Czwartek, 29 lutego
Imieniny: Lutosława, Romana
Czytających: 11889
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Porządki (prawne) na jeleniogórskich cmentarzach

Wtorek, 28 maja 2013, 8:27
Aktualizacja: Środa, 29 maja 2013, 7:51
Autor: mea
Jelenia Góra: Porządki (prawne) na jeleniogórskich cmentarzach
Fot. mea
– Dziesięć lat temu pracownik cmentarza montował nam ogrodzenie wokół grobu, a teraz okazuje się, że jest ono niezgodne z regulaminem i musimy je usunąć – zadzwoniła do nas oburzona Czytelniczka. Kierownik cmentarzy komunalnych w Jeleniej Górze Mirosław Machalski poinformował, że wiele ogrodzeń, nasadzeń, ławek czy krawężników jest niebezpieczna, a także niezgoda z regulaminem i trzeba to uporządkować.

Na nowym cmentarzu pojawiły się kartki przy nagrobkach z prośbą o zgłoszenie się do siedziby cmentarzy komunalnych przy ul. Sudeckiej 44 ponieważ został naruszony regulamin cmentarza.

– Zamieściliśmy już 150 takich informacji i wiele osób (około 30 proc.) zgłosiło się już do nas i obiecało usunąć zagrażające innym elementy. Według regulaminu między nagrobkami musi być minimum 0,5 m przestrzeni, by rodziny zmarłych i pracownicy cmentarza mogli swobodnie poruszać się. Tymczasem wiele z nasadzeń tarasuje przejścia. Również na przejściach ustawiane są ławki. Kolejnym problemem są zbyt wysokie ogrodzenia np. 0,5 metrowe, których słupki na dodatek mają ostre zakończenia. Krzywo ułożona kostka, czy też zbyt wysokie krawężniki też są niebezpieczne - powiedział Mirosław Machalski.

Jak poinformował pracownik cmentarza, dozwolone są np. ogrodzenia drewniane, a nawet kamienne, ale nie wyższe niż 15 cm. Jednak tu zawsze wymagana jest konsultacja z pracownikami cmentarza, którzy dopilnują aby takie grodzenie nie stanowiło zagrożenia dla osób przechodzących ścieżkami między grobami.

- Regulamin jest ten sam od dawna. Ponieważ mieliśmy zgłoszenia, że jest niebezpiecznie, a w wielu miejscach po prostu nie da się przejść, postanowiliśmy to uporządkować. Postawione na ścieżkach ogrodzenia, ławki, krawężniki, kostki brukowe czy drzewa i krzewy są szczególnie niebezpieczne w przy dojściu do grobu w trakcie uroczystości pogrzebowej. Tym bardziej, że powstaje wiele nowych grobów i rodziny zmarłych popełniają wciąż te same błędy, często po prostu z niewiedzy. Byłem świadkiem sytuacji, gdzie pani stawiała dwumetrowe ogrodzenie pomnika i musiałem niestety wzywać straż miejską, by uświadomić, że tak nie wolno. Mieliśmy też zgłoszenia, że ktoś podarł sobie spodnie o metalowe ogrodzenie lub też potknął się na źle wyprofilowanych ścieżkach – dodał Mirosław Machalski.

Regulamin dostępny jest w biurze cmentarzy komunalnych przy ul. Sudeckiej 44, na tzw. na starym cmentarzu oraz na innych cmentarzach komunalnych. Od wywieszenia informacji właściciele nagrobka mają ok. miesiąc na zgłoszenie się do biura cmentarzy komunalnych. Po tym czasie zostanie wysłane pisma ze szczegółową informacją, co należy poprawić lub usunąć. W ostateczności problem zostanie usunięty przez pracowników cmentarza, a kosztami będzie obciążony właściciel nagrobka. – Nie mieliśmy jednak do tej pory sytuacji, by ktoś nie zgodził się na dokonanie poprawek – podkreślał kierownik.

Warto zaznaczyć, że wszelkie prace wykonywane na własną rękę, np. położenie kostki brukowej, ustawienie ławki, czy ogrodzenia, należy zgłosić wcześniej do zarządcy cmentarza. Ponadto w zimie każdy powinien odśnieżać ścieżki wokół grobu którym się opiekuje, by nikt się nie poślizgnął.

Na problem zgłoszony przez naszą Czytelniczkę kierownik odpowiedział: - Gdybym dowiedział się, że obecnie któryś z pracowników cmentarza dokonał na własną rękę np. montażu ogrodzenia niezgodnego z regulaminem i pobrał za to pieniądze, od razu zostałoby przeprowadzone postępowanie wyjaśniające a po udowodnieniu faktu - postępowanie dyscyplinarne. Nie miałem jednak takich zgłoszeń. Trudno mi odnieść się do sytuacji sprzed 10 lat, gdyż wtedy jeszcze tu nie pracowałem – dodał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (52)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
2218
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
8%
Konfederacje
11%
Lewice
8%
PiS
25%
PO
34%
Trzecią drogę
8%
Innych
7%
 
Głos ulicy
Czy popieramy protesty rolników?
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Pierwsze zdjęcie zrobiłem poczciwą Smieną
 
Aktualności
Na razie szaro, może będzie kolorowo
 
112
Wypiła pół whisky i wsiadła za kółko
 
Turystyka
Kluski karkonoskie za 43 zł
 
Aktualności
Nowy dyrektor Książnicy Karkonoskiej
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group