Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 5987
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Porządki (prawne) na jeleniogórskich cmentarzach

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 28 maja 2013, 8:27
Aktualizacja: Środa, 29 maja 2013, 7:51
Autor: mea
Fot. mea
– Dziesięć lat temu pracownik cmentarza montował nam ogrodzenie wokół grobu, a teraz okazuje się, że jest ono niezgodne z regulaminem i musimy je usunąć – zadzwoniła do nas oburzona Czytelniczka. Kierownik cmentarzy komunalnych w Jeleniej Górze Mirosław Machalski poinformował, że wiele ogrodzeń, nasadzeń, ławek czy krawężników jest niebezpieczna, a także niezgoda z regulaminem i trzeba to uporządkować.

Na nowym cmentarzu pojawiły się kartki przy nagrobkach z prośbą o zgłoszenie się do siedziby cmentarzy komunalnych przy ul. Sudeckiej 44 ponieważ został naruszony regulamin cmentarza.

– Zamieściliśmy już 150 takich informacji i wiele osób (około 30 proc.) zgłosiło się już do nas i obiecało usunąć zagrażające innym elementy. Według regulaminu między nagrobkami musi być minimum 0,5 m przestrzeni, by rodziny zmarłych i pracownicy cmentarza mogli swobodnie poruszać się. Tymczasem wiele z nasadzeń tarasuje przejścia. Również na przejściach ustawiane są ławki. Kolejnym problemem są zbyt wysokie ogrodzenia np. 0,5 metrowe, których słupki na dodatek mają ostre zakończenia. Krzywo ułożona kostka, czy też zbyt wysokie krawężniki też są niebezpieczne - powiedział Mirosław Machalski.

Jak poinformował pracownik cmentarza, dozwolone są np. ogrodzenia drewniane, a nawet kamienne, ale nie wyższe niż 15 cm. Jednak tu zawsze wymagana jest konsultacja z pracownikami cmentarza, którzy dopilnują aby takie grodzenie nie stanowiło zagrożenia dla osób przechodzących ścieżkami między grobami.

- Regulamin jest ten sam od dawna. Ponieważ mieliśmy zgłoszenia, że jest niebezpiecznie, a w wielu miejscach po prostu nie da się przejść, postanowiliśmy to uporządkować. Postawione na ścieżkach ogrodzenia, ławki, krawężniki, kostki brukowe czy drzewa i krzewy są szczególnie niebezpieczne w przy dojściu do grobu w trakcie uroczystości pogrzebowej. Tym bardziej, że powstaje wiele nowych grobów i rodziny zmarłych popełniają wciąż te same błędy, często po prostu z niewiedzy. Byłem świadkiem sytuacji, gdzie pani stawiała dwumetrowe ogrodzenie pomnika i musiałem niestety wzywać straż miejską, by uświadomić, że tak nie wolno. Mieliśmy też zgłoszenia, że ktoś podarł sobie spodnie o metalowe ogrodzenie lub też potknął się na źle wyprofilowanych ścieżkach – dodał Mirosław Machalski.

Regulamin dostępny jest w biurze cmentarzy komunalnych przy ul. Sudeckiej 44, na tzw. na starym cmentarzu oraz na innych cmentarzach komunalnych. Od wywieszenia informacji właściciele nagrobka mają ok. miesiąc na zgłoszenie się do biura cmentarzy komunalnych. Po tym czasie zostanie wysłane pisma ze szczegółową informacją, co należy poprawić lub usunąć. W ostateczności problem zostanie usunięty przez pracowników cmentarza, a kosztami będzie obciążony właściciel nagrobka. – Nie mieliśmy jednak do tej pory sytuacji, by ktoś nie zgodził się na dokonanie poprawek – podkreślał kierownik.

