Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 4433
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Porządzą i podzielą

Poniedziałek, 13 listopada 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 13 listopada 2006, 23:37
Autor: TEJO
Najwięcej Miłosz Sajnog – najmniej Tomasz Rola. Jakie poparcie zyskali poszczególni kandydaci w wyborach na prezydenta miasta? Kto zasiądzie w ławach rajców?

Na zwycięzcę pierwszej tury Miłosza Sajnoga ze Wspólnego Miasta głosowało 9757 jeleniogórzan. Marka Obrębalskiego z Platformy Obywatelskiej poparło 7878 wyborców. Józef Kusiak przekonał do swojego programu 5666 mieszkańców miasta.

Dalsze pozycje zajęli: Ireneusz Łojek z Prawa i Sprawiedliwości (2731), kandydat niezależny Eugeniusz Piotrowski (2197), Roman Kwaśnicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego (684), Ryszard Gronowski z Samoobrony (323) oraz Tomasz Rola z Ligi Rodzin Polskich (299).

26 listopada w drugiej turze wyborów zmierzą się Marek Obrębalski (PO) oraz Miłosz Sajnog (WM) – w alfabetycznej kolejności nazwisk.

<b> PO górą </b>
Jak już wspominaliśmy, wybory do rady miasta wygrała Platforma Obywatelska. Jej klub będzie liczył siedmiu radnych. W ławach rajców PO zasiądą: Zbigniew Sawicki, Wiesław Tomera, Piotr Miedziński. Marek Obrębalski, Krzysztof Czerkasow, Jerzy Łużniak oraz Hubert Papaj.

Po pięć mandatów przypadło Wspólnemu Miastu oraz Lewicy i Demokratom.
Po lewej stronie zasiądą: Józef Kusiak, Józef Sarzyński, Jerzy Pleskot, Zbigniew Ładziński oraz Cezariusz Wiklik, który zyskał poparcie w 4. okręgu wyborczym (Cieplice), choć startował z ostatniego, 12. miejsca.

Po przeciwnej stronie miejsca w sali rajców zajmą radni Wspólnego Miasta: Danuta Wójcik, Janusz Lindner, Bożena Wachowicz-Makieła, Anna Ragiel oraz Miłosz Sajnog.

Prawo i Sprawiedliwość reprezentować będą Józef Zabrzański, Ireneusz Łojek
Wojciech Leszczyk oraz Krzysztof Mróz.

Zofia Czernow, była prezydent miasta i była przewodnicząca rady miejskiej, dostała się do rady z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Nasz Dom. Wprowadził on także do rady Dorotę Dobek.

<b> Kto złoży mandat? </b>
Powyższa lista na pewno ulegnie zmianie, ponieważ dwóch rajców – Marek Obrębalski i Miłosz Sajnog – wystartuje, jak wspominaliśmy, w drugiej turze wyborów prezydenckich. Zwycięzca będzie musiał złożyć mandat radnego, a jego miejsce zajmie następny kandydat, który w tym samym okręgu otrzymał największą liczbę głosów.

<b> Łużniak szefem rady? </b>
Pojawiają się już pierwsze spekulacje o tym, kto zostanie przewodniczącym rady miejskiej. Tradycyjnie jest to przedstawiciel zwycięskiego ugrupowania. Spore doświadczenie samorządowe ma Jerzy Łużniak, dla którego będzie już to trzecia kadencja w radzie. W poprzedniej (startował z Komitetu Jeleniogórzenie z Zofią Czernow) sprawował funkcję przewodniczącego komisji gospodarki komunalnej.

Wiceprzewodniczący zostaną wybrani zapewne spośród rajców Wspólnego Miasta oraz Lewicy i Demokratów. W kuluarach mówi się o Annie Ragiel ze Wspólnego Miasta (w poprzedniej kadencji była radną Sojuszu Lewicy Demokratycznej) oraz o Józefie Kusiaku, Józefie Sarzyńskim i Jerzym Pleskocie z SLD (ustępującym prezydencie i zastępcy prezydenta i byłym przewodniczącym rady miejskiej Jeleniej Góry).

Trudno ocenić, czy rajcy poradzą sobie szybko z wyborem. Na początku poprzedniej kadencji było z tym sporo kłopotu. Przewodniczącą rady chciała zostać Grażyna Malczuk, ale nie została wybrana. Dopiero po kilku głosowaniach szefem rajców został Jerzy Pleskot.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (50)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
437
Nigdy
19%
Rzadko
41%
Czasami
27%
Często
14%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group