawicki, Wiesław Tomera, Piotr Miedziński. Marek Obrębalski, Krzysztof Czerkasow, Jerzy Łużniak oraz Hubert Papaj.

Po pięć mandatów przypadło Wspólnemu Miastu oraz Lewicy i Demokratom. Po lewej stronie zasiądą: Józef Kusiak, Józef Sarzyński, Jerzy Pleskot, Zbigniew Ładziński oraz Cezariusz Wiklik, który zyskał poparcie w 4. okręgu wyborczym (Cieplice), choć startował z ostatniego, 12. miejsca.

Po przeciwnej stronie miejsca w sali rajców zajmą radni Wspólnego Miasta: Danuta Wójcik, Janusz Lindner, Bożena Wachowicz-Makieła, Anna Ragiel oraz Miłosz Sajnog.

Prawo i Sprawiedliwość reprezentować będą Józef Zabrzański, Ireneusz ŁojekrnWojciech Leszczyk oraz Krzysztof Mróz.

Zofia Czernow, była prezydent miasta i była przewodnicząca rady miejskiej, dostała się do rady z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Nasz Dom. Wprowadził on także do rady Dorotę Dobek.

Kto złoży mandat?
Powyższa lista na pewno ulegnie zmianie, ponieważ dwóch rajców – Marek Obrębalski i Miłosz Sajnog – wystartuje, jak wspominaliśmy, w drugiej turze wyborów prezydenckich. Zwycięzca będzie musiał złożyć mandat radnego, a jego miejsce zajmie następny kandydat, który w tym samym okręgu otrzymał największą liczbę głosów.

Łużniak szefem rady?
Pojawiają się już pierwsze spekulacje o tym, kto zostanie przewodniczącym rady miejskiej. Tradycyjnie jest to przedstawiciel zwycięskiego ugrupowania. Spore doświadczenie samorządowe ma Jerzy Łużniak, dla którego będzie już to trzecia kadencja w radzie. W poprzedniej (startował z Komitetu Jeleniogórzenie z Zofią Czernow) sprawował funkcję przewodniczącego komisji gospodarki komunalnej.

Wiceprzewodniczący zostaną wybrani zapewne spośród rajców Wspólnego Miasta oraz Lewicy i Demokratów. W kuluarach mówi się o Annie Ragiel ze Wspólnego Miasta (w poprzedniej kadencji była radną Sojuszu Lewicy Demokratycznej) oraz o Józefie Kusiaku, Józefie Sarzyńskim i Jerzym Pleskocie z SLD (ustępującym prezydencie i zastępcy prezydenta i byłym przewodniczącym rady miejskiej Jeleniej Góry).

Trudno ocenić, czy rajcy poradzą sobie szybko z wyborem. Na początku poprzedniej kadencji było z tym sporo kłopotu. Przewodniczącą rady chciała zostać Grażyna Malczuk, ale nie została wybrana. Dopiero po kilku głosowaniach szefem rajców został Jerzy Pleskot.

Osoby w artykule

Profile osób publicznych powiązanych z tym tekstem.

reklamy

Ogłoszenia

Zobacz więcej ogłoszeń Więcej
Praca na dachu Firma o ugruntowanej pozycji na rynku zatrudni dekarza z doświadczeniem. Praca na stałe, gwarancja zatrudnienia przez cały rok. Umowa o pracę. Tylko … Handlowiec z Niemieckim Firma schody Gaździcki poszukuje osobę na stanowisko przedstawiciel Handlowy do obsługi klientów na terenie Niemiec, więcej informacji ; rekrutacj… Kosmetolog K/M w 5* hotelu (możliwe zakwaterowanie) Platinum Mountain Hotel & SPA to ekskluzywny Resort położony w malowniczej, górskiej miejscowości - Szklarskiej Porębie. Na kompleks składa się luksu… Kucharz bankietowy w 5* resorcie Platinum Mountain Hotel & SPA to ekskluzywny Resort położony w malowniczej, górskiej miejscowości - Szklarskiej Porębie. Na kompleks składa się luksu… KSIĘGOWA / KSIĘGOWY Spółka ENERGOBEST z siedzibą w Jeleniej Górze zatrudni na stanowisko: Księgowa / Księgowy z doświadczeniem oraz znajomością programu Comarch Optima.…
reklamy

Skomentuj

Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Nie ma jeszcze komentarzy.

reklamy
TikTokowa Jelonka