Warto zaznaczyć, że wszelkie prace wykonywane na własną rękę, np. położenie kostki brukowej, ustawienie ławki, czy ogrodzenia, należy zgłosić wcześniej do zarządcy cmentarza. Ponadto w zimie każdy powinien odśnieżać ścieżki wokół grobu którym się opiekuje, by nikt się nie poślizgnął.

Na problem zgłoszony przez naszą Czytelniczkę kierownik odpowiedział: - Gdybym dowiedział się, że obecnie któryś z pracowników cmentarza dokonał na własną rękę np. montażu ogrodzenia niezgodnego z regulaminem i pobrał za to pieniądze, od razu zostałoby przeprowadzone postępowanie wyjaśniające a po udowodnieniu faktu - postępowanie dyscyplinarne. Nie miałem jednak takich zgłoszeń. Trudno mi odnieść się do sytuacji sprzed 10 lat, gdyż wtedy jeszcze tu nie pracowałem – dodał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (52) Dodaj komentarz

~18 sqandal 28-05-2013 9:06
... do tej < oburzonej pani> , pracownik cmentarza nie jest administratorem , czyli ano ogrodził grób jako fuche i niezgodnie z regulaminem i nie rozumiem do kogo te pretensje a zresztą kto to widział zeby ogradzac ogrodzeniami groby toż to raz ze nieestetyczne dwa takie , gburostwo i pycha tej pani co ogrodziła grób. Co też te ludzie już nie wymyśla i tu racje ma zarząd cmentarza polikwidować wszelkie ogrodzenia i ławki to nie jest park !
~J-23 28-05-2013 9:14
Bardzo dobrze zlikwidowac wszystkie plotki ,lancuchy to jest chore.Kto na to zezwala.
~o ho ho 28-05-2013 9:34
Brawo administracja cmentarza !!! polikwidować te wszystkie płoty wkoło grobów bo cmentarz to nie ogródki działkowe , nastawiają tych szpiczastych barierek łańcuchów ci wszyscy ludzie bez wyobrażni nie długo to zaczną jeszcze ogradzać groby DRUTEM KOLCZASTYM
~o ho ho 28-05-2013 9:37
PYTANIE . w jakim celu ludzie ogradzają groby płotami , łańcuchami i barierkami ??? proszę o odpowiedzi
~a-a 28-05-2013 9:42
może warto zabrać się do roboty i zrobić porządki na Nowym Cmentarzu powycinać chaszcze i chwasty przy tych grobach do których nikt nie przychodzi które latem osiągają wysokość około 2 metrów. Mówienie że administratorowi nie wolno jest tylko dziwnym wytłumaczeniem bo jeżeli jest grób z napisem N/N to kto powiniem się nim zająć . Wstyd że tak zapuszczony jest nowy cmentarz widać że od lat nie ma tam dobrego gospodarza.
~Rico 28-05-2013 9:59
Hmm ! rzeczywiście moja żona raz podarła sobie spodnie zahaczając dolną częścią nogawki o ostre zakończenie słupków takiego właśnie płotku w czasie przechodzenia między nagrobkami.A co byłoby jakby na taki element przewrócił się człowiek ?
~NJj 28-05-2013 10:12
Bardzo słuszne działanie! Te wystajace ostre "dzioby" są niebezpieczne. Dojscie do niekturych, a raczej do większości grobów jest b. utrudnione. Wypalanie takich ilosci świec, tez jest idiotyzmem.Lepiej wspomóc potrzebujacych. Ale do kogo ta mowa:)
~jaś ekolok 28-05-2013 10:14
Niech zarząd cmentarza najpierw przyglądnie się metodzie chowania na działce z urnami. To co realizują firmy pogrzebowe (bo to oni kopią dziury) to wygląda jakby Tatarzy grasowali. Groby wiją się w prawo i w lewo, niektóre wprost na ścieżce, zupełny brak przejścia w pewnym miejscu. I nie robią tego sami klienci, a wpuszczane przez was firmy. Tak więc dajcie przykład, choć nie wiem jak sobie wyobrażacie zrobienie porządku. Wymaga to zbiorowej ekshumacji. Ale cierpcie skoro nie chciało się dopilnować porządku we właściwym momencie.
~pomocy 28-05-2013 10:24
Dlaczego nikt nie dba o bezpieczenstwo na dziurawych drogach,czy to insza inszosc?
~pogrzebacz 28-05-2013 10:29
za porządek z grobami odpowiada zarządca , zarządca wyznacza groby, zarzadca wyznacza linie pochówków. na nowym cmentarzu zarzadca stracił połowę miejsc grzebalnych poprzez własne lenistwo. należało groby układać do siebie krzyzami , wowczas byłby swobodny dojazd do każdego grobu, a w efekcie pola grzebalne "przyjęłyby o 50% więcej zmarłych . nowy zarządca wprowadził , o czym nikt nie pisze , likwidację pojemników na odpady , zastępując je tablicami z zakazem wysypu. pojemniki ustawił obok biurowca i kaplicy , tam gdzie widać , gratulujemy pomysłu , oby do świat , kiedy sprzątać będzie wszędzie
~vg 28-05-2013 10:31
Ciekawe kiedy zrobią w końcu taki porządek na cmentarzu w Cieplicach te ogrodzenia, Ludzie przecież to nie są ogródki !
~z igły widły 28-05-2013 10:33
Niech gospodarze cmentarzy zabiorą się lepiej za utrzymanie cmentarzy, bo większość wygląda jak łąki kwietne (rzadko koszone trawniki, żywopłoty, drzewa, krzewy - te które nasadzał gospodarz cmentarza). Częściowo chore przepisy...nie dość, że płaci się za miejsce to potrzebne jeszcze pozwolenie na postawienie ławki (odpłatnie), a czy nie można od razu po lu ludzku powiedzieć ławki proszę ustawiać w jednej linii (wskazać stronę). Kiedyś chowano równo w linii, a teraz alejki wyglądają jakby ktoś kopał po pijaku, gdzie tu jest zarządca??
~psps 28-05-2013 10:35
No i jeszcze trzeba usunąc drzewa zasadzone w taki sposób że korzenie niszcza nagrobki i je podnoszą.
~Rico 28-05-2013 10:48
Byłem w tym roku na pogrzebie na nowym cmentarzu i byłem zszokowany jak wygląda nowa kaplica od frontu jeżeli chodzi o stan drewnianych elementów.Kompletna deprecjacja !Panowie odpowiedzialni za taki stan rzeczy : drewno jest takim materiałem który wytrzymuje na budynkach nawet kilkaset lat .Ile lat minęło od ukończenia tej inwestycji za nasze czyli wszystkich pieniądze ???????
~danka1 28-05-2013 10:58
przestańcie narzekać i marudzić - porządek musi być a płotki sobie w swoim ogródku robić są miejsca że nie można przejść- tyle zagród i zapór, toż w końcu to cmentarz!!!
~pikuś 28-05-2013 11:05
Nie jestem fanem pastuchowskich (USraelickich) pomysłów, ale uważam, że ich pomysł na wygląd cmentarzy jest warty przemyślenia. Po co Nieboszczykowi marmury, granity, płoty i inne udogodnienia? Nie wystarczy tablica z Symbolem, datami, imieniem i nazwiskiem? Plastikowe "trumny" zabezpieczaja przed osiadaniem ziemi. Wokół zielona trawka łatwa do skoszenia ... Takiego cmentarza nie trzeba się bać :-) ... Kochamy lochy, katakumby, tajemnice i pośmiertną rzeczywistość. Naprawdę, zmarłym jest wszystko jedno ...
Piipi Jelonkowa 28-05-2013 11:49
..do - [~Pikus ] .. chyba nie ! .. bo straszenie Duchow jest dowodem .. na ich niezadowolenie ! ..*brrrrrrrrrrrr
~HAHAHA 28-05-2013 12:13
"Dziesięć lat temu pracownik cmentarza montował nam ogrodzenie wokół grobu, a teraz okazuje się, że jest ono niezgodne z regulaminem i musimy je usunąć" - należy wskazać pracownika/pracowników robiących fuchy w czasie pracy i dyscyplinarnie ich wyrzucić! Ile jeszcze osób korzystało z usług fachowców MPGK i zostało oszukanych?
~ 28-05-2013 12:42
w końcu ktoś się wziął za ten bur...
~ 28-05-2013 12:53
kiedy Pan Kierownik cmentarza postawi pojemniki oddzielne na szkło ze zniczy, oddzielne na plastikowe znicze i wkłady, oddzielne na pozostałe śmieci. ??Cmentarza segregacja nie dotyczy?? przecież tam to dopiero jest ugór śmieciowy.
~po co? 28-05-2013 14:02
Obecnie cmentarze,to kwiaciarnie.Nie pamietam,zeby kiedys tak strojono groby. Wystarczy jeden kwiatek jezeli ktos chce . A znicze, to dopiero smietnisko. Dziwicie sie panstwo, ze nie nadazaja tych smieci wywozic,a podobno wywoz jednego kontenera to 700 zl. Bywa tak, ze za zycia zmarlego psioczono, a teraz grob stroja w kwiaty.A z ogrodzeniem ,to mialam problem z sasiadem,ktory wbil paliki przy nagrobku meza tak blisko, ze nie moge posprzatac.
~oburzona 28-05-2013 14:20
"Ponadto w zimie każdy powinien odśnieżać ścieżki wokół grobu którym się opiekuje, by nikt się nie poślizgnął." No to chyba jakiś żart, to należy do zarządcy a nie do nas.
~$$$ 28-05-2013 14:24
do12:53 Ty u siebie nie umiesz segregować śmieci a chcesz na cmentarzu ,może jeszcze dojdzie że nieboszczyk będzie segregować .Powinien stać jeden pojemnik przy wejściu wtedy działkowicze cmentarni nie uprawialiby ziemi przy grobach .Zobacz co hoło.ta wrzuca do pojemników a póżniej napisz coś mądrego
~wlasciciel. 28-05-2013 14:32
...wlasciciel nagrobka... to kto? rodzina zmarlego, czy sam zmarly jest wlascicelem ?
~ 28-05-2013 15:15
Właściciel nagrobka to ten który za niego zapłacił, ma umowę i dowód zakupu, to takie trudne?
~Dlaczego 28-05-2013 15:42
Wielcy porządkowi, a z toalety po południu i wieczorom skorzystać nie można, Trzeba sikać pod drzewkiem? Co będzie jak przydarzy się coś grubszego?
~do pikus 28-05-2013 15:48
najmadrzejszy wpis należy do Pana Pikusia,uwazam podobnie,po co stawiac takie postumenty,czy nie ladniej i estetyczniej wyglądałby właśnie taki cmentarz tylko z tablicą nagrobkową,na co komu te wszystkie płotki murki ogrodzenia!!!!
~Ryszard 28-05-2013 16:32
Właśnie tak jak jest w innych krajach usa anglia irlandia poprostu tam są cmentarze gdzie w dowolne miejsce można dojść bez płotów bram i różnych zabezpieczeń poprostu miejsce wiecznego spoczynku najbliższych u nas pośmiertnie nie mają spokoju
~adus132 28-05-2013 16:58
ciekawe czy pan kierownik codziennie w zimie lata i odśnieża swoje groby???? jaki kraj takie regulaminy... paranoja
~alexpand52 28-05-2013 17:10
Dopiero będzie horror jak sie okaże że połowa grobów jest nie zgodna z prawem.
~~~fanka~~ 28-05-2013 17:37
Ja też uważam podobnie,po co stawiać płotki,łancuchy ,kostki wokól grobów,płacimy za miejsce na cmentarzu,jestem ciekawa ile płacą Ci od płotów,łańcuchow,krzewów itp.taki regulamin powinno też się wprowadzić na starym cmentarzu,tam to juz jest sodoma i gomora!!!!
~emerytka 28-05-2013 19:19
Bardzo się cieszę,że nareszcie ktoś to zauważył,że trudno nieraz przejść do grobu,bo wszystko wkoło ogrodzone.Nie rozumiem po co komu te bariery.Ile razy rozerwałam sobie spódnicę o sterczące słupki.A już jak się idzie z dzieckiem to trzeba takiego napięcia.Bardzo się cieszę,że będzie to zabronione.Ja też mam bliskich na cmentarzu,dbam o groby,porządkuję,stawiam kwiaty,ale nie przyszłoby mi do głowy stawianie płotków,łańcuchów i Bóg wie jeszcze czego.Myślę,że śp.ZMARLI podzielili by moje zdanie.
~T5 28-05-2013 19:48
na starym cmentarzu też jestem za tym aby zlikwidować ogrodzenia. są takie miejsca że ogrodzono sporo metrów. ciekawe czy za to płacą. Panie Kierowniku jeżeli ludzie nie mają wykupionych pustych hektarów proponuje pochować inne osoby.jak można zająć 5 miejsc mając jeden grób.do 17.10 ale TY jesteś pusty(a)
~ 28-05-2013 19:50
Pracuję u kamieniarza, nie raz potykamy się o te durne płotki, często niosąc ciężkie elementy nagrobków, nie wspominając już po poharatanych palcach, jak idziesz z nakrywą 100 kg i uderzasz dłonią w metalowy słupek.
~alive 28-05-2013 19:57
Ludzie dajcie sobie spokój z tym grodzeniem,IM już żadne odgradzanie nie pomoże.
~T5 28-05-2013 20:02
USUWAĆ OGRODZENIA NA KOSZT OSOBY KTÓRA WYKUPIŁA MIEJSCE.
~ 28-05-2013 20:12
do robiacych ogrodzenia: wy lepiej na msze gregorianska dajcie za zmarlego a nie na ogrodzenie!
~ 28-05-2013 20:23
Obudzili się! I tak nie da się odtworzyć pięknego założenia architektonicznego cmentarza, jakie było dziełem poprzednich gospodarzy! Zdewastowane dróżli i ścieżki, jeden wielki bałagan w rozmieszczaniu grobów! Musztarda po obiedzie!
Piipi Jelonkowa 28-05-2013 20:24
..do - [~Aliva] .. masz racje ! .. ogrodzenie jest robione dla zywych,ktorzy maja zdolnosc patrzenia .. ale zapomninaja,ze NAJwazniejsze jest niewidoczne dla oczu !!!
~@ 28-05-2013 20:30
Na polskich cmentarzach trwa festiwal przepychu i tandety. A Ojciec Święty namawia do ubóstwa i pokory...
~ 28-05-2013 20:54
na ''starym cmentarzu'' tzw. zabytkowe ogrodzenia -pozostałość po Niemcach ,-dziwnie zaginęły bramki do parceli podczas zimy ,nikt się tym nie zainteresował,a zginęło ich sporo w dwóch alejach policzyłam ok 14.Dziwna sprawa,cmentarz z wysokim murem,bramą zamykaną,stało 100 lat nie ,wytrzymało ''ochrony'' administratora,wstyd!!!
~ 28-05-2013 21:02
Gdy czarne papierowe buty rano już ubiore to stara zyska pewność ,że mi szychta wisi kalafiorem...
~ed 28-05-2013 21:21
ja też jestem za likwidacją płotów i nagrobków. tak samo zlikwidujmy pomniki na Powązkach, Rakowickim, no i pozwólmy Ukraińcom na to samo na Łyczakowskim. Byłem to wiem że przejść sie nie da, co kawałek jakiś kamień. Po co np takiej Konopnickiej ten pomnik? Lepiej trawkę posiać i kosiarą ją co dwa tygodnie. Oczywiście przez zarządcę. A na poważnie (dla tych co nie zrozumieli ironii) - słyszeli co to tradycja? czy znają świat tylko z amerykańskich filmów?
~peonia 28-05-2013 21:38
A kiedy na cmentarzu i okołocmentarnych parkingach pokażą sie ŚWIECĄCE latarnie? Kiedy przestaniemy wywracać się potykając o dziury w ścieżkach? Kiedy przestaniemy, przy odrobinie deszczu, brodzić po kostki w błocie i kałużach??? Może niech porządki zarząd cmentarza rozpocznie od siebie...
~Night Hawk 28-05-2013 21:39
Całkowicie się z tobą zgadzam ED. Najlepiej w ogóle zlikwidować cmentarze, przecież pamięć o zmarłych jest taka nienowoczesna. Wydaje się wszystkim, że będą żyli wiecznie. Mylicie się, i to bardzo, bo nie znacie dnia i godziny.
Piipi Jelonkowa 28-05-2013 22:30
..do - [~Night Hawk ] ~OJEJ ! .. ale my mamy jeszcze .. minuty i sekunty ! .. i hieny cmentarne ! /..patrz post z godz.21:39 /
~ 28-05-2013 22:31
Odśnieżać ścieżki wokół grobu... i co z tym śniegiem potem zrobić? Wynosić w reklamówkach? Mam jechać dwoma autobusami na cmentarz za każdym razem gdy napada śnieg i tylko po to aby go usunąć a potem dwoma autobusami z powrotem? To nie ścieżki są śliskie a raczej niektóre nagrobki i tu przydałyby się zmiany.
~low 28-05-2013 23:04
Dokladnie, nasadzą tych drzewek i krzaków że nie można dojsć do grobu, tak robią zwykle ci z pierwszego rzędu od aleji bo co ich obchodzą inni. Ważne że im jest dobrze a na zwracanie uwagi nie reagują
~@ pipa 28-05-2013 23:24
Wyzwól mój umysł od niekończącego brnięcia w szczegóły i daj mi skrzydeł, bym w lot przechodziła do rzeczy.
~x 29-05-2013 9:39
Nie o tym cmentarzu, bo nie wiem jak tu jest, ale na terenie powiatu zadbajcie o czystość WC robactwo, odchody na desce. czy tego nikt nie kontroluje? czy trzeba narzucać z góry kontrole publicznych wc/latryn? Tak nawiasem mówiąc to największe zagrożenie sanitarno- higieniczne
~no tak 23-06-2013 16:41
Racje przyznaję, patrząc na nowy cmentarz w Cieplicach aż ręce opadają. "PANOWIE" siedzą często w kaplicy popijając piwko i czekając aż ktoś przyjdzie i zapłaci aby było skoszone.Nie piszę tego bez podstaw!!Trawa rośnie a oni leniwieją .Rozumiem że obejście wokół pomnika ma wykosić rodzina lub zainteresowani zmarłym ale ile to obejście ma mieć metrów?I nie oszukujmy się przecież koszenie trawy na terenie wolnym od pochówku nie odbywa się codziennie,mają maszyny do tego.Może ktoś w końcu ich rozliczy z godzin pracy ?
~Gosc 17-10-2013 23:36
Najgorsze jest to, ze administracja cmentarza nie widzi dewastacjii cmentarza przez umieszczanie innych grobow w alejkach. Ten piekny stary cmentarz zatracil juz wyglad parku. Czy nie ma jakiegos planisty, ktory ma jakies pojecie o archtekturze cmentarzy? Zakaz wprowadzania psow na cmentarz, ktorym oznakowana jest brama cmentarna - to jest wymysl, ktorego nie ma w calej Europie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group